Урок "Ознаки паралельності прямих"

Про матеріал
Конспект уроку геометрії для 7 класу "Ознаки паралельності прямих". До уроку додається презентація.
Перегляд файлу

Кути, утворені при перетині двох прямих січною. Ознаки паралельності прямих

Мета: сформувати в учнів уявлення:

  • про поняття січної, види кутів, що утворюються при перетині двох прямих січною;
  • про зміст та схему доведення ознаки паралельності двох прямих за внутрішніми різносторонніми кутами та наслідків з теореми.

Сформувати в учнів уміння:

  • розпізнавати на рисунку пари внутрішніх різносторонніх, внутрішніх односторонніх та відповідних кутів, що утворюються при перетині двох прямих січною;
  • використовувати розглянуті на уроці ознаки паралельності двох прямих, перетнутих січною для аргументації паралельності прямих.

Розвивати знання про кути, про взаємне розміщення прямих на площині, логічне мислення.

Формувати ціннісне ставлення до людей, пам’ять, увагу.

Тип уроку: засвоєння знань, умінь та навичок.

Наочність і обладнання: набір демонстраційного креслярського приладдя; таблиця «Ознаки паралельності прямих», слайд-презентація.

Таблиця

29-1 Таблица

 

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

 

II. Перевірка домашнього завдання

Оскільки домашнім завданням були задачі, що передбачають побудову паралельних прямих і відрізків, то в кінці уроку збираю зошити для перевірки. Якщо в учнів виникли запитання з приводу д/з, відповідаю на них.

 

III. Актуалізація опорних знань

Технологія «Мозковий штурм»

  • які випадки взаємного розміщення двох прямих на площині?
  • що називають кутом між двома прямими?
  • як називаються прямі, які перетинаються під кутом 90˚?
  • які відрізки, промені називаються перпендикулярними?
  • як перевірити, чи прямі перпендикулярні?
  • що називають відстанню від точки до прямої?
  • як називаються прямі на площині, що не перетинаються?
  • що можна сказати про відстань між паралельними прямими?
  • які відрізки, промені називаються паралельними?
  • яку властивість мають вертикальні кути?
  • яку властивість мають суміжні кути?

 

IV. Мотивація навчальної діяльності учнів. Формулювання мети й завдань уроку

Для усвідомлення учнями необхідності вивчення питання уроку створюю проблемну ситуацію, яка, по-перше, сприятиме позитивній мотивації, по-друге, підштовхне учнів до самостійного (або до участі) цілепокладання.

Проблемна ситуація.

Чи є паралельними прямі m і k, що зображені на рисунку? Як це визначити?

29-2 Рисунок

Очікувана відповідь. Так. За допомогою креслярського приладдя (в, г, д) або використовуючи відомі властивості (а, б).

 

V. Оголошення теми уроку

VI. Засвоєння нових знань

План вивчення нового матеріалу

1°. Види кутів, що утворились при перетині двох прямих січною.

2°. Формулювання ознаки паралельності прямих та її доведення.

3°. Наслідки з теореми.

 

VII. Первинне усвідомлення нового матеріалу

Вправи, як письмові, так і усні, що будуть розглядатися на уроці, можна умовно поділити на такі групи.

І група. На розпізнавання видів кутів, утворених при перетині двох прямих січною.

1. На рисунку вкажіть кут, який разом із кутом 4 становить:

І група - пару внутрішніх різносторонніх кутів;

ІІ група - пару внутрішніх односторонніх кутів;

ІІІ група - пару відповідних кутів.

29-4 Рисунок

2. Накресліть прямі a і b та проведіть січну c. Виділіть на рисунку одну пару:

І група - відповідних кутів;

ІІ група - внутрішніх різносторонніх кутів;

ІІІ група - внутрішніх односторонніх кутів.

3. № 137

ІІ група. На пряме застосування ознак паралельності двох прямих, перетнутих січною.


1. За рисунком визначте, при яких значеннях n буде правильним твердження:

а)

б)

29-4 Рисунок


2. За даними рисунка доведіть, що a||b.

29-5 Рисунок

3. За рисунком  визначте, чи паралельні прямі a і b, якщо:


а)

б)

в)

29-4 Рисунок


ІІІ група. На застосування набутих знань у зміненій ситуації.

Дано трикутник ABC. Пряма l перетинає сторону AB у точці D, а сторону BC — у точці E. Назвіть внутрішні різносторонні, внутрішні односторонні й відповідні кути при прямих AB і BC та січній DE.

 

VIII. Підсумки уроку

 Технологія «Мікрофон»

  • Що нового ви дізналися на уроці?
  • Чи сподобався вам урок?
  • Чи правильно, що:
    • якщо в результаті перетину двох прямих січною утворюються вісім рівних кутів, то прямі паралельні?
    • якщо в результаті перетину двох прямих січною відповідні кути рівні, то прямі паралельні?
    • якщо в результаті перетину двох прямих січною сума внутрішніх різносторонніх кутів 180˚, то прямі паралельні?

 

IX. Домашнє завдання

  1. Вивчити ознаки паралельності прямих - §9.
  2. Розв’язати письмово:

І група - № 133, 135

 ІІ група - № 136, 138

 ІІІ група - № 138, 142

doc
Додано
7 березня 2023
Переглядів
337
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку