Поглибити знання учнів про писанкарство в Україні, ознайомити з технікою виконання писанок; формувати навички застосування технологій "ізонитки" - прошивання кола, дуги, трикутників. Спонукати школярів до творчості.
( трудове навчання 3 клас)
Тема. Писанки. Різновиди писанок.
Великодні писанки у техніці ізонитки.
Мета:розширити і поглибити знання учнів про писанкарство в Україні;
ознайомити з технікою виконання писанок; формувати навички
застосування технологій прошивання кола, дуги, трикутників у
техніці ізонитки;
розвивати уяву, пам'ять,вміння слухати, спостерігати й
узагальнювати ;
виховувати естетичні смаки, охайність, спонукати до творчості.
Обладнання: картон, нитки: муліне, ірис, акрилові, схеми виробів, демонстраційний матеріал, інструменти для роботи в техніці «ізонитки», зразки виробів, ілюстрації писанок, загадки.
Хід уроку
І. Організація класу
1.Вступна бесіда
- Знову за вікном весна. Теплий вітерець висушує калюжі за вікном на дорогах. От-от відкриються сонні очі бруньок. Чи не пора вже вкривати дерева листом ?
- А яке свято наближається до нас ?
- Так, це Великодні свята. Одне з найважливіших свят, яке з давніх-давен святкували в Україні й далеко за її межами.
II. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні ми пригадаємо все-все, що нам відомо про це свято, а може,
ви дізнаєтесь ще щось нове. А також на нас чекає дуже цікава і відповідальна робота. Яка? Про це ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадку:
Розколеш лід –
візьмеш срібло,
розколеш срібло –
візьмеш золото. (Яйце).
ІІІ. Сприймання нового матеріалу
У Т.Г. Шевченка є такі рядки: «На Великдень, на соломі проти сонця
діти грались собі крашанками.»
- А як саме гралися діти писанками? (діти демонструють народні ігри
з писанками в "Навбитки", "Котка", "У кидка").
- А ще співали пісні про писанки.
Розмалюю писанку, розмалюю.
Коника гривастого намалюю.
Розмалюю писанку, розмалюю.
Соловейка-любчика намалюю.
Розмалюю писанку, розмалюю.
Різьблену сопілочку намалюю.
А моя сопілочка буде грати.
Буде коник весело танцювати.
- А що ще малювали на писанках?
2. Гра «Знаки і символи писанок ».
Рослинний і тваринний Геометричні фігури
орнамент
(Прикарпаття - геометричні орнаменти жовтого, білого, інколи коричневого кольору. Полісся - геометричний візерунок на зеленому, червоному, жовтому тлі. Поділля - рослинний орнамент на коричневому, білому тлі. Запоріжжя - широкі лінії, переважно рослинний орнамент (дубовий чи горіховий листок, зірка, рожа), червоний чорний колір. Наддніпрянщина - чорне тло, рослинний орнамент (квіти). Гуцульщина - живий візерунок, яскраві кольори (жовтий, білий, червоний))..
3.Ознайомлення із видами фарбування, символами та їх значенням .
- Що ж передувало неділі Великоднього свята? (Підготовлені діти розповідають про Вербну неділю, Чистий четвер, Великодню суботу, Страсну п'ятницю і про Великдень).
- Ви бачите, що сьогодні наш клас весь прикрашений писанками: вони і у вигляді пташок, і витинанок, і просто у кошиках. І ви знаєте, що писанки мали велике значення у цьому святі. Скажіть, чому до Великодня люди фарбували, розписували саме яйце?
Розповідь вчителя.
Існує багато легенд про писанки. Отже, ми бачимо, що яйце, а особливо пофарбоване, мало велике значення для людей. Розписуючи яйця, українці вкладали в них усі свої мрії, бажання, сподівання про краще майбутнє. Мабуть, тому ця традиція жива й досі.
Але такий серйозний зміст писанки стосувався переважно дорослих.
Дітям же дозволялося гратися готовими писанками і крашанками.
Ось ми і згадали все про писанки. Не сказали тільки, які види писанок
ви знаєте? (Крашанка, дряпанка, крапанка, мальованка, власне писанка).
- Чим вони відрізняються?
Крашанки – яйця пофарбовані в один колір.
Кожен колір має певне значення :
Інформаційна картка (на кожну парту).
Значення кольорів на писанках.
Червоний - радість життя, надія.
Жовтий - місяць і зорі, у господарстві - врожай.
Блакитний - небо, повітря, здоров'я.
Зелений - воскресіння природи, її багатство і плодоріддя.
Білий - чистота, світло.
Пурпуровий - багатство, вдача.
Чорний - земні надра.
Коричневий - мати-земля, її щедрість для кожної людини.
Білий з чорним - пошана померлих, охорона від злих сил.
4-5 фарб одночасно - родинне щастя, мир, любов.
Дряпанки –це яйця, пофарбовані в один колір, на яких видряпаний
орнамент.
Крапанки – техніка, коли воском накрапають візерунок , а потім яйце
фарбують .
Писанки – малюють спеціальним знаряддям - писачком.
Мальованки – яйця, розмальовані пензликом (гуаш, акварель, олійні фарби).
4.Дослідницька робота « Цікаве про писанку з усього світу».
(Повідомлення учнів)
Учень1.Музей «Писанка » у Коломиї
У невеликому прикарпатському місті Коломия розташований
унікальний , єдиний у світі музей « Писанка», в якому зібрано 10 тисяч писанок з різних країн світу – Словенії, Чехії, Польщі, Німеччини,
Франції, Індії, Китаю,і т.д. Основна частина колекції складається з україн-
сяких писанок.
Музей « Писанка » - унікальна споруда у вигляді яйця . Її висота 13м.
Зроблена з цегли, бетону, її збудували всього за 90 днів до 10-го Міжна-
родного фестивалю гуцулів , який пройшов на кінець 90-х років XX ст.
Музей «Писанка» у Коломиї
Учень2.Пам’ятник писанці
Існує і пам’ятник писанці. Він розташований у Канаді місті Вегревіл,
де проживає 75 % українців. За проектом художника Павла Цимбалюка створено 12-метровий пам’ятник українській писанці, що за розміром дорівнює п’ятиповерховому будинку. Пам’ятник складено з 40 частин різних геометричних фігур. Гігантська писанка розмальована яскравими кольорами.
Село Братковичі на Стрийщини Канада
Львівська обл.
о. Хортиця Румунія
5.Інструктаж до роботи .
- Але сьогодні свої писанки ми не будемо фарбувати, дряпати чи розписувати. Використовуючи техніку ізонитки, ми створимо вишите
Великоднє яєчко .
( На зворотньому боці твердої основи креслять геометричну фігуру – кут, трикутник, коло, еліпс, ромб. Ділять її на рівну кількість частин («ізо» — рівний). Проколюють отвори. За визначеною схемою (для різних фігур іншою) протягують нитки через отвори, внаслідок чого утворюється ниткове мереживо на фоні лицьового боку твердої основи).
ізонитки?
-Які основні технології прошивання фігур існують у техніці ізонитки ?
(кола, кута, квадрата , спіралі ).
а)Показ зразків виробу та схем ( дод.1).
б)Технологія виготовлення виробу.
- підбір ниток;
- поетапне виконання роботи:
* яйце прошиваємо як овал (по схемі: 1-15, 2-16 і т.д.);
* листочки та стебла квіток прошиваємо як дугу
(по схемі :1-8,2-9 і т.д.);
* квіточки та фігури прошиваємо як коло по схемі :
кількість отворів поділити порівну і прошивати до
заповнення фігури .
в)Правила техніки безпеки.
ІV. Самостійна робота учнів .
(Учні прошивають певні частину виробу, вчитель коментує, допомагає.)
V. Підсумок уроку
1. Оцінка робіт
2. Організація виставки
3.Рефлексія
- Чи сподобався вам урок?
- Що ви запам'ятали про писанки, чи будете ви вдома з батьками робити писанки до Великодня?
Заключне слово вчителя.
- Наприкінці уроку я хочу розказати ще одну легенду про писанки. Ось
вона: доля світу залежить від того, скільки писанок кожного року
пишеться. Доки пишуть писанки, світ буде існувати, а коли цей звичай занедбають, тоді зло звільниться від пут і знищить світ. Це зло прийде у вигляді диявола, він живе під землею і прикутий до скелі ланцюгом.
Щороку він посилає своїх слуг навколо світу, щоб ті підглянули, чи пишуться писанки і скільки їх написано. Коли багато, то залізні пута
міцно стискають диявола, і він втрачає силу, бо людська любов
перемагає найбільше зло. Отже, давайте писати писанки!
Додаток 1