Перший вступний урок до розділу "Біологія тварин", проведений у формі квесту. Час проведення 45 хв, місце проведення кабінет. Учасникам квесту роздаються маршрутні листи, де описано послідовність вибору питань. Стартовий номер першого питання вказано у маршрутному листі.
Тема: Тварини та їх особливості. Основні відмінності тварин від рослин та грибів
Мета: освітня: встановити особливості будови та процесів життєдіяльності тварин у порівнянні з іншими живими організмами; сформувати поняття симетрія тіла; поглибити знання про основні властивості живого;
розвивальна: розвивати вміння самостійно здобувати знання, порівнювати та аналізувати;
виховна: виховувати бережливе ставлення до природи, вміння працювати в групі.
Основні поняття та терміни: симетрія тіла, життєдіяльність тварин, середовище існування.
Обладнання: підручник, картки із завданнями.
Тип уроку: комбінований.
Форма уроку: квест.
Хід уроку:
Вчитель: У темних хорватських печерах було виявлено равлика, у якого немає очей, відсутня пігментація, а пересувається вкрай повільно – пару сантиметрів за тиждень. Чому цю істоту науковці віднесли саме до тварин? Якими особливостями будови характеризуються тварини? Це і будемо вирішувати на уроці. А пройде він незвично, у вигляді квесту.
Учні класу поділяються на 5 команд (за робочими днями тижня). Вчитель: на партах розкладено картки із завданнями (додаток 1). Ви повинні знайти потрібну картку і виконати завдання. Номер кожної наступної картки зашифровано у путівці (додаток2). За правильно виконане завдання команда набирає 1,5 бали. За правильно виконане завдання, але не своєї команди, зараховується 0,5 бала.
Після виконання всіх завдань, команди отримують правильні відповіді та виставляють бали. (додаток 3)
Можна користуватися підручником (§ 1)
Час виконання завдань до 30 хвилин. Розпочали!
Отже, повернемось до проблеми, яку ми повинні вирішити: чому новий вид віднесли до тварин, а не рослин чи грибів.
Бліц-опитування:
Вправа «Незакінчені речення»
Додаток 1. Картки із завданнями
Картка № 10
Визначивши способи руху запропонованих тварин, поставити «+» у відповідні колонки:
Спосіб руху |
змія |
короп |
пінгвін |
гепард |
політ |
|
|
|
|
плавання |
|
|
|
|
стрибання |
|
|
|
|
ходіння |
|
|
|
|
біг |
|
|
|
|
повзання |
|
|
|
|
Картка № 21
Визначивши способи руху запропонованих тварин, поставити «+» у відповідні колонки:
Спосіб руху |
качка |
блоха |
сонечко |
кінь |
політ |
|
|
|
|
плавання |
|
|
|
|
стрибання |
|
|
|
|
ходіння |
|
|
|
|
біг |
|
|
|
|
повзання |
|
|
|
|
Картка № 22
Визначивши способи руху запропонованих тварин, поставити «+» у відповідні колонки:
Спосіб руху |
павук |
жаба |
тюлень |
вівчарка |
політ |
|
|
|
|
плавання |
|
|
|
|
стрибання |
|
|
|
|
ходіння |
|
|
|
|
біг |
|
|
|
|
повзання |
|
|
|
|
Картка № 38
Визначивши способи руху запропонованих тварин, поставити «+» у відповідні колонки:
Спосіб руху |
горобець |
миша |
кажан |
скат |
політ |
|
|
|
|
плавання |
|
|
|
|
стрибання |
|
|
|
|
ходіння |
|
|
|
|
біг |
|
|
|
|
повзання |
|
|
|
|
Картка № 13
Визначивши способи руху запропонованих тварин, поставити «+» у відповідні колонки:
Спосіб руху |
кріль |
муха |
Дощовий черв’як |
п’явка |
політ |
|
|
|
|
плавання |
|
|
|
|
стрибання |
|
|
|
|
ходіння |
|
|
|
|
біг |
|
|
|
|
повзання |
|
|
|
|
Картка № 36
Тварини поширені в усіх середовищах існування, де можливе життя: наземно-повітряному, водному, у грунті, в живих організмах. Наведіть приклади тварин, що можуть мешкати і у водному і у наземному середовищах існування.
