6 клас. Українська література
Тема: Г. Малик «Незвичайні пригоди. Символіка країни Недоладії»
Якомога краще виконуйте те, що має робити. Сьогодні роби все так, щоб завтра не мав ти червоніти зі стида.
Боско
Мета: навчальна: продовжити роботу над казковою повістю Г.Малик, навчати учнів аналізувати особливості жанру повісті-казки, розуміти символіку образів, перевірити знання тексту;
розвиваюча: формувати вміння переказувати (стисло) твір, характеризувати героїв, розвивати творчі здібності, фантазію, комунікативні вміння, культуру мовлення, пам’ять, увагу, логіку;
виховна: формувати дбайливе ставлення до свого життя, до інших людей, виховувати щирість, відкритість, наполегливість, відповідальність за свої вчинки, робити добро.
Тип : урок-подорож
Обладнання: текст казки, ілюстрації, малюнки, карта країни Недоладії.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми й мети уроку (записати в зошитах).
На попередніх уроках української літератури ми ознайомилися із життям і творчістю Г. Малик. Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми вирушаємо в подорож до казкової країни. Але, щоб відкрились перед нами двері країни Недоладії, нам треба пояснити слова (епіграф) на дошці.
А щоб потрапити всім до Недоладії треба проказати чарівні слова: Недо-роби!, Недо-пиши!, Недо-почни! Недо-їж!, Недо-пий! І в Недоладію мерщій!
Перед нами наш сьогоднішній маршрут та карта цієї казкової країни. Поїхали. 3.Основний зміст уроку
Виконання практичних завдань. Евристична бесіда.
а) завжди усього боїться, а його не боїться ніхто;
б) носить червоний ковпак, злий і підступний, не має душі;
в) лагідні очі, добра та щира усмішка, товариський;
г) щоранку обов’язково заходить до Гронної зали, його обличчя, жорстокого і сердитого ніхто не бачить;
д) щирий друг, уболіває за справи, має химерний одяг;
е) має сто незавершених справ, приходить на допомогу іншим.
Вибіркове читання
Робота в групах:
Рольова гра «Актори»(перевтілення)
Аля просить всіх, щоб допомогли повернутися додому.
Бесіда з учнями
Давайте подивимось, яка дівчинка на початку казки і якою стала після повернення з Недоладії (в зошитах)
Аля |
|
Спочатку |
Після повернення |
Неохайна, лінива, недороблює, не слухає, не виконує, груба, запальна по відношенню до інших, нечепура |
Охайна, відповідальна, працює, все виконує, все встигає, відповідає за свої вчинки, відповідальна, ввічлива, товариська, врівноважена, здатна на співчуття |
Можна інформативним гроном (квітка, сонечко) |
Міні-проект «Я – художник» (учні, які підготували малюнки, розповідають, яких героїв казки або який епізод твору вони відобразили).
Зупинка «Фізкультхвилинка»
(діти самі проводять і запрошують гостей, 3-5 хв.)
Словникова робота.
Символ – це умовне позначення якогось предмета, поняття, явища; це художній образ, який відтворює певну думку, ідею. Наприклад: хліб-сіль – символ української гостинності, голуб – символ миру.
Робота з таблицею
Символи |
Символічне значення |
Країна Недоладія |
Безлад і недороблені справи |
Недоладько |
Працьовитість і відданість |
Недопопелюшка |
Дружелюбність і безкорисливість |
Недокватирка |
Людська недбалість |
Недочеревик |
Справедливість, колекціонування недороблених справ |
Недороль Десятий |
Бездіяльність, боягузтво |
Перший Недорадник |
Жорстокість і лють |
Недовус |
Товариськість |
4. Підсумок уроку
Зупинка «Кінцева»
Вчитель: ми переходимо до завершення нашого уроку. Наша мандрівка скінчилась. Тож роздаю вам очікувану нагороду – чарівні оцінки за плідну і сумлінну роботу.
Оцінювання.
5.Домашнє завдання.
Написати листа будь-якому з героїв казкової повісті з порадами, як стати кращими.