Урок № 54 Клас______ Дата_________
Тема. Лінійна функція, її графік та властивості
Мета: ознайомити учнів із означенням лінійної функції та сформувати знання про графік та властивості лінійної функції; виробити первинні вміння будувати та читати графік лінійної функції; активізувати пізнавальну діяльність учнів; виховувати інтерес до вивчення математики.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання № 823, 826, 828
III. Актуалізація опорних знань Гра «Математичне лото»
Ігровий момент «Найрозумніший»
ІV. Гра «Математичне лото»
( 2; -6 ) |
|
|
|
функція |
x-будь-яке число, окрім |
|
абсциса |
|
|
|
область значень функції |
|
( 3; 3 ) |
|
аргумент |
|
x-будь-яке число, окрім |
|
( 2; -6 ) |
|
( 2; 5 ) |
|
|
|
графік функції |
|
|
ордината |
|
Текст завдання
V. Вивчення нового матеріалу
З усіх питань, що підлягають вивченню з теми, на урок виносяться: означення лінійної функції та її графік (загального вигляду) та їх загальні властивості.
Викладання нового матеріалу можна провести за планом.
у = kх + b( згадаємо каністру де було 8 літрів бензину і кожну хвилину вливалося ще 4 : у = 8+4х )
Конспект |
||||
Лінійна функція та її графік |
||||
1. Означення. Функція, яку можна задати формулюю у = kx + b, дe k i b числа, — лінійна функція. |
||||
Приклад: у = 2х + 2 (k = 3; b = 2) у = 2х – 3 (k = 2; b = -3) |
||||
у = - х + 5 (k= -1; b = 5) у = х (k = ; b = 0) у = 3 (k = 0; b = 3) |
||||
2. Властивості лінійної функції |
||||
1) Область визначення — будь-яке число. 2) Область значень — будь-яке число. |
||||
3. Графік функції — пряма. Щоб побудувати графік, шукаємо координати будь-яких двох його точок. |
||||
Приклад. Побудувати графік функції у = х – 1 — лінійна, отже, графіком є пряма |
||||
|
х |
0 |
2 |
у = х – 1 |
у |
-1 |
1 |
||
4. Властивості графіка лінійної функції |
||||
1) Якщо k > 0, то графік утворює з додатною піввіссю Ох гострий кут.
2) Якщо k < 0, то графік утворює з додатною піввіссю Ох тупий. |
||||
3) Число b показує ординату точки перетину графіка з віссю Оу |
Оскільки повне уявлення учнів про числові множини та їх співвідношення ще не сформоване, то відповідь на питання про область визначення та область значень функції характеризуємо не зовсім «математично строгим поняттям» — будь-яке число.
VII. Засвоєння нових знань і вмінь. На цьому уроці виробляємо вміння:
Виконання усних вправ: № 849, 850, 851 Звернути увагу під яким кутом перетинають вісь Ох графіки функцій. В яких точках вони перетинають вісь Оу ?
Виконання письмових вправ: №854, 856
VIIІ. Підсумки уроку
1) у = х – 1; 2) у = х + 1; 3) ; 4) у = -х.
ІХ. Домашнє завдання
1. Вивчіть означення і властивості нових понять уроку.
2. №853, №855