Урок по предмету ЯДС в 3 класі. Гриби

Про матеріал
надати уявлення про організми живої природи – гриби, вчити розпізнавати їстівні і неїстівні гриби, виявляти пізнавальну активність на уроках, робити висновки про зв’язки організмів між собою і неживою природою, виховувати бажання охороняти природу, розвивати увагу, мислення.
Перегляд файлу

Урок по предмету ЯДС в 3 класі.
Тема : Гриби.
Мета: надати уявлення про організми живої природи – гриби, вчити розпізнавати їстівні і неїстівні гриби, виявляти пізнавальну активність на уроках,  робити висновки про зв’язки організмів між собою і неживою природою, виховувати бажання охороняти природу, розвивати увагу, мислення.

                     Хід уроку.
I. Ранкове  коло. Привітання.
    Знову день почався, діти,
    Всі зібрались на урок.
    Тож пора нам поспішати
    Кличе нас усіх дзвінок.
    Щоб урок минав не марно
    Треба вчитись дуже гарно.
   Діти стають в коло, торкаються долоньками один одного і кажуть побажання.
2. Щоденні новини.
Вправа «Синоптик».
В класі обирають чергового синоптика. Він інформує дітей про те, який зараз місяць, яке число, яка погода.
    Відповідає на питання.
- Яким було небо вранці?
- Що стосовно опадів?
- Яка температура повітря?
II. Мотивація навчальної діяльності.
- Відгадайте загадки.
1. Людину, звіра, муху, -
     Кого б він не стрічав, -
     Ні разу капелюха,
     Одначе не знімав.
     А хто на нього подивився -
     Той йому зразу уклонився.  (Гриб)
2.  Лиш нога та голова,
     Ані рук, ні ніг нема.
     Щоб на нього подивитись
     Треба низько уклонитись.   (Гриб)

III. Актуалізація опорних знань.
- До якої природи належать гриби?
- Чи любите ви збирати гриби?
- Які назви грибів вам відомі?
IV.  Робота над новим матеріалом.
    Гриби – це живі організми. Вони не належать ні до рослин, ні до тварин. Гриби мають всі ознаки живих організмів: дихають, живляться, ростуть, розмножуються і відмирають.
    Гриби живляться готовими поживними речовинами. Ведуть прикріплений спосіб життя і ростуть, як рослини. Грибам не потрібно світло.
   У шапинкових грибів плодове тіло – наземна частина гриба. Вона складається з шапинки і ніжки. Підземна частина гриба – грибниця. Грибниця – головна частина кожного гриба. Вона міститься в ґрунті і живить гриб поживними речовинами.
   Гриби бувають їстівні та отруйні. До їстівних грибів відносяться білі гриби, печериці, підберезники, сироїжки, маслюки тощо. 
До отруйних: мухомор, бліда поганка тощо.
   У світі майже 2 млн. видів грибів. Вони ростуть в прісній та морській воді, у полі і у саду, на лузі, в горах. Існують мікроскопічні гриби. Розгледіти їх можна тільки під мікроскопом. Цвіль у сирих приміщеннях, пліснява на продуктах, дріжджі зовнішні не схожі на шапинкові гриби.  Але утворюють грибницю, яка швидко розростається.
   Серед грибів є й такі, що викликають тяжкі хвороби в рослин, тварин, людей. Із цвільових грибів виробляють ліки. 
До грибів належить цвіль, дріжджі. Гриби є в заквасках для молочнокислих продуктів.
  Розгляньте схему «Яку роль гриби відіграють у природі та житті людини».
  1. Гриби є кормом для деяких диких тварин. 
  2. Завдяки грибам гниють відходи виробництва та сміття.
  3. Гриби очищують стічні води.
  4. Із грибів виробляють ліки.
  5. Переробляють рештки рослин і тварин на родючий ґрунт.
   Запам’ятай!  Якщо хочеш збирати гриби, тобі потрібно знати, які з них їстівні, а які – отруйні.
  Запам’ятай правила збирання грибів.
  1. Збирай тільки ті гриби, які добре знаєш.
  2. Не потрібно збирати старі гриби. У них може накопичуватися отрута.
  3. Не пробуй на смак сирі гриби.

 

 

4. Гриби треба обережно зрізати ножем, або викручувати із землі.
  5. Не збивай неїстівні гриби. Пам’ятай, що вони потрібні лісу! Ними лікуються тварини!
V. Фізкультхвилинка.
VI. Закріплення вивченого.
1. Гра «Їстівне – неїстівне». Діти дивляться на фото грибів. Якщо гриб їстівний, плескають у долоні.
2. Допиши речення.
Шапинкові гриби мають такі частини: …
3. Чим живляться гриби?
Підкресли.
Відмерлими  рослинами, водою, поживними речовинами з ґрунту, відмерлими тваринами, повітрям.
4. Як розмножуються шапинкові гриби? Підкресли.
Вусами, спорами, бульбами, корневищами, частинами грибниці, листками.
5. Обери вірну відповідь.
Гриби – це:
а) рослини,
б) тварини,
в) представники особового царства.
6. За малюнками підручника на с.76 розкажи, що виготовляють за допомогою грибів – цвілі та дріжджів.
VII. Рефлексія «Відкритий мікрофон»
Сьогодні я дізнався …
Було цікаво…
Було складно…
Я зрозумів, що …
Тепер я зможу…
Я навчився…
Я зміг…
VII. Домашнє завдання. С.75 – 76 читати, переказувати.
   

docx
Додано
26 травня 2025
Переглядів
229
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку