Урок-подорож до країни Мовознавство. Повторення вивченого у 5 класі

Про матеріал
Матеріал уроку допоможе в ігровій формі повторити вивчене у 5 класі. Розробка містить як завдання усної форми , так і практичні завдання, в тому числі і творчі
Перегляд файлу

Урок-подорож до країни Мовознавство

Тема. Повторення вивченого в 5 класі

Мета: повторити і закріпити вивчений матеріал; вчити дітей використовувати набуті знання; розвивати увагу, спостережливість, мовленнєву діяльність; виховувати повагу до мови.

Тип   уроку:   застосування  знань,  формування  вмінь і навичок.

Обладнання: маршрутні листи; картки із завданнями.

Хід уроку

І. Мотивація учбової діяльності

1. Організаційний момент

Діти діляться на шість команд. Кожна команда має свою назву та емблему. Капітаном команди є учень-старшокласник.

Команди шикуються на лінійку, отримують маршрутні листи.

Після вступного слова вчителя учні вирушають у подорож.

2. Вступне слово вчителя.

Дорогі діти! У минулому навчальному році ми мандрували країною Мовознавство, відвідували різні міста і села, перепливали бурхливі річки, піднімалися на високі гори, знайомилися з меш­канцями цієї країни.

І ось зовсім недавно я отримала для вас за­прошення знову завітати до неї. Мешканці краї­ни Мовознавство підготували для вас завдання, за виконання яких ви отримаєте бали. Кількість балів залежатиме від правильності виконання за­вдань. Переможе та команда, яка набере більшу кількість балів.

Я бажаю всім щасливої подорожі, приємної зус­трічі зі старими знайомими, високих балів, швид­кого повернення. Нехай переможе найсильніший. У дорогу, мандрівники!

(Діти, отримавши листи, розходяться по станціях,)

ІІ. Подорож країною Мовознавство

Станція «Фонетика»

1. Бесіда.

  • Що ми чуємо, а що пишемо?
  • На які дві групи поділяються звуки?
  • Якими можуть бути приголосні звуки?
  • Якими можуть бути голосні звуки?
  • Які дві букви завжди позначають два звуки? Які це звуки?
  • Які буквосполучення позначають один звук? І який?

2. Практичні завдання.

1) Доберіть  пари  до  поданих  слів  так,   щоб у кожній  парі слова  відрізнялись тільки одним приголосним — твердим чи м'яким.

си[н] –

ри[с] —

[р]ад —

2) Утворіть нові слова, замінивши в поданих дзвінкий приголосний звук на глухий.

Жити, бити, бух, жар, ліз.

3) Назвіть зайве слово. Поясніть свій вибір.

а) Сніг, критика, змія.

б) П'ять, ім'я, Люся.

4) Порахуйте кількість букв і звуків у словах.
Яма, дзвін, щастя, дім.

5) Утворіть з поданих букв слово, поділіть його на склади, схарактеризуйте їх, поставте наголос.

РАТАВ

Станція «Лексика»

1. Бесіда.

  • Які слова називаються однозначними?
  • Які слова називаються багатозначними?
  • Що таке омоніми? синоніми? антоніми?
  •  В якому значенні можуть вживатися слова?

2. Практичні завдання

1) Назвіть слова, вжиті в переносному значенні.
Світло сонця, світло науки.

Летять години, летять журавлі.

Золота сережка, золоті руки.

2) Назвіть зайве слово, поясніть свій вибір.

а) Автобус, журавель, суфікс.

б) Земля, клас, диктант.

3) Доведіть, що слово ключ — це омонім.

4) Із синонімічного ряду виберіть одне слово, яке найбільше підходить за змістом.

Буйний вітер крутив заметами й (ревів, вив, скиглив), як звір у лісі.

5) Доповніть прислів'я антонімами.
Важко в навчанні, зате ... в роботі.
Маленька праця краща за ... безділля.

Станція «Будова слова»

1. Бесіда.

  • Назвіть значущі частини слова.
  • Для чого служать суфікси та префікси?
  • Яку роль виконує закінчення?
  • Які способи творення слів ви знаєте?

2. Практичні завдання.

1) Вкажіть  «третього зайвого»,  поясніть свій вибір.

а) Будувати, будинок, будити.

б) Місто, міст, містечко.

  1. Від слова стіл утворіть різні форми.
  2. До слова  рука доберіть спільнокореневі слова.
  3. Розберіть за будовою слова, визначте способи
    їх творення.

Піддубник, лісок, прадід.

