Розробка уроку математики в 1 класі за темою "Ознайомлення з дією віднімання". За підручником "Математика, 1 клас", автори: М.В. Богданович, Г.П. Лишенко, в-во "Генеза".
УРОК 40. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ДІЄЮ ВІДНІМАННЯ. ЗНАК «МІНУС». СКЛАДАННЯ ПРИКЛАДІВ НА ВІДНІМАННЯ ЗА ЧИСЛОВИМ ВІДРІЗКОМ ТА ПРЕДМЕТНИМИ МАЛЮНКАМИ. СКЛАДАННЯ РІВНОСТЕЙ ЗА СХЕМАМИ
Мета: розкрити суть дії віднімання; ознайомити учнів зі знаком «мінус»; навчати складати, читати й розв’язувати приклади на віднімання за малюнками і числовим відрізком, за схемами; розвивати мислення; виховувати старанність.
Хід уроку:
I. Організаційний момент
— Девіз нашого уроку: «Слухай уважно! Працюй старанно! Думай швидко! Відповідай правильно!»
II. Актуалізація опорних знань
1. Усна лічба. Гра «Мовчанка»
Учні показують відповіді на числових віялах.
— Покажіть число, попереднє до числа 8.
— Покажіть число, наступне числу 9.
— Покажіть «сусідів» числа 4.
— Яке число стоїть між числами 6 і 8?
2. Гра «Естафета»
— Поставте знаки «>», «<», «=».
2 + 7 9 5 + 2 8 8 + 1 6
4 + 5 3 2 + 4 3 3 + 4 7
6 + 2 10 3 + 3 6 5 + 5 7
1 + 3 5 7 + 3 5 6 + 1 9
3. Каліграфічна хвилинка. Віршовані задачі.
— Зараз буде каліграфічна хвилинка. А дізнатися, які цифри ви будете писати, вам допоможуть віршовані задачі.
Рижик теж до них прибіг — скільки кошенят усіх? 4
— В мене два синочки та чотири дочки.
Скільки ж діток у квочки? 6
Ще прийшло7 кенгурят. Скільки разом всіх звірят? 10
4. Складання математичних виразів з поданих чисел і записування їх у зошит. Повторення назв компонентів дії додавання.
4 + 6 = 10 6 + 4 = 10
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
8 |
6 |
9 |
3 |
5 |
4 |
1 |
7 |
2 |
10 |
н |
м |
н |
д |
і |
н |
в |
а |
і |
я |
Відповідь: віднімання.
IV. Ознайомлення з новим матеріалом
— Віднімання – це математична дія. А яка ще математична дія нам відома? /Додавання/
— Що допомагає нам робити дія додавання? /Об’єднувати множини./
— А за допомогою дії віднімання ми можемо вилучити підмножину з множини (коли забираємо частину предметів). Зараз ми потренуємося це робити.
1. Практична робота з паличками для лічби
— Покладіть 3 палички на парту. Відсуньте вбік 2 палички.
— Більше чи менше стало паличок?
— Як з 3 паличок отримали 1 паличку? (Від трьох відняли два і отримали один.)
— Покладіть 8 паличок. Заберіть 5 паличок. Скільки паличок залишилося?
— Яку дію над числами 8 і 5 можна виконати, щоб дізнатися, скільки паличок залишилось?
— Складемо приклад: 8 – 5 = 3. Яку дію ми виконали? (Віднімання)
— Знак дії віднімання позначається однією рискою і читається: «відняти».
Вираз читаємо так: «Від 8 відняти 5, буде 3 або 8 мінус п’ять дорівнює трьом».
2. Первинне закріплення. Складання прикладів на віднімання за предметними малюнками
V. Розвиток математичних знань
1. Робота за підручником (с. 43)
Завдання № 1
— Скільки рибин у кошику зліва? Скільки рибин вистрибнуло? Скільки рибин залишилося в кошику? Як знайти?
— Що означає знак «–»? (Означає «відняти».)
— Прочитайте одержану рівність.
— Рівність читають так: «Від чотирьох відняти один, буде три».
Завдання № 2. Складання прикладів на віднімання за числовим відрізком
— Віднімати можна і за допомогою числового відрізка. Віднімемо від 7 число 3. Знайдемо число 7 на числовому відрізку. Відлічимо вліво три поділки. До якого числа прийшли? Отже, якою буде відповідь?
— Зачитайте приклад на віднімання.
Завдання № 3. Складання прикладів за предметними малюнками
— Скільки клітинок було у смужці ліворуч? Скільки клітинок відрізали?
— Який числовий вираз складемо? (5 – 1 = 4)
— Отже, 4 — значення виразу. /Аналогічно учні складають вираз за малюнком праворуч./
Завдання № 4 — Складіть і запишіть рівності за схемами.
2. Геометричний матеріал — Із семи однакових паличок складіть три трикутники.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія