В ігровій формі узагальнити та повторити теоретичний матеріал з історії розвитку хімії, закріпити знання про видатних хіміків та їхню роль для розвитку хімії.
Лубенська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 8
Лубенської міської ради
Полтавської області
Подорож в історію розвитку хімії
(урок хімії та інформатики)
Урок узагальнення знань підготувала:
вчитель хімії та інформатики
Педоряка Оксана Івіанівна
спеціаліст І категорії
Тема: Подорож в історію розвитку хімії
Мета:
навчальна: в ігровій формі узагальнити та повторити теоретичний матеріал з історії розвитку хімії, закріпити знання про видатних хіміків та їхню роль для розвитку хімії.
розвивальна:розвивати пізнавальний інтерес до початкового вивчення хімії з допомогою нетрадиційних типів проведення уроків та вміння використовувати набуті знання в нестандартних ситуаціях.
виховна: формувати навички працювати в групах, орієнтуватися в різних ситуаціях, допомагати один одному та виховувати почуття колективізму , відповідальності та любов до предмета.
Обладнання: комп’ютери, дошка, зошит, книжка.
Тип-уроку: урок-гра
Хід уроку
Без вивчення історії науки
навряд чи можна розібратися
в самій науці. (М.Бертло)
І. Організаційний етап
У своєму вступному слові вчитель використовує уривок з вірша французького поета Армана Сюллі-Прюдома лауреата Нобелівської премії «Хімія в поезії»:
Взор химика пытлив, ему порядок мил,
Среди своих реторт, мензурок и приборов,
Таких загадочных для любопытных взоров,
Стремится он постичь капризы тайных сил.
Он многое из них уже установил,
Следя за их игрой, участник их раздоров.
И скоро он велит, властитель этих споров,
Признать и чтить закон, который он открыл.
Завидую тебе, взыскательный ученый,
Чьи зоркие глаза мир видят обнаженный,
Как в день творения, исток всех прочих дней.
Веди же и меня в загадочное царство!
Я верю: только в нем отыщется лекарство
От всех бесчисленных печалей и скорбей.
ІІ. Проведення гри
ГРА 1 « Моя зірка»
Учням ставиться запитання з історії розвитку хімії. Відповіді оцінюються різнобарв- ними зірками. Необхідно набрати якнайбільше зірок.
Запитання:
а) «географія»
б) «біологія»
в) «фітологія»
г) «зоологія»
д) «ботаніка».
2. Які існують версії виникнення поняття «хімія»?
3. Скільки етапів розвитку хімії ви знаєте?
4. Які хронологічні рамки алхімічного періоду?
5. перелічіть основні завдання алхімії?
6. Хто ввів поняття:
а) атом
б) молекула
в) хімічний елемент?
7. Що здійснив П’єр Гассенді?
8. Чим знаменитий англійський хімік Роберт Бойль?
9. Коли почався науково-експерементальнй етап розвитку хімії?
10. Чому М.В. Ломоносова називають ученим – енцеклопедистом?
11. Назвіть трьох французьких хіміків та їхні відкриття?
12. Які великі відкриття зробив Д.І. Менделєєв?
13. Яка значна подія для хімії відбулася у 1860році?
14. Назвіть мінімум три події які відбулися у 20 столітті?
ГРА 2 «Щаслива одинадцятка» (історико-хімічний тест)
На чистому аркуші складеному навпіл(у середину вкладений копіювальний папір) , учням пропонується відповісти на дванадцять запитань історико-хімічного тесту.
Після здачі верхньої частини аркуша учням пропонується перевірити разом з учителем виконану роботу на нижній частині аркуша.
Кількість правильних відповідей відповідає кількості отриманих балів.
Варіант 1.
Варіант 2.
Варіант 3.
Варіант 4.
ГРА 3 « Терміни в кросвордах»
По горизонталі: 1 Де виникла хімія як ремесло
задовго до нашої ери?
2. Кому належать слова: «Широко простягає хімія
Руки свої у справи людські»?
3. У лабораторному штативі пробірку закріплюють
за допомогою….
По вертикалі: 4. «Філософський камінь
намагалися добути….
5. Наука про речовини та перетворення.
6. посуд із тонкого скла, в якому зазвичай
виконують досліди в школі.
7. нагрівальний прилад.
8. Чим відміряють певний об’єм рідини?
ГРА 5 « Дерево хімічних знань»
З допомогою програми FreeMind учням пропонується створити дерево-карту знань етапів розвитку хімії.
ІІІ. Підбиття підсумків уроку-гри
Учитель аналізує роботи учнів на уроці, звертає увагу на недоліки та помилки в їхніх відповідях. Робить висновок про виконання мети і завдань, поставлених на початку уроку, а також визначає шляхи і методи усунення наявних недоліків. Збирає у учнів набрані зірки і виставляє їм оцінки за усну роботу на уроці.
Якщо учні набрали :
чотири та більше зірок – 12 балів;
три зірки – 11 балів;
дві зірки – 10 балів.
IV. Домашнє завдання . Повторити пройдений матеріал.
У своєму заключному слові вчитель використовує вірш:
Сила хімічної науки,
Що створив російський геній,
Дала зброю людям в руки
У праці їх щоденній.
Чи будинок зводиш, друже,
Чи пливеш морями,-
Скрізь вона тобі послужить,
Всюди вона з нами.
На заводі і в друкарні,
У відкритті галактик,
Навіть лікар у лікарні
Мусить її знати.
Найдавніша на планеті,
Поміж всіх наук - цариця,
Хіміє, ти наша
Вірна помічниця.