Тема.Початок українського національного руху в Австрійській імперії в п.п.ХІХст.
Національна діяльність Грекокатолицької церкви.
Мета. Познайомити учнів з
- причинами і початком українського національного руху в Австрійській імперії;
-діяльністю Закарпатських «будителів», Товариством галицьких грекокатолицьких священників; діяльністю Грекокатолицької церкви;
- гуртком «Руська трійця»;
- дискусією про абетку (кирилиця чи латиниця) в Галичині.
Визначити напрями і результати діяльності «Руської трійці”,роль греко-католицького духівництва в житті західноукраїнського суспільства, особливості українського руху в Закарпатті та Буковині;
Обґрунтувати судження про історичне значення діяльності Івана Могильницького, Маркіяна Шашкевича, Олександра Духновича.
Розвивати
-критичне мислення;
- вміння аналізувати,узагальнювати,систематизувати навчальний матеріал,проводити паралелі минуле-сучасне.
Виховувати відповідальність за долю народу,держави до яких належиш.
Обладнання. Підручник”Історія України.9 кл.”(авт.Ф.Турченко,В.Мороко)
Основні поняття : нація,просвітництво,”будителі”,УГКЦ .
ХІД УРОКУ
І.Організаційний етап.
ІІ.Актуалізація опорних знань.
Виконання тесту.
Розгорнуті відповіді.
1.Яку роль відіграли реформи Марії –Терезії та Йосипа ІІ у розвитку економіки
і суспільного життя Західної України?
2.Яким було національне і соціальне становище українського населення н п.ХіХ ст.?
Бесіда.
*Коли і за яких обставин виникла УГКЦ?
*Хто такі просвітителі та які їх ідеї?
ІІІ.Вивчення нового матеріалу.
Повідомлення теми уроку.
Формування завдань уроку Співбесіда)
Висновки: причини руху,учасники,організації,мета руху,особистості.
План уроку.
1.Передумови і причини національно-визвольного руху на західноукраїнських землях.
Співбесіда з питання.Які явища,процеси,події на західній Україні сприяли появі національно-
визвольного руху.
Висновки (запис у зошит):
2.Пробудження національного життя.Учасники.
Співбесіда з питання .Яка верства населення стала провідником національно-визвольного руху
Наддніпрянської України?
Висновок.Автономісти,нащадки козацької старшини.
Завдання.
*Прочитати ст.76(п.1).Дати відповідь на питання “ Яка група населення підавстрійської України
стала рушійною силою національно- визвольного руху?”
*Чому саме греко-католицькі священники?
Висновки.Греко-католицькі священники були найближче до народу,едина освічена група населе-
ня,самі терпіли утиски від влади.
Прочитати п.2 парагр.10
*В чому проявилась їх діяльність,за що вони боролись?
Висновки (запис у зошиті).
Мета діяльності:боротьба за освіту і українську мову.
-діяльність І.Могильницького,Й.Левицького та інших;
- 1816р. створення Просвітницького товариства греко-католицьких священників;
-діяльність “будителів” на Закарпатті;О.Духнович
*Попробуйте дати визначення терміну “будитель” для словника.Вашу версію визначення.
Висновок.Будителі- назва культурно-політичних діячів Закарпаття п.п.ХІХ ст.,що виступали проти
політики ассиміляції.
- дискусія про українську абетку;М.Лучкай –створення абетки на основі латини.
3.”Русська трійця”.”Русалка Дністрова”
*За яким планом ми маємо познайомитися з цією організацією?
Висновок :роки діяльності,учасники,діяльність,значення.
Розповідь учителя.Перегляд відеосюжету “Руська трійця”.Робота зпідручником п.3 парагр.10
Усні повідомлення учнів про долю учасників “Русської трійці”.
Перевірка записів конспекту.
Підсумок уроку.
Завдання .”Ми вивчили з вами національно- визвольні рухи Наддніпрянської та Західної України.Порівняємо їх у вигляді таблиці.”
Запитання для порівняння |
Наддніпрянщина |
Західна Україна |
|
|
|
|
|
|
Пропоную вам самим скласти запитання для порівняння(роботу виконуємо вдома)
Співбесіда за питанням.
*У сьогоденні більша кількість щиро віруючих людей проживають на Західній Україні і належать до УГКЦ.Як ви гадаєте ,чому?
Висновок .Православна церква –це церква російської влади,а УГКЦ завжди була з народом.
Домашнє завдання.
Додатки.
Відеосюжет. https://www.youtube.com/watch?v=Aho19hi9LZA