Українська мова 1 клас
Тема: Ознайомлення зі словами — назвами ознак. Який? Яка? Яке? Які?Овочі. Фрукти. Ягоди.
Мета: формування ключових компетентностей:
- спілкування державною мовою: формувати вміння усно висловлювати свої думки, аргументовано пояснювати факти;
- природничі науки і технології: формувати вміння самостійно чи в групі спостерігати, формулювати припущення, робити висновки шляхом спостереження за навколишнім світом;
- уміння вчитися: формувати знання, навички, вміння отримувати та застосовувати інформацію для досягнення цілей;
- інформаційно-комунікаційна: вміння використовувати засоби інформаційно-комунікаційної компетентності у навчанні та життєвих ситуаціях;
- загальнокультурна: дотримуватися норм мовленнєвої культури та правил толерантної поведінки;
- соціальна: дбайливе ставлення до свого здоров'я, дотримання здорового способу життя.
Обладнання: презентація, QR-код,конструктор LEGO, набори муляжів овочів, фруктів, ягід, кошики.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хронометраж
І. Вступна частина 1 хв
ІІ. Основна частина 30 хв
ІІІ. Заключна частина 4 хв
Хід уроку
І. Вступна частина
Створення психологічного настрою класу
Другу руку простягни,
Посмішку усім пошли.
Добрий ранок! Добрий день!
Зустріч нашу розпочнемо.
- Діти, яка зараз пора року? Які кольори переважають в природі? Осінь має безліч різнокольорових фарб.
ІІ. Основна частина
1. Мотивація навчальної діяльності
Гра “Впізнай кольори”
Багато роботи у красуні Осені. Щодня вона перефарбовує листочки на деревах, травичку на полях та лугах, яблука та сливи на деревах, небо стає то синім, то блакитним. Спробуйте впізнати кольори, у які пофарбувала природу наша красуня Осінь.
Сховалось сонечко. За ним
Погасли і багрянці.
Який я колір зву нічним,
Відповіси уранці. (Чорний)
У світлий день, в погожу мить
Привітна, ніби казка,
Нам барва сонячна блищить.
Яка? Назвіть, будь ласка. (Жовта)
Немовби килим ворсяний,
Застелений у лузі,
Повсюди колір трав'яний.
Який це колір, друзі?(Зелений)
Сніг землю вкутав і траву.
Під ним — стежина кожна.
А як інакше снігову
Назвати барву можна?(Біла)
2. Повідомлення теми та завдань уроку
- Сьогодні, діти, ми відкриємо ще одну таємницю української мови. Дізнаємося, до яких слів ми ставимо питання Який? Яка? Яке? Які?
3. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
1. Робота над загадками
- Допоможе нам розгадати цю таємницю красуня Осінь. Відгадайте загадки.
Вбрався у червону свиту,
Став смачним і соковитим.
На салат приніс Єгор
З грядки стиглий...(помідор).
- Який помідор?
Є солодкий, є гіркий,
Різні форми має.
Є худий, а є товстий,
Кожен його знає! (Перець)
- Який перець?
Хто хустиночку свою
Влітку покриває?
І по двадцять хустин
На голівці має? (Капуста)
- Яка капуста?
- Яким одним словом можна назвати помідор, перець, капуста? (Овочі)
Соковите, червоненьке,
Круглобоке, солоденьке. (Яблуко)
- Яке яблуко?
Що за фрукт на смак хороший
І на лампочку дуже схожий,
Бік зелений сонцем гріє,
Він жовтіє і червоніє? (Груша)
- Яка груша?
Кульки на гілках висіли
І від спеки посиніли,
Відшуміли літні зливи -
Соковиті стали..(сливи).
- Які сливи?
- Яким одним словом можна назвати яблуко, груші, сливи? (Фрукти)
Повернулася до грядки боком,
Налилася вся червоним соком.
Їй сестриця суниця.
Що за ягідка? (Полуниця)
Смачна і соковита,
Рясна і плодовита,
На колір мов калина,
Впізнали? Це... (малина).
Листям вихваляється,
Гронами пишається.
Прикрасить увесь сад
Цей красень...(виноград).
- Яким одним словом можна назвати полуницю, малину, виноград? (Ягоди)
2. Робота за підручником.
- Діти, розгляньте сторінку 14. Що ви бачите?
- Назвіть плоди овальної форми.
- Відшукайте плоди круглої форми.
- Назвіть плоди червоного кольору?
- Назвіть плоди зеленого кольору?
- Жовтого кольору?
- Назвіть одним словом зображені у першому рядку предмети. (Фрукти) Доповніть ряд.
- Назвіть одним словом зображені у другому рядку предмети. (Ягоди) Доповніть ряд.
- А тепер — у третьому рядку. (Овочі). Доповніть ряд.
- Яка суниця за кольором?
- Яка за смаком?
- Яка за формою?
Фізкультхвилинка
Робота в парах. Гра “Ти — мені, я — тобі”.
Один учень запитує, інший — відповідає.
Лимон який? Лимон кислий.
Яблуко яке? Яблуко червоне, соковите.
Ягоди які? Ягоди солодкі.
- Закінчіть речення “На питання Який? Яка? Яке? Які? відповідають...”
3. Робота з конструктором LEGO. Робота в групах
- Діти, спробуйте за допомогою цеглинок “виростити” найсмачніший фрукт. (Діти за допомогою конструктора LEGO викладають модель фрукта)
- Складіть розповідь про ваш фрукт (який він?)
Вправа “Дослідження”
- Чи всі діти були в зоопарку? Яких тварин можна побачити в зоопарку? Ми, також, з вами зараз віртуально побуваємо в зоопарку (с.15). Спочатку нам на очі потрапляють слон і мишка. Чим вони різняться?
- У наступній клітці вигулюються дві красуні — чорна та біла кішки. Чим вони різняться?
- А ось і наші улюблені тварини — це ведмедики. Чим вони різняться?
- І, звісно, мишенята, які люблять усе гризти. Що гризе перше мишеня? Що гризе інше мишеня? Що між ними відмінного?
- Чи можна в зоопарку годувати звірів своєю їжею? Чому?
Робота з конструктором LEGO
Створити найулюбленішого звіра. Розповісти про нього щось цікаве.
Гра “Відгадай предмет за ознакою”
1. Круглий, великий, блакитний, гумовий, легкий, футбольний. (М'яч)
2. Білий, пухнастий, холодний, рипучий. (Сніг)
3. Руда, хитра, хвостата. (Лисиця)
4. Прозора, чиста, смачна, джерельна. (Вода)
ІІІ. Заключна частина.
1. Гра “Кошик”
Діти отримують муляжі фруктів, овочів, ягід. Вони повинні покласти у червоний кошик - фрукти, у зелений кошик — овочі, у жовтий кошик — ягоди.
2. Рефлексія
- Оцініть урок цеглинками LEGO:
хто на уроці працював із задоволенням — підніміть червону цеглинку;
кому на уроці було сумно — підніміть зелену цеглинку;
хто на уроці дізнався щось нове — підніміть жовту цеглинку.