Розробка уроку на тему "В чому особливості природи та господарства Стародавнього Єгипту" в формі уроку-подорожі з використанням активних форм та методів роботи :Методи: сторітелінгу,, метод "Незакінченого речення" метод "ПРЕС" та інші.
Форма проведення цікава,, активізує розумову діяльність учнів . Розрахована як на візуалів так і на аудіалів.
Розробка уроку з всесвітньої історії, 6 клас,
тема «В чому особливості природи та господарстваСтародавнього Єгипту »
Світлана Миколаївна Москаленко,
учитель історії закладу загальної середньої освіти
с.Мельниківка Ротмістрівської сільської ради
ТЕМА : В ЧОМУ ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ТА ГОСПОДАРСТВА
СТАРОДАВНЬОГО ЄГИПТУ
МЕТА : ознайомити учнів з географічним положенням та природою Ст.
Єгипту:
встановити зв'язок між природними умовами та заняттями тародавніх
єгиптян;
формувати навики роботи з історичною картою, роботи,з історичними
термінами і поняттями , працювати з текстом підручника;
розвивати вміння характеризувати географічне положення країни ,
ставити запитання до прочитаного і почутого ;
формувати інтерес до історії різних держав вдавнину.
Формувати ключові компетентності:
уміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності, зосереджено слухати та логічно опрацьовувати матеріал, відтворювати інформацію;
загальнокультурну – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися; підвищувати пізнавальну активність;
інформаційну – орієнтуватися в інформаційному просторі, опрацьовувати та узагальнювати інформацію;
комунікативну – розвивати бажання спілкуватися, слухати й розуміти інших;
емоційно-ціннісну – сприяти засвоєнню духовних і естетичних багатств людства, пробуджувати творчу уяву, розвивати допитливість;
розвивати критичне мислення.
ТИП УРОКУ : урок вивчення нового матеріалу.
ОБЛАДНАННЯ : карта « СТАРОДАВНІЙ ЄГИПЕТ,» підручник, хрестоматія з історії стародавнього світу, картки з завданнями.
ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ : УРОК - ПОДОРОЖ
ХІД УРОКУ
І ОРГМОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ВЧИТЕЛЬ Діти ми разом з вами відправимося в незвичну подорож в часі і потрапимо до країни,що озташована на березі найдовшої ріки світу. Хто підкаже,яка річка найдовша в світі (Ніл) Наша подорож буде на північ Африки. Давайте разом оберемо вид транспорту по воді. ( пароплав)
Уявили. Ми у Черкаському річковому порту . Купуємо незвичні квиточки з запитаннями.
(Учні отримують картки із запитаннями з вивченого раніше . Відповівши на запитання – отримують право зайняти місце в каюті, можлива допомога однокласників , на зворотному шляху – віддають борг (відповідають і за того, хто допоміг)
ВЧИТЕЛЬ Хто буде капітаном і покаже нам наш маршрут ( робота з політичною та історичною картою)
ІІІ ВИВЧЕННЯ НОВОЇ ТЕМИ
Зупинка 1 ПРИРОДА СТАРОДАВНЬОГО ЄГИПТУ,
Зупинка2 РОЗЛИВИ НІЛУ
Зупинка 3 ЗАНЯТТЯ НАСЕЛЕННЯ СТАРОДАВНЬОГО. ЄГИПТУ
ЗУПИНКА 1
ВЧИТЕЛЬ.
(МЕТОД СТОРІТЕЛІНГУ)
Ось і підпливли ми до північного узбережжя Африки . Діти ,ми з вами у місці, де річка Ніл впадає в море, яке саме ( Середземне) Зверніть увагу на рукави ,які утворює Ніл і запам’ятайте,що це місце називається дельта Нілу . В Африці дуже жарко, ви це відчули. Навкруги бархани, пустелі.
З розкішного пароплава давайте пересядемо в човен і пливемо по річці Ніл.
