Тема "Подібні трикутники" є досить цікавою, але водночас є досить складною в плані сприйнття та осмислення дітьми самого поняття подібності. В цьому випадку є досить доречним привести приклад із повсякденного життя.
Урок № 25
Клас 8
Дата 29.11.2013
Тема уроку: Подібні трикутники. Перша ознака подібності трикутників
Мета уроку:
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Наочність та обладнання: презентація «Подібні трикутники», конспект «Подібні трикутники. Перша ознака подібних трикутників», приладдя.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Формулювання мети і завдань уроку
Для розуміння учнями вивчення матеріалу уроку потрібно розглянути фігури, зображені на рисунку та дати відповіді на наступні запитання:
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Виконання усних вправ ( Робота за готовими малюнками)
IV. Засвоєння знань
План вивчення нового матеріалу
Означення. Два трикутники називаються подібними, якщо кути одного з них відповідно дорівнюють кутам іншого і відповідні сторони цих трикутників пропорційні:
або ::.
k—коефіцієнт подібності.
Задача 1. Відомо, що ΔАВС ~ ΔKMN. Назвіть відповідно рівні кути цих трикутників.
( )
Властивості подібних трикутників
1. Якщо ΔАВС ~ ΔА1В1С1 і , то
Ознаки подібності трикутників
Якщо в ΔАВС і ΔA1B1C1: A = A1, B = B1 ΔАВС ~ ΔA1B1C1:
V. Формування первинних умінь
Виконання усних вправ (робота в парах)
«Спіймай помилку» ( діти читають завдання і відповідь на нього та знаходять помилки)
()
Так.
( Ні, бо в прямокутному і тупокутному трикутниках не можуть бути рівними всі кути)
Сторони одного трикутника в 25 разів більші за сторони іншого.
( У 4 рази сторони одного трикутника більші за відповідні сторони іншого трикутника)
Виконання письмових вправ
«Показова відповідь» (один з кращих учнів розв’язує задачу біля дошки із всіма поясненнями)
Розв’язання: 1) 18:12=1,5
2) 8*1,5=12 (см)
3) 9:1,5=6 (см).
Відповідь: 12 см, 6 см.
1) АК=2 см, КВ=6 см, ВМ=9 см.
2) АК:КВ=2:3, ВС=10 см.
Розв’язання: АВ=2+6=8 см
,, х=8*9/6=12 см—СВ.
МС=СВ-ВМ=12-9=3 см.
Відповідь: МС=3 см.
а) його периметр дорівнює 46 см;
б) його найменша сторона дорівнює найбільшій стороні даного трикутника.
Розв’язання: Р=2,5+4+5=11,5 см-периметр даного трикутника
2,5*4=10 см-одна сторона
4*4=16 см-друга сторона
5*4=20 см-третя сторона.
5/2,5=2-коефіцієнт пропорційності
4*2=8 см-друга сторона
5*2=10 см-третя сторона
Відповідь: 1) 10 см, 16 см, 20 см.
2)5 см, 8 см, 10 см.
а) кут С, якщо ;
б) кут , якщо .
Розв’язання: ;
;
.
Відповідь: .
Відповідь: , ,
Усні вправи (додатково) «Спіймай помилку»
Два трикутники подібні. Чи відповідають цьому твердженню наведені умови?
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати § 10,2, 11,1.
Виконати № 327, 329, 331*.
VІІ. Підведення підсумків уроку
«Опитування-підсумок»
Запитання до класу:
Відділ освіти Конотопської міської ради Сумської області
Конотопська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 11
Подібні трикутники. Перша ознака подібності трикутників
Конспект уроку з геометрії
для 8 класу підготувала
вчитель математики
Шпикилева Юлія Петрівна,
спеціаліст
м. Конотоп
2013