Урок "Пароніми. Значення паронімів у мовленні"

Про матеріал
Дати поняття паронімів, вчити розуміти лексичні та граматичні особливості паронімів, правильно вживати пароніми в усному і письмовому мовленні; розвивати усне та писемне мовлення учнів, здатності до аналізу своєї навчальної діяльності на уроці; виховувати шанобливе ставлення один до одного, вміння радіти успіху іншої людини.
Перегляд файлу

Тема: Пароніми. Значення паронімів у мовленні

Мета: дати поняття паронімів, вчити розуміти лексичні та граматичні особливості паронімів, правильно вживати пароніми в усному і письмовому мовленні;

розвивати усне та писемне мовлення учнів, здатності до аналізу своєї навчальної діяльності на уроці;

виховувати шанобливе ставлення один до одного, вміння радіти успіху іншої людини.

Очікувані результати:  учень/учениця вирізняє лексичні явища у своєму та чужому мовленні, пояснює їхню суть;

 порівнює та зіставляє слова, що належать до певних груп за вивченими ознаками; виокремлює та розрізняє значення паронімів;

розрізняє відому і частково нову для себе інформацію; виявляє і виправляє помилки, допущені в тексті з урахуванням засвоєних мовних норм;

 вживає слова відповідно до їхнього лексичного значення.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами повторення.

Хід уроку

І. Організаційний момент

- Доброго дня, дорогі діти! Ми знову зустрілися з вами у країні «Знань», якою мандруємо кожен урок, вивчаючи щось нове, корисне, цікаве. Чи готові ви і сьогодні подорожувати цією країною? Який маєте настрій? Зараз ми це з’ясуємо.

Психологічна рефлексія

  Оберіть той смайлик, який найбільш відповідає теперішньому вашому настрою, і прикріпити свій смайлик на дошку відповідно до настрою.

Картинки по запросу смайликиКартинки по запросу смайликиКартинки по запросу смайликиКартинки по запросу смайлики

- У народі існує думка: якщо посміхнутися перехожому – він усміхнеться у відповідь. Якщо посміхнутися  небу – розійдуться хмари і засвітить сонце. Якщо посміхнутися Всесвіту – трапиться щось казкове. Тож давайте посміхнемося один одному, щоб нас чекав успіх на уроці.

II. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок

Перевірка домашнього завдання

─ Діти,  на  ваших  партах  лежать  картки  зеленого  й  червоного  кольорів.   Я зачитуватиму   твердження,  якщо  ви  погоджуєтеся з  ним,   то  піднімаєте

червону  картку,  ні ─ зелену.

1. Лексикологія вивчає значення та вживання слів. ТАК

2. Слова з пестливими суфіксами належать до емоційно-експресивної лексики. ТАК

3. Антоніми - це слова, одинакові або близькі за значенням, але різні за звучанням і написанням. НІ

4. “Це була гарна коса” – це речення незрозуміле через явище омонімії. ТАК

5. Омоніми – слова, однакові за звучанням, але різні за значеннями. ТАК

6. Ми почали з вами опрацьовувати загальну тему фонетику? Ні

Діти, продовжте речення: «За вікном похмуро, проте я…»

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку

Діти, записуємо в зошити дату та тему сьогоднішнього уроку:

Пароніми. Значення паронімів у мовленні

 визначають цілі на урок.

 -Я хочу дізнатися…

-Я хочу навчитися….

-Я хочу зрозуміти…

IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.

Слово вчителя.      

 Сьогодні ми дізнаємося про дуже цікаві слова - пароніми.    Знання і розуміння паронімів допоможе вам правильно вживати їх у мовленні, збагатить ваш словниковий запас, навчить мислити.

Часто у мові вживаються слова, близькі за звучанням, але різні за значенням – пароніми. Не всі слова, схожі за звучанням, можна вважати паронімами. До паронімічних належать тільки ті, що мають невелику відмінність у вимові:

Уява –уявлення,

Дефектний –дефективний,

Декваліфікація – дискваліфікація.

  Часто вони мають один корінь, а відрізняються лише суфіксом, префіксом, закінченням, наявністю чи відсутністю частки (-ся). Серед паронімів є слова з різними коренями (плюш і плющ).