Картка № 6
Тварини поширені в усіх середовищах існування, де можливе життя: наземно-повітряному, водному, у грунті, в живих організмах. Наведіть приклади тварин, які частину життя проводять на землі, а частину в повітрі.
Картка № 16
Тварини поширені в усіх середовищах існування, де можливе життя: наземно-повітряному, водному, у грунті, в живих організмах. Наведіть приклади тварин, які частину життя проводять у грунті, а іншу – в наземно-повітряному середовищі
Картка № 30
Тварини поширені в усіх середовищах існування, де можливе життя: наземно-повітряному, водному, у грунті, в живих організмах. Наведіть приклади тварин, що використовують інші організми, як середовище життя
Картка № 24
Тварини поширені в усіх середовищах існування, де можливе життя: наземно-повітряному, водному, у грунті, в живих організмах. Наведіть приклади тварин, що мешкають у водному середовищі існування, але повзають по дну.
Картка № 23
Якщо тіло тварини можна уявно поділити однією площиною на дві половини, то таку тварину називають двобічносиметричною. Якщо тіло поділяється на рівні частини кількома площинами симетрії, то тварина буде радіальносиметрична
Морські зірки мають пласке тіло з п’ятьма, а в деяких випадках навіть 50 променями. Ці тварини рухаються дуже повільно, проповзаючи за годину близько 10 м. Морські зірки повільні та беззубі, але які хижаки! Вони їдять двостулкових молюсків, офіур, морських їжаків, крабів, трупи померлих риб і морських ссавців. Вигинаючи промені, вони здатні забиратися на водорості, камені.
Який тип симетрії у морської зірки? Із чим пов’язане формування саме такого типу симетрії у морської зірки?
Картка № 32
Якщо тіло тварини можна уявно поділити однією площиною на дві половини, то таку тварину називають двобічносиметричною. Якщо тіло поділяється на рівні частини кількома площинами симетрії, то тварина буде радіальносиметрична
Гепард - найшвидша тварина на планеті. Його ноги схожі на ноги собаки, а кігті забезпечують необхідне зчеплення із землею. Швидкість гепарда складає 110-115 км/год, розганяється до 75 км/год за 2 секунди. Звичайно, такий біг на короткі дистанції вимагає мобілізації всіх сил. Тому в Африці гепард - найслабший з великих хижаків. Гієни, леопарди і леви можуть відбирати здобич у гепардів, користуючись тим, що гепарду необхідно до півгодини, щоб відпочити після гонитви.
Який тип симетрії тіла у гепарда? Із чим пов’язане формування саме такого типу симетрії у тварини?
Картка № 8
Якщо тіло тварини можна уявно поділити однією площиною на дві половини, то таку тварину називають двобічносиметричною. Якщо тіло поділяється на рівні частини кількома площинами симетрії, то тварина буде радіальносиметрична
Отже, що таке корал? Це кістяк коралового поліпа — малюсінького желеподібного морського організму з великою кількістю маленьких щупалець. Поліп виробляє вапняну речовину, з якої складається його скелет. Спочатку поліп прикріплюється до поверхні скелі під водою, і від нього відростає новий поліп. Коли старий поліп помирає, живі поліпи продовжують залишатися на його кістяку, і від них у свою чергу відростають нові. Так відбувається формування корала, у міру того як усе нові і нові покоління поліпів наростають на кістяках своїх попередників.
Який тип симетрії у поліпа? Із чим пов’язане формування саме такого типу симетрії у тварини?
Картка № 35
Якщо тіло тварини можна уявно поділити однією площиною на дві половини, то таку тварину називають двобічносиметричною. Якщо тіло поділяється на рівні частини кількома площинами симетрії, то тварина буде радіальносиметрична
Диск на нижньому боці підошви актинії виділяє липку речовину (так званий цемент), яка дозволяє утримуватися на скелях, незважаючи на морські течії, припливи та відпливи. Актинії не можуть ходити, але за допомогою м'язових скорочень можуть рухати щупальцями, озброєними жалкими клітинами, що можуть випорскувати паралізуючу отруту. Деякі види актиній часто приклеюються до мушлі рака-самітника. Він з допомогою актиній захищається від ворогів, яких відлякують пекучі щупальця, а вона, у свою чергу, харчується залишками його їжі. Це найкращий приклад тваринного симбіозу, що приносить взаємну вигоду двом співіснуючим організмам. Який тип симетрії у поліпа? Із чим пов’язане формування саме такого типу симетрії у тварини?
Картка № 31
Якщо тіло тварини можна уявно поділити однією площиною на дві половини, то таку тварину називають двобічносиметричною. Якщо тіло поділяється на рівні частини кількома площинами симетрії, то тварина буде радіальносиметрична
Основну інформацію про навколишній світ змії отримують за допомогою язика. Так що висунутий зміїний язик не є ознакою агресії - це всього лише спосіб дізнатися, що знаходиться попереду. Рот атакуючої змії може розкриватися на 180 градусів. Щоб напасти на здобич, вкусити її, впорснути отруту і повернутися в початкове положення, звичайній гадюці потрібно всього 0,07 секунди.
У деяких змій понад 300 пар ребер. Практично у всіх змій ліва легеня більша, ніж права. У деяких видів правої легені немає взагалі. Який тип симетрії у змій? Із чим пов’язане формування саме такого типу симетрії у цих тварин?
Картка № 33
Пригадай ознаки живої природи. На планеті існує велика кількість видів організмів. Саме розмноження забезпечує безперервність життя. Гриби розмножуються утворюючи спори та частинами грибниці. Рослини – статевим шляхом утворюючи насіння, а також частинами тіла – вегетативно. Який спосіб розмноження характерний для більшості тварин?
Картка № 40
Пригадайте ознаки живої природи. Розвиток нового організму пов’язаний із ростом. Рослини та гриби ростуть постійно протягом життя. Як ростуть тварини?
Картка № 5
Пригадайте ознаки живої природи . Для харчування рослинам потрібно: енергія сонця, вуглекислий газ, вода з розчиненими мінеральними речовинами. Що потрібно для живлення тваринам? Чому вони не можуть живитися так як рослини?
Картка № 12
Пригадайте ознаки живої природи. Більшість тварин активно рухаються. Деякі з них долають відстані у тисячі кілометрів. Які органи забезпечують рух тварин? Чому тваринам, на відміну від рослин, необхідно рухатись?
Картка № 19
Тварини активно реагують у відповідь на впливи зовнішнього середовища: втеча від хижаків та несприятливих умов погоди; спілкування між собою; складна поведінка. З появою якої системи органів у тварин це можливо?
Картка № 9, 18, 17, 34, 2,
За характером живлення тварини поділяють на рослиноїдні, хижі, всеїдні та паразити. Наведіть приклади зазначених груп тварин.
рослиноїдні |
хижі |
всеїдні |
паразити |
|
|
|
|
Картка № 14
Порівняйте рослини та тварини. Вкажіть відмінні ознаки. Що між ними спільне?
Картка № 11
Порівняйте рослини та тварини. Вкажіть відмінні ознаки. Що між ними спільне?
Картка № 28
Порівняйте рослини та тварини. Вкажіть відмінні ознаки. Що між ними спільне?
Картка № 4
Порівняйте рослини та тварини. Вкажіть відмінні ознаки. Що між ними спільне?
Картка № 37
Порівняйте рослини та тварини. Вкажіть відмінні ознаки. Що між ними спільне?
Картка № 7
Чому ці організми називають тваринами? Що у них спільного?
Картка № 15
Чому ці організми називають тваринами? Що у них спільного?
Картка № 1
Чому ці організми називають тваринами? Що у них спільного?
