Урок читання " Звуки [ж], [ж’], позначення його буквами Ж ж. "

Про матеріал
ознайомити дітей з новою буквою, її назвою та звуковим значенням; формувати навички літературної вимови слів зв звуком [ж] в кінці слова та в кінці складу; розвивати читацьку пам'ять учнів, мовлення та увагу; виховувати дружність, бережливе ставлення до природи.
Перегляд файлу

Конспект уроку читання проведеного у 1 класі

 

 

Тема.  Звуки [ж], [ж’], позначення його буквами Ж ж.

Мета:  ознайомити дітей з новою буквою, її назвою та звуковим значенням; формувати навички літературної вимови слів зв звуком [ж] в кінці слова та в кінці складу; розвивати читацьку пам'ять учнів, мовлення та увагу; виховувати дружність, бережливе ставлення до природи.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

 

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Пролунав дзвінок,
Починаємо урок.
Працюй наполегливо,
Швидко, старанно,
Щоб жодна хвилинка 
Не втратилась марно.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
― Виділіть найчастіше вживаний звук у вірші:

Жив жучок між бур'янами,
Жив без тата і без мами,
Жовтим листом ворушив.
Жив і жив, і не тужив.
Жаба квакнула: «Попався!»
Жук завмер ― так налякався.


ІІІ.  ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
― Отже сьогодні на уроці ми будемо вивчати новий звук [ж],

навчатимемося читати слова і тексти з цією новою для вас буквою. А ще ми

будемо придивлятися до тваринного світу, поговоримо про життя таких істот,

на яких зазвичай мало звертаємо уваги. Для цього помандруємо до болота.

(Учитель вивішує на дошці великий пейзажний малюнок із зображенням

болота з очеретом і лататтям.)

 

ІV.  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Виділення звуків [ж], [ж’]зі слів.

— Подивіться, яке в нас незвичайне болото. Тут поки що видно тільки

рослини. Який вигляд має очерет? Що таке латаття?

— На перший погляд здається, що тут немає живих істот. Але це не так.

Ось одна тваринка показалася в очереті.

(Учитель додає до малюнка з болотом зображення жаби. Учні уточнюють,

за якими ознаками вони впізнали цю тваринку, описують її. )

— Зробіть звуковий аналіз слова ЖАБА. Назвіть хором перший звук.

А тепер викладіть схему слова на звукових моделях; давайте хором вимовимо звук [ж].

(Учитель звертає увагу дітей на те, що цей звук хоч і можна

довго протягувати, але він приголосний, бо під час вимовляння струмінь ви-дихуваного повітря зустрічає перешкоду.)

— У нашому болоті живе не тільки жаба. Ось причаїлися ще цікаві істоти.

(Учитель додає до малюнка з болотом зображення двох вужів.)

— Подивіться на вужів. Як їх відрізнити від інших змій? (За жовтими цятками на голові.)

— Зробіть звуковий аналіз слова ВУЖІ.

Учні викладають схему слова на звукових моделях; давайте хором вимовимо звук [ж’].

(Учитель звертає увагу дітей на те, що цей звук м’який

приголосний, хоча і вимовляється нечітко. Він нібито м’який наполовину. )

2.  Упізнавання звуків [ж], [ж’] у мовленні.

— Послухайте вірш про пригоди однієї жаби. Запам’ятайте слова зі

звуком [ж].

Жабка-мама на болоті

Між озерцями ганя.

Мама-жабка вся в турботі:

Загубила жабеня.

А воно поміж латать

Попливло собі гулять.

Там побачило жука:

— Ква-ква-ква! — його гука.

([ж]: жабка, між, жабеня, поміж, жука.)

— Отже, яка ще невеличка жива істота з’явилася на нашому болоті?

(Жук.)

Учитель додає до малюнка з болотом зображення жука.

— Яких ви знаєте жуків? Розкажіть про них. (Хрущ, колорадський жук,

жук-олень, жук-носоріг тощо.)

Учні виконують звуковий аналіз слова ЖУК, викладають його схему на звукових моделях.

3.  Гра «Один — багато» (відпрацювання орфоепічного вимовляння звуків

[ж], [ж’]).

Учитель називає слово в  однині, учні  — у  множині. Учитель слідкує

за правильним вимовлянням твердого приголосного звука [ж] в  кінці слів

і м’якого звука [ж’] перед звуком [і].

