Славутська гімназія №5
Урок – подорож з математики в 5 класі
( Сходження на гору « Олімпус »
десяткових дробів )
Славута, 2024
Тема уроку: Додавання та віднімання десяткових дробів.
Мета уроку:
навчальна: узагальнити знання, вміння й навички учнів виконувати додавання та віднімання десяткових дробів; формувати вміння застосовувати набуті знання в нестандартних ситуаціях;
розвивальна: розвивати обчислювальні навички, розумову активність, логічне мислення учнів; сприяти розвитку особистісної та комунікативної компетентності;
виховна: виховувати інтерес до математики, історії математики, активність, наполегливість; спонукати до творчої роботи на уроці.
Тип уроку: Урок застосування знань, умінь і навичок
Обладнання: презентація Microsoft PowerPoint.
Предмет
математики настільки
серйозний, що не треба
нехтувати можливістю
зробити його цікавим.
Блез Паскаль
Хід уроку:
1. Пропоную учням розгадати ребус
( дріб )
2. З якими дробами ми будемо робити дії?
Із комами дружать,
Людям вірно служать,
Нам допомогти готові
Це …( дроби десяткові )
3. Повідомляю учням тему та мету уроку
Тема уроку « Додавання та віднімання десяткових дробів »
Урок проведемо у вигляді подорожі
« Сходження на гору « Олімпус » десяткових дробів »
Для подорожі ми маємо маршрут, про який будемо дізнаватися поступово.
І. Старт « Розминка »
1. Як називають дроби записані за допомогою коми? (десяткові)
А які ще дроби ви знаєте?
2. Що відокремлює цілу та дробову частину десяткового дробу? (кома)
У десятковому дробі справа приписали декілька нулів. Чи зміниться від цього дріб?
3. Яку цифру треба поставити в десятковому дробі, якщо відсутня ціла частина числа? (нуль)
4. Як називають перший розряд дробової частини десяткового дробу? (десяті)
А які ще є розряди дробової частини десяткового дробу? (соті, тисячні, десятитисячні і т.д.)
Яку цифру потрібно поставити в дробовій частині числа, якщо відсутній якийсь розряд? (нуль)
5. Яким математичним знаком записують результат порівняння? (більше)
Який знак ще використовують для порівняння? (менше)
А як порівнюють десяткові дроби?
6. Як називають число при додаванні? (доданок)
А як називають результат дії додавання? (сума)
Яке правило додавання десяткових дробів?
Які закони додавання Вам відомі? (переставний, сполучний)
7. Як називають число, від якого віднімають?( зменшуване )
А число, яке віднімають? (від’ємник)
Яку назву має результат дії віднімання? (різниця)
Як потрібно віднімати десяткові дроби?
ІІ. Підніжжя « Обчислювальне »
Нам необхідно вибрати вірний напрямок
Виконати дії
2,47 |
1 |
5,6 |
1,21 |
5 |
6,92 |
73,35 |
40,01 |
|
о |
п |
л |
і |
р |
а |
я |
м |
в |
Слово « Прямо»
ІІІ. Підйом « Задачний »
Скільки часу залишилося для проходження маршруту?
ІV. Полонина « Відпочинок»
Фізкультхвилинка
Учні виконують вправи
Руки вже за головою,
Тож дивись перед собою,
Зараз очі - вже по колу,
Виправляємо хребет,
Лікті зводимо вперед,
Мов метелики літаємо,
Крильця розводимо,
Розправляємо, присідаємо,
Пальчики розминаємо.
Будем вправу ми кінчати
Легше стало працювати.
Обчисли значення виразу найзручнішим способом:
( 12,64 + х ) – 2,54 = 17,1.
6,4 |
51 |
40,879 |
7 |
р |
к |
у |
а |
Коли ми піднялися, то сказали « Ура! »
VІ. Зупинка « Історична »
Математики Стародавнього Єгипту замість знаків « + » і « - » використовували знаки « » та « » ( ноги, що йдуть).
Спробуйте дізнатися, якій дії відповідає який знак
Округливши десятковий дріб до одиниць, ми дізнаємося ще про один цікавий історичний факт виникнення десяткових дробів
1702,95 ? ( 1703 )
На Русі про десятковий дріб було надруковано в першому підручнику
« Арифметика » Леонтія Магницького 1703 році.
VІІ. Доріжка « Логічна »
Замість зірочки * вставте пропущені цифри:
1,25 та 7,1?
Відповіді виберіть з листочків
На яку вершину ми дісталися? ( Олімпус )
V. Підсумок уроку.
VІІІ. Вершина « Олімпус »
Практичне застосування дробів
Вчитель: Вивчати десяткові дроби потрібно для того, щоб розв’язувати практичні задачі в повсякденному житті, а також для подальшого вивчення математики й інших предметів: фізики, хімії, економіки тощо. Для того, щоб добре виконувати дії з десятковими дробами, потрібно постійно вправлятися та тренуватись. Ці тренування допоможуть далі вивчати і використовувати десяткові дроби, а також у старших класах ці вміння знадобляться вам на екзаменах і на зовнішньому незалежному тестуванні.
Учні: виставлення балів спортсменам на змаганнях, для вимірювання зросту, під час зважування предметів та знаходження їх загальної маси, під час обчислювання та нарахування грошей, під час обчислювання середнього балу свідоцтв після 9 класу та атестата після 11 класу.
У підручниках, предметах,
У журналах і газетах,
В повсякденній мові –
Скрізь дроби десяткові.
Допомогли нам у подорожі ….. ( знання )
VІ. Домашнє завдання.
Творче завдання
( Говерла, 2061 м = 2,061км)
І. Старт « Розминка »
ІІ. Підніжжя
« Обчислювальне »
ІІІ. Підйом
« Задачний »
ІV. Полонина
« Відпочинок »
« Наполегливий »
VІ. Зупинка
« Історична »
VІІ. Доріжка
« Логічна »
VІІІ. Вершина
« Олімпус »