Розробка уроку на тему:
Переставна і сполучна властивості множення. Коефіцієнт.
Предмет: математика, 6 клас
Тема уроку: Переставна і сполучна властивості множення. Коефіцієнт
Мета уроку:
Навчальна: поглибити відомості про дію множення (знаходження добутку кількох множників), розв'язувати вправи на спрощення виразів, ввести поняття коефіцієнта.
Розвивальна: розвивати пам'ять мислення, математичні здібності, обчислювальні навички;
Виховна: виховувати культуру математичних записів та мови, інтерес до предмета, увагу.
Тип уроку: Урок формування знань, умінь і навичок.
Обладнання: роздатковий матеріал, презентація Microsoft PowerPoint, комп’ютер, екран, дошка.
Хід уроку.
І. Організаційний момент:
Перевірка домашнього завдання.
Привітання з учнями.
Доброго дня, любі друзі, сьогодні ми продовжимо з вами подорож по країні раціональних чисел, але перед тим як продовжити перевіремо як ви готові до цього.
На екран спроектовано домашнє завдання і учні перевіряють , обмінявшись зошитом із сусідом.
II. Актуалізація опорних знань.
Інтерактивна вправа.«Мікрофон».
1. Які числа ми називаємо раціональними?
2. Сформулюйте правило множення раціональних чисел з різними знаками?
3. Сформулюйте правило множення з однаковими знаками раціональних чисел ?
4. Чому дорівнює добуток чисел, якщо хоча б один з множників дорівнює 0?
ІІІ. Оголошення теми та очікуваних результатів.
- Сьогодні на уроці ми поглибимо відомості про дію множення (знаходження добутку кількох множників) та розв'язування вправ на спрощення виразів, введемо поняття коефіцієнта.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Переставна властивість:
Для будь яких натуральних чисел а та в справедлива рівність ав=ва
Сполучна властивість:
Для будь яких натуральних чисел а , в та с справедлива рівність (ав)с = а(вс)
Завдання 1
Перевіримо справедливість переставної властивості множення аb = bа:
якщо а = -2,5; b = -4;
Завдання 2
Перевіримо справедливість сполучної властивості множення (ab)c = а(bс):
якщо а = 4; b = -2; с = -0,5;
Учитель. Отже, переставна та сполучна властивості множення справджуються для всіх раціональних чисел.
Наприклад:
Розглянемо вирази: 1,5а; 6х; -7b; -1у.
Ці вирази містять числові множники 1,5; 6; -7; -1 і буквені множники а, х, b, у.
Числові множники ще називають числовими коефіцієнтами.
Властивості множення дають змогу спрощувати добутки шляхом виділення числового множника, який записують перед добутком буквених множників.
Зазвичай коефіцієнт записують перед буквеним множником, а коефіцієнт 1 не пишуть.
Отже. 1•mn=mn, буквений вираз має коефіцієнт 1. Замість коефіцієнта -1 пишуть тільки знак «-».
Наприклад, замість -1 •ху= - ху , буквений вираз –ху має коефіцієнт -1.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
1.
2. Розв’язування вправ з підручника .
Фізкультхвилинка ( 3хв )
Швидко встали, посміхнулись
Вище-вище потягнулись.
Нумо, плечі розпряміть
Підніміть та опустіть.
Вправо, вліво оберніться
Рук колінами торкніться.
Сіли, встали. Сіли, встали.
І на місці потоптали.
Колективна робота
№ 1197(усно)
№ 1201 (1,5)
№ 1202(1,3)
№ 1204 (1)
Додаткові завдання – № 1215(вис. рівень)
V. Підсумок уроку.
Що нового ви дізналися на уроці?
Сформулюйте переставну властивість множення?
Сформулюйте сполучну властивість множення?
Що таке коефіцієнт виразу?
ІV. Рефлексія
А тепер дайте оцінку своїм знанням і умінням, отриманим на уроці, і підніміть сигнальні картки, які лежать у вас на столах.
Знайди свою:
Добре зрозумів тему і працював на уроці
Недостатньо добре зрозумів тему, мало працював на уроці
Ще більше треба попрацювати над даною темою
1
VІ. Домашнє завдання.
Читати § 44,
№ 1201 №1199 (поч. і сер. рівні)
№ 1210 № 1212 (дост. і вис. рівні)
1. ЩО ВАМ СПОДОБАЛОСЯ НА УРОЦІ?
2. ЯКІ ЗАВДАННЯ ВИЯВИЛИСЯ ДЛЯ ВАС СКЛАДНИМИ?
3. НАД ЧИМ ВАМ ПОТРІБНО ПОПРАЦЮВАТИ?