Ніж — ножі, вуж — вужі, морж — моржі, корж — коржі.

4.  Ознайомлення з буквою Ж.

 - Приголосні звуки [ж], [ж’] на письмі позначаються великою і  малою буквами Ж ж.

Подивіться на дошку і скажіть чим відрізняються і чим схожі ці букви?

— Що нагадує буква Ж своєю формою? До чого вона подібна?

— Жу-жу-жу, жу-жу-жу,

Свою нірку стережу, —

Каже жук і стереже,

Він і сам — як буква Ж. 

5.  Фізкультхвилинка.

         У  лісі  травичка  низенька  -низенька.

        Дерева  високі  -високі.

        Вітер  дерева  колише , гойдає.

        Пташки  летять , летять, відлітають.

        А  діти  тихенько  за  кущик сідають.

 

6.  Читання складів із буквою Ж 

— Подивіться, у нашому болоті з’явилася ще одна маленька непомітна

жива істота. Це стоніжка. Чому ця комаха так називається?

(Учитель додає до малюнка з болотом зображення стоніжки.)

Діти кілька разів повторюють слово СТОНІЖКА, учитель слідкує за чіткою вимовою

звука [ж] у середині слова перед приголосним глухим звуком [к].

— Стоніжка наша незвичайна. Вона принесла для нас склади з літерою

Ж для читання.

Учні читають склади хором та індивідуально, добирають слова, у  яких

зустрічаються прочитані склади.

жу  жо  жа  же  жі

уж  ож  аж  еж  іж

— Розгорніть букварі. Прочитайте склади, надруковані в будиночках.

7.  Читання слів із буквою Ж.

— Допоможіть жукам знайти свої квіти: на квітці має бути слово, у якому

є такий саме склад, що і на спині в жука.

Жито, жаба, жуки ,жолуді ,вужі.

Жа  жи  жо  жі   жу

— Утворіть і  прочитайте слова за променеподібною схемою в  букварі, чітко вимовляйте звук [ж] перед звуком [к].

— Прочитайте слова, надруковані парами. Які букви міняються в середині слова? (Букви г—ж.) Дзвінко вимовляйте звук [ж] перед [к].

8.  Розвиток мовлення учнів.

— Подивіться, до нашого болота прилетів великий птах. Чого це раптом

усі жабки поховалися?

(Учитель додає до малюнка з болотом зображення журавля.)

— Опишіть зовнішність цього птаха. Яке він має пір’я на голові і крилах?

Для чого йому потрібні довгі ноги й довгий дзьоб?

— Послухайте вірш, щоб дізнатися, для чого до нас прийшов журавель.

Журавель болотом походжає,

Журавлину журавель збирає,

Щоби їли дітки милі,

Щоби букви добре вчили.

                               М. Хаткіна

—Яку ягоду збирає журавель? (Журавлину.) Як ви вважаєте, чому вона

так називається?

Учитель додає до пейзажу зображення журавлини й уточнює, що це

вічнозелений кущик із тонкими ниткоподібними гілками й червоними кислими ягодами. І кущик, і ягода мають одну назву – журавлина.

9.  Робота з віршами (с. 103 букваря).

- Послухайте вірш про женчиків. (вчитель читає виразно)

Хто такі женчики?

Що таке серпики?

— Прочитайте вірш самостійно напівголосно.

— Що робили женчики?

     А що вони зробили з серпиками?

— Прочитайте вірш ще раз. Знайдіть слова у яких є буква Ж. Де вона стоїть у словах?

Вибіркове читання вірша учнями.

10. Прослухайте наступний віршик (читає вчитель)

- Про яку пору року розповідається в вірші?

- Що люди роблять влітку?

Прочитайте вірш самостійно. Знайдіть слова у яких є буква Ж. Де вона стоїть у словах?

Вибіркове читання вірша учнями.

 

V.  ПІДСУМОК УРОКУ

— Із якими звуками ми працювали сьогодні на уроці? Якими буквами

вони позначаються?

— Подивіться на наше болітце. Скільки тут цікавих тваринок, як вирує

життя. Перелічіть усіх істот, у назвах яких є звуки [ж], [ж’].

— А як називається ягода, що росте на болоті?

— Чи сподобалася вам наша уявна подорож? Що нового ви дізналися

про тваринний світ?

docx
Додано
8 листопада 2021
Переглядів
864
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку