Тема. Написання малої букви с. Письмо складів, слів і речень з
вивченими буквами.
Мета. Ознайомити учнів з малою рукописною буквою с; учити її писати;
формувати вміння читати і писати склади й слова з буквою с.
Удосконалювати вміння орієнтуватися в сітці зошита, писати
ручкою.
Розвивати спостережливість, уміння аналізувати, порівнювати,
складати речення за малюнком, пізнавальні інтереси.
Виховувати старанність, охайність, любов до природи.
Формувати компетентності: спілкування державною мовою,
соціальну, громадянську,природничу.
Обладнання: зображення тварин, цеглинки LEGO, люстерко. Тип уроку: комбінований.
Освітні галузі: мовно-літературна, природнича, здоров’язбережувальна.
Хід уроку
I.Організація класу
1. Гра «Маска»
- Візьміть люстерка, і, дивлячись на своє обличчя, відтворіть свій настрій.
- Я бачу ваш настрій. У когось радість на обличчі, хтось чимось здивований, бачу також спокій та смуток. Для того, щоб настрій у всіх дітей став добрим і радісним…
Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов’язково
День тобі веселим буде!
2. Налаштування на урок
- Всі готові до уроку?
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно, гарно,
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо!
-
Як ми будемо працювати на уроці?
II .Актуалізація опорних знань
-
Робота над скоромовкою.
-
Послухайте скоромовку. Запам’ятайте слова зі звуками [ с],[ с’].
Летіла сова, торохтіла слова:
- Чи сон це, чи слон це,
А може, і сонце?
Промовляння слів сова, слова, сон, слон, сонце.
Вивчення скоромовки напам’ять.
Робота в парах: розкажи товаришу скоромовку.
-
Звуко-буквений аналіз слів.
-
Якими звуками відрізняються пари слів: сова і слова, сон і слон?
-
Зробіть звуко-буквений аналіз слова сова. Викладіть на партах схему цього слова.
-
Складіть речення із словом сова.
-
Що ви знаєте про сову?
III. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні до нас на урок завітала Мудра Сова з казкового лісу. Вона навчає звіряток у лісовій школі, адже Сова славиться мудрістю.
-
Вона хоче навчити нас писати свою улюблену букву.
-
А яка це буква?
-
Пригадайте, які слова ми промовляли на початку уроку. Що в них спільного?
-
Так це звук [ с ].
-
А якою буквою він позначається на письмі?
-
Молодці! Сова задоволена.
-
Ми навчимося писати не тільки нову букву, а й склади і слова, які принесла Мудра Сова.
IV. Вивчення нового матеріалу
-
Робота зі сторінкою зошита.
-
Розгляньте уважно малюнок.
-
Кого ви побачили?
-
Який у неї настрій?
-
Як гадаєте, чому?
-
Мудра Сова просить нас уважно подивитися на маленьку букву с та відповісти на запитання.
-
Графічний аналіз букви.
-
З якого елемента складається буква с?
-
Порівняйте друковану і рукописну букви. Як із друкованої букви с зробити рукописну?
-
Чим відрізняються букви о та с, і та с?
-
На що схожа буква с?
-
Давайте перетворимо букву с на сонечко.
-
Для цього замкнемо її до овалу, а навкруги намалюємо промінці. Домалюйте сонечку обличчя.
-
Фізкультхвилинка.
Встало вранці ясне сонце, ( піднімаються навшпиньки)
Зазирнуло у віконце. (дивляться в обличчя )
Ми до нього потяглися, ( потягування)
За промінчики взялися. ( махи руками вгорі)
Будем дружно присідати, ( присідають)
Сонечко розвеселяти.
Встали – сіли, встали – сіли,
Бачите, як звеселили.
Стало сонце танцювати, ( танцювальні рухи )
Нас до танцю закликати.
Нумо разом, нумо всі
Потанцюєм по росі!
-
Пояснення написання букви с.
-
Починаємо писати трішки нижче верхньої рядкової лінії, заокруглюємо вгору і ліворуч, спускаємося униз до нижньої рядкової лінії і заокруглюємо праворуч.
-
Пишемо під такт «і– раз – і».
-
Письмо букви у повітрі.
-
Письмо букви пальчиками на партах.
-
Мудра Сова просить вас відкрити зошити і написати букву с у першому робочому рядку. Сова буде за вами спостерігати.
-
Письмо в робочому рядку зошита ( с. 36 ).
-
Пальчикова гімнастика.
-
Мудра Сова питає, чи знаєте ви, чому вона не любить сонце?
Сова
Що воно за дивна птиця?
Світла денного боїться,
Дзьоб гачком , великі очі,
І не спиться їй щоночі.
Ху – ху – ху!- кричить, співа.
Відгадали, хто? (Сова!)
Руки стиснуті в кулачки, пальці притиснуті, великі пальці заокруглені вгорі, вказівні разом просунуті вперед.
-
Написання складів з буквою с.
-
У кожного з вас, діти, на парті є букви. Зараз попрацюємо в парах.
-
Утворіть із цих букв склади.
-
Прочитаємо їх. Поясніть спосіб поєднання букв у кожному складі.
-
Знайдіть ці склади в своїх зошитах і пропишіть .
-
Мудра Сова пропонує вам змагання. Вона хоче, щоб хлопці назвали якомога більше слів, що починаються на са, а дівчатка - на со.
-
Написання слів з буквою с.
-
Мудра Сова пропонує вам подивитись на дошку. Що ви бачите? ( о, а, с).
-
Утворіть з цих букв слово.
-
Складіть речення з цим словом. Запишіть його в зошити.
-
А тепер Сова пропонує вам відгадати загадку: Ляже й спить на глибині,
З шаром мулу на спині,
Тільки вуса повертає,
Що навколо – все він знає! (Сом)
-
Подивіться на сома. Що ви про
нього знаєте?
річковим хижаком. Вага риби може становити до 230 кг при її довжині до 3 метрів.
-
Соми ведуть одиночний спосіб життя.
-
Сом – нічний хижак. Уночі він любить плавати поблизу водяних заростей, шукаючи жаб, якими любить ласувати.
-
Соми володіють великою силою і можуть навіть перекинути човен.
-
Поясніть поєднання букв у цьому слові. Запишіть його в зошити.
-
Прочитайте слова, записані на наступному рядку зошита ( сало, сила).
-
Чим вони відрізняються? Запишіть ці слова.
-
Прочитайте наступні три слова. Порівняйте їх. Запишіть.
-
Написання речень.
-
Прочитайте речення, записане в зошиті.
-
Скільки слів у ньому?
-
Як пишемо перше слово в реченні?
-
Який розділовий знак стоїть після першого слова?
-
Що поставимо в кінці речення?
-
Спишіть речення. (Мамо, мило!)
-
Творче завдання.
-
Мудра Сова пропонує вам кілька цікавих завдань.
-
Вона хоче, щоб ви відгадали слова і самостійно записали їх у вільному рядку зошита.
-
Відгадайте, що це:
-
зимовий віз на полозах (сани);
-
скошена і висушена трава, яка йде на корм худобі (сіно);
-
хвойне дерево з довгою хвоєю і невеликими шишками (сосна).
-
А тепер останнє завдання від Сови.
-
У вас в зошитах є слова, але букви в них переплутались. Відновіть їх.
( м, о, с, а, л; м, а, с, о, л, о) - ( масло; солома)
-
Складіть речення з цими словами.
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
1. Вправа «Мікрофон»
- Яку букву ми навчилися писати? Які звуки вона позначає?
-Яке завдання Мудрої Сови було найцікавішим? Чому?
2. Вправа «Кольорова рефлексія» ( Використання цеглинок LEGO).
В учнів на партах цеглинки трьох кольорів.
Цеглинка зеленого кольору – я був задоволений уроком, він був корисним для мене, зрозумів усе про що йшлося на уроці; жовтого кольору – урок був цікавим, здебільшо корисним; червоного кольору – користі від уроку я отримав мало, розумів небагато з того, про що йшлося на уроці.