Мета уроку : навчальна : привести в систему та узагальнити знання учнів з вивченої теми , продовжити формування вмінь та навичок використання отриманих знань при розв’язуванні різноманітних вправ і задач, у тому числі і нестандартного характеру;
розвивальна : розвивати логічне мислення, пізнавальну активність та навички раціонального рахунку;
виховна: виховувати пізнавальний інтерес , вміння застосовувати набутий досвід, культуру математичної мови і ведення записів.
Тип уроку:
урок систематизації та узагальнення знань , навичок і вмінь учнів.
Обладнання: роздатковий матеріал до різних етапів уроку .
Епіграф уроку :
Без звички працювати ,
без уміння долати труднощі ,
без дисципліни праці немає людини.
А саме до цього й привчає математика .
М.І.Кодак .
Хід уроку .
Ми з вами жителі села . Ваші батьки і їх батьки завжди були хліборобами . А хлібороби завжди знають , щоб виростити гарний урожай потрібно підготувати землю до посіву : вчасно і якісно зорати поле , знезаразити грунт , внести добрива , зберегти вологу , діждатись тепла і в благодатну землю засіяти відібране , ретельно збережене , підготовлене золоте зерно .
Вийшли в поле озирнулись
І до сонця потягнулись ,
Богові з молитвою вклонились
І до святої праці приступили .
Перевіримо на скільки якісно ми підготували і зберегли зерно , наскільки готовий грунт до посіву , і як сприяє нам погода .
Дощику , дощику ,поливай , Із якої з цих хмаринок
Працювати нам допомагай ! Треба взяти нам краплинки ?
Вставити пропущене слово
1 . Розкласти многочлен на множники означає подати його у вигляді … кількох многочленів .
2. Дуже часто спочатку виносять за дужки … множник .
3. В дужках отримуємо : результат … многочлена на спільний множник .
4 . Якщо в дужках двочлен , то спробуємо застосувати одну з формул …множення . Яку саме ?
5. Знайти помилку :
а)ax2+aby+a=a(x2+by);
б) 2m + 2n + am + an = (2+a)(m+n).
в)х 2– у2 = (х-у)(х-у)
г)а3 + в3 = (а + в)(а2+ ав + в2)
Які способи розкладання на множники було використано в прикладах ?
6.Що необхідно поставити замість „* ”, щоб утворилась правильна рівність?
а) * - 4ab + *=(* - 2b)2;
б) * · x3 + y3 = (3x + *)(9x2 - 3xy + *);
в) x9 - 8a3 = (x3 - *)(* + * + 4a2).
Розв’язування вправ з записом на дошці . ( Вчитель призначає експерта) .
1) 5a2–20x2;
2) 3m2–6m+3;
3) (a2+1)2–4a2;
4) 9(5n–4p)2–64n2;
5) 4–a2–2ab–b2;
6) x2–2x–3;
Самостійна робота .( Вправи ,розв’язані на закритій дошці )Самоперевірка
1) 3m2–12n2;
2) 6p2–12p+6;
3) (x2+4y)2–16;
4) 100x2–4(7x–2y)2;
5) 9–x2+2xy–y2;
6) x2+8x–9
Застосуємо набуті знання :
Робота в парах :
а) x3 - 25x = 0; б)x3 + 7x2 - x - 7 = 0;
x(x2 - 25) = 0; x2(x+7) - (x+7) = 0;
x(x - 5)(x+5) = 0; (x2 - 1)(x + 7) = 0;
x1=0; x2=5; x3= -5 (x-1)(x+1)(x+7)=0
x1=1; x2= -1; x3= 7
Виконати взаємоперевірку .
Учитель: завдання виконувались за відомими алгоритмами розкладання многочленів на множники. Але окремі завдання вимагають нестандартного, творчого підходу.
Сильніший учень на дошці демонструє розв’язання творчого завдання: Розкласти на множники .
Розв’язання.
VІ. Підсумок уроку.
Яке ж хліборобське поле ми дістали ?
VІІ. Домашнє завдання (підручник О.С. Істер «Алгебра 7»):
№605 , №607, №610 .