  Треба мати на увазі, що не всі слова, схожі за звучанням, можна вважати паронімами. До паронімів належать лише ті слова, що мають невелику відмінність у вимові. У них є спільна частина: мова – мовлення;               віра–вірність;ціна–цінність.
  Звукова близькість паронімів призводить до того, що їх помилково вживають один замість одного: замість пригода– нагода, замість факт кажуть фактор і навпаки.
    Піднесенню мовної культури людини сприяють значною мірою словники. У 1968 році вийшов „Словник паронімів української мови”,укладений Д.Г.Гринчишиним і А.О.Сербенською. Це перша спроба опису паронімів в українській лексикографії. В ньому описано понад 1000 паронімів, які найчастіше трапляються в шкільних підручниках, навчальних посібниках, науково-популярних книжках,художній літературі, публіцистиці, побутовому мовленні. 
V. Закріплення навчального матеріалу

  1.   Робота з підручником
  2. Робота зі словником

З'ясувати значення паронімів: абонемент, абонент, горластий – горлатий, звичай – звичка, уява –уявлення,дефектний –дефективний,

декваліфікація – дискваліфікація.

  1. Коментоване письмо

Перепишіть  речення,  добираючи  з  дужок  потрібне  слово.  Обґрунтуйте свій вибір.

В акціонерному товаристві посада голови правління (виборча, виборна).

Проведення виборів до Верховної Ради забезпечують (виборчі, виборні) комісії.

Мій  товариш  охоче  виконує  різні  (громадські,  громадянські) доручення.

(Громадський,  громадянський)  мотив  є   одним  із  провідних у  творчості В.   Сосюри.

Між  учнями  та  вчителем  були  дружні  (відношення,  відносини).

На  сьогоднішньому  занятті  ми  вчилися  розпізнавати  типи синтаксичних (відносин, відношень).

Дівчина була в  складному матеріальному (стані, становищі).

Катя була в  поганому (стані, становищі) і  не могла йти далі.

 

4. Творча робота.

Складіть словосполучення з   такими паронімами:

авторитетний – авторитарний, людний – людяний, континент -  контингент, музичний – музикальний, рідкий – рідкісний, сердечний -   сердешний, тактовний – тактичний.

Складіть речення з чотирма словами (на вибір).

 

Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки.

Вище руки підніміть,

А тепер їх опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз,

За роботу, все гаразд.

Творча  робота

Складіть сенкан до слова «паронім».

VІ. Підсумковий етап. Оцінювання

 Рефлексія:

  1. Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?

Рефлексійна анкета (учні обирають ті твердження, які хотіли б продовжити). 

Дізнався/дізналася .... 

Повторив/повторила .... 

Навчився/навчилася .... 

Зробив/зробила успіхи .... 

Труднощі відчував/відчувала у .... 

 

  1. Чи потрібні нам отримані знання?
  2. Які слова називаються паронімами?
  3. Яку стилістичну роль вони виконують у мові та мовленні?
  4. Чи досягли ми мети, яку ставили перед собою на початку уроку?

Психологічна рефлексія

Діти, на початку уроку ви оберали смайлик свого настрою. Чи змінився ваш настрій зараз?

  Оберіть той смайлик, який найбільш відповідає теперішньому вашому настрою, і прикріпити свій смайлик на дошку відповідно до настрою.

Картинки по запросу смайликиКартинки по запросу смайликиКартинки по запросу смайликиКартинки по запросу смайлики

Оцінювання роботи учнів на уроці та мотивація оцінок

VII.  Домашнє  завдання

Виберіть одне із слів, що в дужках, і утворіть усі можливі словосполучення

1. (Громадський, громадянський) лірика, думка.

 2. (Батьків, батьківський) голос, комітет.

 3. (Ефектний, ефективний) жест, співробітництво.

 4. (Діалектний діалектичний) наголос, підхід.

5. (Змістовий, змістовний) неточність, доповідь.

6. (Дійовий, діючий) особа, армія.

7. (Корисний, корисливий) справа, людина.

8. (Музикальний, музичний), людина, школа.

9. (Криштальний, кришталевий) вода, ваза.

10. (Особовий, особистий) річ, рахунок.

 

docx
Додано
15 жовтня 2022
Переглядів
1097
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку