Урок Я досліджую світ у 4 класі
вчителя першої категорії
Шпур Ірини Романівни
Урок Я досліджую світ 4 клас
Тема. Особливості природи материків Землі.
Африка – найспекотніший материк Землі.
Мета: ознайомити учнів з особливостями природи Африки; розвивати
просторову уяву, вміння працювати із картою півкуль та контурними картами; удосконалювати вміння роботи в парах, групах, виконувати самостійні, пошукові роботи; розвивати допитливість, спостережливість, пам'ять, увагу, мислення, діалогічне та монологічне мовлення; виховувати інтерес до вивчення географії.
Обладнання: карта , глобус, енциклопедії, картки, презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе,
Посміхніться до гостей.
Привітайтесь: «Добрий день».
А щоб урок пройшов цікаво нам на допомогу прийшли фахівці: Головний синоптик, географ та експерти.
ІІ. Підсумок фенологічних спостережень
- Які зміни відбулися в неживій та живій природі за минулий тиждень?
1. Стан неба. Від чого він залежить?
2. Тривалість дня і ночі.
3. Опади. У якому вигляді вони випадають восени?
4. Зміни в рослинному житті.
5. Зміни в тваринному житті.
6. Праця людей.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Фронтальне опитування
На минулому уроці ми з вами почали вивчати материки нашої планети Земля.
Про який материк ви уже довідалися багато інформації?
- Який материк ми вивчали на минулому уроці?
- Що ви знаєте про нього?
- Які океани омивають береги цього материка?
- На які частини поділяється Євразія?
- На якій частині живемо ми?
- Які природні зони є у материка?
- Який материк є найближчим сусідом Євразії.
Молодці, добре знаєте про цей материк. А чи запам’ятали ви його
зображення?
2. Гра «Впізнай материк за контуром».
(На дошці знаходяться контури материків)
- Знайдіть серед цих материків Євразію. Про який материк ми будемо
говорити сьогодні. Ви дізнаєтеся відгадавши мою загадку.
3. Відгадування загадки
Чи насправді так, чи може сон це,
Наче казка, неповторний дивний світ.
Цей материк – улюблениця сонця
Де бував чудовий лікар Айболить. ( Африка)
VI. Повідомлення теми, мети уроку
- Сьогодні ми продовжуємо вивчати материки планети Земля. Дізнаємося
більше про Африку. Знайдіть його серед материків.
- А що ви знаєте про цей континент?
Проблемне питання
- А чому його називають – найспекотнішим?
1. Вправа «Очікування» від уроку
- Молодці! А що ви хочете ще дізнатися про цей материк? Що ви очікуєте від
сьогоднішнього уроку, на що сподіваєтеся. Головне слово на нашому
сьогоднішньому уроці - це Африка.
Якими ви повинні бути на уроці, щоб усе вдалося? Допоможе нам відповісти
на це питання саме це слово.
2. Інтерактивна вправа «Ключове слово»
Доберіть до слова «Африка» якості, тобто якими повинні бути учні на уроці.
А- активні
Ф- фантастичні
Р- розумні
И- інтелектуальні
К-кмітливі
А-актуальні
- Ви не втомилися? Тоді ми з вами почнемо нашу уявну подорож по материку
Африка. А допоможуть мені наші експерти.
VІІ. Вивчення нового матеріалу
Щоб більш конкретно уявляти якою є Африка, я пропоную переглянути
відео.( перегляд відео)
Я думаю, що нам буде дуже цікаво дізнатися це більше
інформації про цей дивовижний материк.
Африка - другий за величиною після Євразії материк земної кулі. Майже
посередині Африку перетинає лінія екватора. Тому материк Африка -
найспекотніший. Таке розміщення сприяє надвисоким температурам упродовж усього року. На материку майже не буває холодних зим. Сніг тут – украй рідкісне явище. Як не дивно, його можна побачити біля екватора на гірських вершинах вище за 5000 м. На південному сході материка розміщений великий острів - Мадагаскар.
Завдання. Позначте на контурній карті острів Мадагаскар.
1. «Природа Африки»
Природа Африки. Поверхня материка – переважно рівнинна. Є і гори.
Найвища точка Африки - гора Кіліманджаро (5895 м). В Африці поблизу
тропіків температура сягає +32°С улітку і +24 °С узимку. Біля північного тропіка випадає найменше опадів, тому тут простяглася найбільш спекотна й суха область не тільки Африки, а й усієї Землі – пустеля Сахара.
Літо в Сахарі неймовірно спекотне, небо майже безхмарне. Сонце нагріває
поверхню каменів і піску до +70 °С, температура повітря сягає +40 °С і вище.
Удень розпеченим сухим повітрям важко дихати. Усе живе ховається в ущелинах каменів, у коренях висохлих трав. Пустеля здається мертвою. Улітку часто дме сильний вітер, що несе хмари піску. Пил закриває сонце. Люди й тварини задихаються - рот, ніс і очі забиває піском. Біда тому, хто не сховається вчасно від бурі.
Завдання. Позначити на карті гору Кіліманджаро і пустелю Сахара.
2. Фізкультхвилинка
3. «Корисні копалини»
Африка багата на корисні копалини. Тут є великі запаси золота, платини,
алмазів, уранових руд, нафти і газу.
4. «Води Африки»
Води Африки. Материк Африка з усіх боків омивається водами
Атлантичного та Індійського океанів, а також Середземного моря. Вони теж
впливають на природу Африки. Територією Африки протікають річки. Ніл – одна з найдовших річок у світі. Біля екватора протікає повноводна річка Конго. Більшість річок Африки швидкі, рясніють водоспадами, озера зосереджені переважно на сході, де вода заповнює тріщини розломів землі. Найбільшою прісною водоймою в Африці є озеро Вікторія. Воно не глибоке.
Завдання. Позначте на карті річки Ніл і Конго, та озеро Вікторія.
5. «Населення Африки»
Населення Африки. Значна частина населення Африки має темний колір
шкіри. На півночі живуть народи зі світлою, смаглявою шкірою. Основна частина населення мешкає в селах, займається сільським господарством. Завдяки великій кількості тепла в Африці вирощують такі культури: каву, какао, фініки, ананаси, банани та ін. На території Африки розміщено понад 50 держав.
VIII. Закріплення та осмислення знань учнів
1. Робота в групах
Прочитати тексти і підготувати по 1 запитанню іншій команді.
2. Тести
3. Пропоную вам ще трохи відпочити і послухати «цікавинки» про материк,
які підготував наш географ
- Африку часто називають Чорним континентом, маючи на увазі темний
колір шкіри її жителів. Більша частина народів Африки потерпає від голоду
й бідності.
- На півночі Африки розкинулася найбільша пустеля Землі - Сахара. Пісок
тут нагрівається так, що в ньому можна пекти яйця. Верблюди, які живуть у
цій пустелі, можуть обходитися без води більше двох тижнів.
IX. Підсумок уроку. Самооцінка уроку.
Увага! Проблемне питання.
- Так, як називається наша планета? Ми де живемо? А чому різні природні умови:
Євразія і Африка?
Х. Домашнє завдання.
1. Прочитати сторінки підручника с. 62 – 65.
2. Використовуючи різні джерела інформації, підготувати розповідь про острів Мадагаскар