Мета урокуактуалізувати та розширити знання учнів про адміністративно-територіальний устрій України; вдосконалювати практичні уміння працювати з картою «Адміністративно-територіальний устрій»; сприяти розумінню проблем і шляхів удосконалення сучасного адміністративного устрою України; розвивальна: формувати науковий світогляд, розуміння важливості свідомого володіння системою знань про адміністративно-територіальний устрій країни, необхідних у повсякденному житті; виховна: виховувати національний патріотизм, любов до України.
Очікувані результати. Називає адміністративно-територіальні одиниціПоказує їх на картіПояснює особливості сучасного-адміністративно-територіального устрою країни. Оцінює значення знань про адміністративно-територіальний устрій країни. Робить висновки про місце свого населеного пункту в контексті сучасних територіальних змін
Питання теми уроку. Поняття «адміністративно-територіальний устрій « країни. Рівні адміністративно-територіального устрою України. Особливості сучасного адміністративно-теритріального устрою України, його проблеми та шляхи вдосконалення на різних територіальних рівнях. Свій населений пункт в системі сучасних змін адміністративного устрою
Автоно́мна респу́бліка — різновид автономних адміністративно-територіальних утворень з республіканським устроєм у складі держав. Адміністративна область – це велика частина території України, яка має чітко визначені кордони й систему місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування 24 Адміністративний район є адміністративно-територіальною одиницею верхнього рівня в регіонах України 136
ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ УСТРІЙ УКРАЇНИСтаття 132. Територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. Стаття 133. Систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села. До складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь. Міста Київ та Севастополь мають спеціальний статус, який визначається законами України.
Сучасний адміністративно-територіальний устрій України. Система адміністративно-територіального устрою України (за статтями 132 і 133 Конституції) складається з одиниць трьох рівнів: вищого – Автономна Республіка Крим (АРК), 24 області, міста Київ і Севастополь зі спеціальним статусом центрального підпорядкування;2)середнього – адміністративні райони, міста з районним поділом; 3) первинного – міста без поділу на райони, райони у містах, селища, села
Адміністративні області України. ПН.обл-Київська, Житомирська, Черні-гівська і Сумська. ЗХ.обл-Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Чернівецька, Закарпатська, Волинська, Рівненська,Вінницька, Хмельницька. СХ. обл -Харківська, Донецька Луганська. ПД.обл Одеська, Миколаївська і Херсонська.-ЦН.обл- Черкаська, Кіровоградська, Полтавська, Дніпропетровська, Запорізька
17 липня 2020 року Верховна Рада України прийняла Постанову № 3650 «Про утворення та ліквідацію районів». Згідно з документом, тепер в Україні 136 районів. Реорганізація районів розпочалася з грудня 2020 року, після того, як набув чинності закон про розмежування повноважень і ресурсів між районами та громадами. Очікується, що буде і перехідний період до середини 2021 року, щоб процес зміни адміністративно-територіального устрою був максимально непомітним для людей, а якість і доступність послуг, що надавалися на районному рівні, не знизилася.
Мета реформи:формування ефективного місцевого самоврядування та територіальної організації влади для створення і підтримки повноцінного життєвого середовища для громадян, надання високоякісних та доступних публічних послуг становлення інститутів прямого народовладдя узгодження інтересів держави та територіальних громад. Реформа передбачає відповідальність органів місцевого самоврядування перед жителями – за ефективність своєї роботи, а перед державою – за її законність.
Проблеми реформування Причиною необхідності адміністративного укрупнення окремих областей зазвичай вважається потреба в подоланні історично сформованих диспропорцій між потужними східними та переважно слабкими з ресурсного погляду областями західної частини України. Формування в Україні поряд з обласними центрами нових потужних центрів та ядер соціально-економічної активності дало підстави обгрунтовувати доцільність розукрупнення мережі існуючих областей. Отже, суттєві методологічні розбіжності в баченні перспектив удосконалення адміністративно-територіального устрою України на обласному рівні свідчить про передчасність будь-якої його кардинальної реорганізації.
Нові адміністративні райони Володимир-Волинський – утворений з об’єднаних Іваничівського, Локачинського та Володимир-Волинського районів. Включає у себе 11 територіальних громад (201 населений пункт). Населення – 174,7 тис. осіб, площа – 2,558 тис. км кв. Луцький – утворений із об’єднаних Рожищенського, Ківерцівського, Горохівського та Луцького районів. Включає у себе 15 територіальних громад (351 населений пункт). Населення – 457,3 тис. осіб, площа – 5, 248 тис. км. кв. Ковельський – найбільший, утворений із об’єднаних Турійського, Шацького, Старовижівського, Ратнівського, Любомльського та Ковельського районів. Включає у себе 23 територіальні громади (380 населених пунктів). Населення – 271 тис. осіб, площа – 7,647 тис. км. кв. Камінь-Каширський – утворений із об’єднаних Маневицького, Любешівського та Камінь-Каширського районів. Включає у себе 5 територіальних громад (155 населених пукнтів). Населення – 132,4 тис. осіб, площа – 4,693 тис. км кв.
ЗАКРІПЛЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬКартографічний практикум. Знайдіть та покажіть на карті «Адміністративно-територіальний устрій України»: області, що мають прикордонне положення; області, що межують лише з областями України; області, назви яких не походять від назв їхніх обласних центрів.свою область та її сусідів. Назвати найбільшу, найменшу за площею області України. Назвати внутрішні області України. Які області мають вихід до морів?Яка область України має найбільше держав сусідів?Проблемне запитання. Як ви вважаєте, для чого потрібні знання про адміністративно-територіальний устрій держави?
Підсумок уроку. Сучасні межі України та її адміністративно-територіальний устрій є підсумком тривалої історії. Лише протягом минулого століття територія України неодноразово ділилася між різними державами. У 1991 р. відбулася видатна подія, коли Україна стала незалежною країною із великою та багатою державною територією. Наше завдання — берегти свою незалежність, шукати шляхи ефективного управління своєю державою.