Картка № 26
Чому ці організми називають тваринами? Що у них спільного?
Картка № 3
Чому ці організми називають тваринами? Що у них спільного?
Картка № 25, 39, 20, 29, 27
Виберіть ознаки характерні для: А – рослин; Б – тварин; В – усіх живих організмів.
Додаток 2. Путівки
№2 |
|
Бали |
До попередньої картки додайте 10 і отримаєте номер наступної. |
||
|
|
|
Скільки лапок у мухи таким є номер наступної картки |
||
|
|
|
Номер наступної картки 27 |
||
|
|
|
Кількість пальців на ногах вкаже на номер наступної картки |
||
|
|
|
До номера цієї картки додайте номер попередньої |
||
|
|
|
Відніми від номера цієї картки 2 і отримай наступне завдання |
||
|
|
|
Останню картку ти знайдеш біля штучно створеного місця існування актинії |
||
|
|
|
Перевір відповіді та отримай оцінку |
№19 |
|
Бали |
Наступну картку шукай у біологічному кабінеті там, де лежить муляж органа відповідної системи тварин |
||
|
|
|
2 і 2 номер наступної картки |
||
|
|
|
Наступне питання шукай під номером 34 |
||
|
|
|
Додай 2 до попереднього номера і знайди наступну картку |
||
|
|
|
Кількість днів лютого у високосний рік підкаже номер наступної картки |
||
|
|
|
Хочеш дізнатися номер наступної картки – виконай дію: 5+3х7= |
||
|
|
|
Скільки ніжок у павука? Це номер останньої картки |
||
|
|
|
Перевір відповіді та отримай оцінку |
№39 |
|
Бали |
Номер наступної картки 33 |
||
|
|
|
На озері плавало два десятки качок. Дві з них – полетіло. Ск качок залишилось на озері? Це і буде номер наступної картки |
||
|
|
|
Хочеш дізнатися номер наступної картки – виконай дію: 1+2х6= |
||
|
|
|
Прочитай номер картки навпаки і дізнайся наступну |
||
|
|
|
Наступну картку шукай у біологічному кабінеті там, де стоїть скелет тварини, про яку ти тільки-но дізнався |
||
|
|
|
- скільки тут пальчиків? |
||
|
|
|
Додай до номера цієї картки 1 і дізнайся про наступну |
||
|
|
|
Перевір відповіді та отримай оцінку |
40 |
|
Бали |
Порахуй літери у підкресленому фрагменті, це номер наступної картки |
||
|
|
|
Два десятки – це номер наступної картки |
||
|
|
|
Номер наступної картки – це число, яке вказує на кількість літер у назві § 1 |
||
|
|
|
Хочеш дізнатися номер наступної картки – виконай дію: 7+3х7= |
||
|
|
|
Попроси картку в учителя |
||
|
|
|
Наступна картка під номером 23 |
||
|
|
|
Із цієї цифри починаємо відлік |
||
|
|
|
Перевір відповіді та отримай оцінку |
№ 9 |
|
Бали |
Номер наступної картки це добуток 5х5 |
||
|
|
|
Номером наступної картки буде порядковий номер літери «д» у алфавіті |
||
|
|
|
Наступну картку знайдеш у царстві кактусів |
||
|
|
|
Хочеш дізнатися номер наступної картки – виконай дію: 2+2х6= |
||
|
|
|
Наступна картка під номером 32 |
||
|
|
|
Номером наступної картки буде кількість хвилин, які потрібні гепарду для відпочинку |
||
|
|
|
Скільки днів у тижні – це номер наступної картки |
||
|
|
|
Перевір відповіді та отримай оцінку |
Додаток 3. Відповіді
№9 |
Рослиноїдні – корова, кінь, верблюд, слон, коала; всеїдні – свиня; хижі – вовк лисиця, лев |
№25 |
А – 3,5,6. Б – 2,7. В – 1,4,8 |
№5 |
Для живлення тваринам потрібні органічні речовини. У них відсутній хлорофіл у клітинах, тому тварини не здатні до фотосинтезу |
№21
|
Качка – політ, плавання, блоха – стрибання, сонечко – політ, ходіння, кінь – бігання, ходіння |
№14 |
Відмінне – активний рух, гетеротрофне живлення, обмежений ріст, реакція на подразнення. Спільне – дихання, клітинна будова, пристосування до середовища |
№30 |
Це всі паразити: блохи, воші, глисти, вони не можуть існувати без господаря |
№32 |
Гепард двобічносиметрична тварина. Це пов’язано з активним пересуванням в середовищі |
№7 |
Гетеротрофне живлення, активний рух, обмежений ріст. |
№39 |
А – 3,5,6. Б – 2,7. В – 1,4,8 |
№33 |
Тварини розмножуються статево |
№18 |
Рослиноїдні – корова, кінь, верблюд, слон, коала; всеїдні – свиня; хижі – вовк лисиця, лев |
№13
|
Кріль – стрибання, муха – літання, повзання, дощ черв’як – повзання, п’явка – плавання, повзання |
№31 |
Жаби двобічносиметричні тварини, через активний спосіб добування їжі |
№11 |
Відмінне – активний рух, гетеротрофне живлення, обмежений ріст, реакція на подразнення. Спільне – дихання, клітинна будова, пристосування до середовища |
№15 |
Гетеротрофне живлення, активний рух, обмежений ріст. |
№16 |
Жуки у яких личинки живуть у землі, а дорослі форми – літають: хрущі |
№40 |
Тварини мають обмежений ріст |
№17 |
Рослиноїдні – корова, кінь, верблюд, слон, коала; всеїдні – свиня; хижі – вовк лисиця, лев |
№20 |
А – 3,5,6. Б – 2,7. В – 1,4,8 |
№24 |
Восьминіг, молюски, раки, |
№28 |
Відмінне – активний рух, гетеротрофне живлення, обмежений ріст, реакція на подразнення. Спільне – дихання, клітинна будова, пристосування до середовища |
№38 |
Горобець – політ, стрибання, миша – бігання, кажан – політ, повзання, скат – плавання, повзання |
№23 |
Морська зірка радіально симетрична тварина, малорухливий спосіб життя. |
№1 |
Гетеротрофне живлення, активний рух, обмежений ріст. |
№19 |
Це можливе з появою нервової системи |
№4 |
Відмінне – активний рух, гетеротрофне живлення, обмежений ріст, реакція на подразнення. Спільне – дихання, клітинна будова, пристосування до середовища |
№22 |
Павук – бігання, жаба – плавання, стрибання, тюлень – повзання, плавання, вівчарка – бігання |
№34 |
Рослиноїдні – корова, кінь, верблюд, слон, коала; всеїдні – свиня; хижі – вовк лисиця, лев |
№36 |
Жаба, тюлень, морж, |
№29 |
А – 3,5,6. Б – 2,7. В – 1,4,8 |
№26 |
Гетеротрофне живлення, активний рух, обмежений ріст. |
№8 |
Корал радіально симетрична тварина. Прикріплений спосіб життя |
№2 |
Рослиноїдні – корова, кінь, верблюд, слон, коала; всеїдні – свиня; хижі – вовк лисиця, лев |
№12 |
Органи руху – ласти, крила, лапи, копета. Рух для відшукування їжі, схову, втечі. |
№6 |
Птахи, кажани, комахи. |
№27 |
А – 3,5,6. Б – 2,7. В – 1,4,8 |
№10 |
Змія – повзання, короп – плавання, пінгвін – плавання, ходіння, гепард – стрибання, біг |
№37 |
Відмінне – активний рух, гетеротрофне живлення, обмежений ріст, реакція на подразнення. Спільне – дихання, клітинна будова, пристосування до середовища |
№35 |
Актинія радіально симетрична. Це пов’язано з прикріпленим способом життя. Ловити здобич з усіх боків. |
№3 |
Гетеротрофне живлення, активний рух, обмежений ріст. |