Тема. Письмо великої букви Г. Письмо слів та речення з великою буквою Г.
Мета. Вчити писати учнів велику букву Г, поєднувати її з вивченими буквами; закріплювати уміння робити звукові моделі слів; розвивати зв’язне мовлення дітей; виховувати дбайливе ставлення до тварин; повагу до українських традицій.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
- Діти, привітайтеся з гостями.
- Зараз у нас урок письма.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Еврестична бесіда.
- Скажіть, яка зараз пора року? (Зима)
- До якого свята ми тепер готуємось? (До Нового року)
- Без кого неможливе це свято, як ви думаєте?
(Без Дідуся Мороза і Снігуроньки).
- От сьогодні до нас на урок прийшла внучка Дідуся Мороза – Снігуронька.
- Вона принесла нам дуже важливе повідомлення, але прочитати ми зможемо
його вкінці уроку, лише тоді, якщо протягом всього уроку ви будете старанно
писати і правильно відповідати.
- То будемо на уроці старанними і працьовитими? (Так!)
- Яку букву ви вивчили на попередньому уроці ?
(«Ге», вона позначає два звуки [г], [г’]).
2. Гра «Впіймай слово» (із звуками [г], [г’]).
3. Відгадування загадки.
Як борошно він білий-білий,
здається світ укрив цілий.
Лягає тихо нам до ніг.
І зветься килим? Ні – це … (Сніг).
4. Складання звукової моделі слова сніг.
- Назвіть всі звуки, які ми чуємо у слові сніг. (Спочатку ще раз вимовити всім слово, поділити на склади).
- Складіть звукову модель слова.
5. Складання слова із букв розрізної азбуки.
IІІ. Бесіда за малюнком у зошиті.
- А тепер відкрийте зошити і розгляньте малюнок. Складіть речення.
- Кого ми бачимо на малюнку? (Дівчину і гусей).
- Що робить дівчинка? (Кличе гусей).
- Де знаходяться гуси?
- Що вони роблять?
- Яку дитячу гру нагадує вам цей малюнок? («Гуси-лебеді»).
- Назвіть ролі учасників гри.
- Дайте ім’я дівчинці, яке б починалося буквою «Г» (Галинка).
- А чи зможемо ми написати це слово в зошиті? Ні, бо ми не вміємо писати букву «Ге».
IV. Оголошення теми і мети уроку.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Демонстрування великої рукописної літери «Г», зіставлення її з друкованою, аналіз її форми, складових елементів.
(Діти порівнюють друковану й рукописну букву «Г», визначають елементи, з яких складаються ці літери.)
2. Пояснення написання букви вчителем.
Перший елемент – пряма похила лінія, яку починаємо писати з
міжрядкової лінії, ведемо до нижньої рядкової заокруглюючи ліворуч,
потім пишемо такий самий елемент вгорі (шапочку).
3. Написання літери учнями в повітрі.
4. Робота в зошитах.
а) Самостійне написання літери «Г» у зошиті.
б) Визначення королеви літер.
- Снігуронька спостерігає за вашою роботою, вона бачить, що ви дуже стараєтесь писати гарно і правильно.
- Подивіться на літери в рядочку – вони всі милуються собою. Та врешті-решт надокучило їм стояти так поодинці і засумували вони.
Тут підійшла Снігуронька і говорить до них:
- Не сумуйте, красуні, зараз я познайомлю вас із іншими буквами. А щоб дружба між вами була міцною, потрібно завжди правильно писати з’єднання між буквами.
- Повторімо, які є з’єднання між буквами? (Нижня, середня, верхня).
- Діти, допоможемо буквам подружитися? (Так)
в) З’єднання букви «Г» з іншими літерами.
- Пояснення написання з’єднань букв у складах вчителем.
- Письмо складів у зошиті.
- Прочитати склади і придумати із ними слова.
VI. Фізкультхвилинка
VII. Продовження роботи в зошиті.
Написання буквосполучень: Гл, Гн.
VIII. Робота в групах.
Складання речень із окремих слів.
Слова для І групи:
співа . , Гнатик, пісні, веселі (Гнатик співає веселі пісні.)
Слова для ІІ групи:
чита , Гліб, книгу, нову (Гліб читає нову книгу.)
Слова для ІІІ групи:
малю ,Галинка, квіти, гарні (Галинка малює гарні квіти.)
XI. Продовження роботи в зошиті.
XІІІ. Бесіда про турботливе ставлення до птахів (за малюнком).
XІV. Робота в парах. Знайти однакові букви (в останньому завданні
сторінки зошита) та обвести їх хмаринкою.
XV. Розмальовування малюнків.
XII. Підсумок уроку.
- Що нового ми навчилися?
- Що сподобалося на уроці?