(демонструє картинки –пейзажі річки Ніл). Можливо хтось підкаже мені, чому ми не можемо пливти далі пароплавом. Річка поросла очеретом,який Єгиптяни називали папірусом. Будьте обережні, навколо крокодили,бегемоти, багато риби, над нами літає багато птахів. На берегах ми бачимо акацію,пальми,тамариски. В далині можемо побачити слонів,жирафів,носорогів, кабанів , антилоп. Можливо хтось чує грізне рикання (фонограма ричання лева) чий це голос ( леви,пантери). Нам треба десь сховатися, бо із заходу починає дути гарячий вітер – хамсин. Ми підійшли до оазису – тут є вода і рослинність.
ЗУПИНКА 2
ВЧИТЕЛЬ . Нам на зустріч іде подорожній, спробуємо розпитати про річку Ніл , адже чули , що єгиптяни називали Ніл – рікою життя , а свій край –Дарунок Нілу. Спробуємо дізнатися чому так.
РОБОТА В ПАРАХ
Завдання
Прочитати ст. 43-44 підручника і скласти діалог подорожуючого з єгиптянином про значення Нілу в їхньому житті.
ЗУПИНКА 3
ВЧИТЕЛЬ . Ми на березі і щоб більше дізнатися про заняття населення Стародавнього .Єгипту.нам доведеться розійтися,
( ІНДИВІДУАНА РОБОТА , завдання на карточках .)
МЕТОД « Я дізналася про …»
1 картка ( ст.44-45.)
Основне заняття мешканців долини Нілу.
Які знаряддя праці використовували єгиптяни.
Що таке ірригація (Підведення води до земельних ділянок)
2 картка ( ст.44-45.)
Розкажи як сіяли,,що сіяли ,як збирали урожай ,як молотили
Для чого будували канали, дамби
Що таке шадуф
3 картка ( ст.45 « доля селянина.»)
Яких тварин розводили єгиптяни.
Яку домашню птицю розводили.
4 картка ( ст 45 « Майстерня кожумяків»)
Хто такі кожумяки?
Як вони працюють ?
ЩО виготовляють зі шкіри?
5 картка ( ст.46 « Кузня .»)
Скільки років тому єгиптяни навчилися виплавляти мідь ?
Як працює коваль?
Що відомо про ювелірні вироби?
6 картка ( ст.46 « Сандальники,»)
Чим займалися сандальники
7 картка ( ст.46 « Ткацькі майстерні »)
Що ти дізналася про роботу ткачів і прядильників ?
З чого роболи тканини ст..Єгиптяни
8 картка ( ст.47 « Майстерні склярів .»)
З чого плавили скло в Єгипті
Як виготовляли флакончик для пахощів
Які барвники використовували для виготовлення кольорового скла
Учні обмінюються інформацією (МЕТОД «НАВЧАЮЧИСЬ-НАВЧАЮ)
ІY ЗАКРІПЛЕННЯ
ВЧИТЕЛЬ Час подорожі підходить до закінчення, нам потрібно повертатися в дельту Нілу, де нас чекає наш пароплавю
Завдання. Показати на карті р. Ніл та дельту Нілу.
ВЧИТЕЛЬ Купуємо квиточки з запитаннями
ВЧИТЕЛЬ Нам час повертатися додому . Ми повертаємося на теплохід , але знову квиточки
YПІДСУМОК
ВЧИТЕЛЬ Чи сподобалася вам наша подорож? Який зв'язок між природними умовами та заняттями тародавніх єгиптян.
МЕТОД ПРЕС
я вважаю,…
– тому що …
– отже, ….
YІ ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Параграф 10
Скласти розповідь «Мої враження від подорожі до Стародавнього Єгипту»
ДОДАТКИ
Долина річки НІл
ЗБудівництво дамб і каналів в Стародавньому Єгипті
Ірригаційне землеробство
Сільськогосподарські роботи в Стародавньому Єгипті