5) За схемами утворіть слова.
а) ∩ ; б) ∩/\; в) ¬∩/\.

Станція «Орфографія»

 1. Бесіда.

  • Як перевірити ненаголошені голосні?
  • Коли пишемо префікс при , а коли пре? На­звіть слова з префіксом прі-
  • Назвіть слова, в яких не відбувається спро­щення.
  • Коли відбувається подовження звуків?
  • Коли пишемо ьо, а коли йо?
  • Після яких букв ніколи не пишеться ь? На­звіть слово-виняток.
  • Після яких і перед якими буквами пишеться апостроф.
  • У яких випадках в українській мові пишеть­ся префікс – з?
  •  Перед якими буквами пишеться префікс с-?
  • У яких словах після   -ц-   на кінці слова не пишеться ь?
  • Як перевірити сумнівний парний приголос­ний звук?
  • Коли після ж, ч, ш, г, к, х пишеться и?
    2. Практичне завдання.

Вставте, де необхідно, пропущені букви. Чес...ний, пр...думала, ро...бити,   хвас...ливий,     при...мудрий,     ХЛОП...Ц...,     В...ЮН,     СВ...ЯТО,

бе...хмарний, волос...я, лист...я, пр...звище, Лук...ян, любов..., б...гатий, солов...їний, ж...ти, ос...нь, гір...кий, Гор...кий, палац..., ...питати, ...робити, л...отч...к, міл...он, б...р...г, кр...ниця, з...мля, чов...н, хлопч...к, д...в...ятий, о...бити,

осін...ій,  ні...ті, ле...ко.

Станція «Пунктуація»

1. Бесіда.

  • Яке речення називається простим? складним?
  • Чим з'єднуються частини складного речення?
  • Як на письмі виділяється звертання?
  •  Які члени речення називаються однорідними?
  • Яке   слово   може   стояти   при   однорідних членах?
  • Чим поєднуються однорідні члени?

2. Практичні завдання.
1) Поставте розділові знаки.

а) Здрастуй осінь.

б)Ходить осінь по стерні.

в)Сміється сонце з небозводу кудись хмарки на конях мчать.

г)Той ліс гуде й шумить на кам'янім узгір'ї.

д)Все привіз мені мій брат безкозирку і бушлат і тільняшку і штани отакої ширини.

2) Доповніть речення звертаннями до персона­жів українських народних казок.

Ловись, ....., велика та все велика!

Не їж мене, ..., я тобі пісеньку заспіваю.

3) Перебудуйте речення так, щоб вийшло речення із звертанням.

Жайворонок в'ється над полями,

4) Доповніть речення однорідними членами.

В шкільному саду ростуть такі фруктові де­рева: ..., ..., ... .

Станція «Синтаксис»

1. Бесіда.

  • Що становить граматичну основу речення?
  • На які питання відповідає підмет? Як він підкреслюється в реченні?
  • На які питання відповідає присудок? Як підкреслюється в реченні?
  • Які ще члени, крім головних, можуть бути в реченні?
  • Назвіть другорядні члени речення.
  • На які питання відповідає і як підкреслюєть­ся додаток? означення? обставина?
  • Які види речень за метою висловлювання ви знаєте?
  • Що таке словосполучення?
  • Що не може бути словосполученням?

2. Практичні завдання.

1) Утворіть з поданих слів речення.

Очима, хлопці, літак, на пароплаві, проводжають.

2) Назвіть речення за метою висловлювання.
Цього літа на Вкраїні літо зупинилось. Може, десь в краю загірнім осінь забарилась? Покуштуй­те, любі діти, подаруночок від літа.

 3)Виберіть з  речення  одне  словосполучення, розберіть його.

Маленька праця краща за велике безділля.

4) Доберіть до кожного речення відповідну схему.

а) Верби вплітають зіроньки в коси.

б) В луках зелених світяться роси.

в) Пожовклий лист в вікно моє влетів.

5) Зробіть синтаксичний розбір речення. Медом яблуко налите зачепилось на гіллі.

ІІІ. Підбиття підсумків уроку

Діти повертаються на станцію, з якої вони починали мандрівку. Здають маршрутні листи. Підраховуються бали. Оголошується команда-переможниця. Нагородження команди (оцінювання роботи учнів на уроці).

Слово вчителя.

  Діти, але наша подорож до країни Мовознавст­во не закінчилась. У цьому році ми відвідаємо ще одне місто. Назва його – Морфологія. А з його мешканцями ми познайомимося під час наступної мандрівки.

 

docx
Додано
2 березня 2021
Переглядів
414
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку