Тема. Здорове харчування
Мета: розширити знання учнів про перелік продуктів харчування, що корисно впливають на зміцнення здоров’я людини; на основі пошукової діяльності розвивати вміння школярів працювати самостійно, вміння узагальнювати , робити висновки щодо правильного вибору продуктів; формувати навички застосування здобутих знань у повсякденному житті;
виховати свідоме ставлення до свого здоров’я на основі формування навички культури правильного харчування.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Форма уроку: урок-подорож
Обладнання: навчальні таблиці, картки із завданнями, предметні малюнки, свіжі фрукти та овочі, «чарівна торбинка», кошик, калина, віночок
Хід уроку
І. Організаційний момент
Жде його в житті удача.
Він уміє працювати,
Вчитись і відпочивати.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів, мотивація навчальної діяльності
Зараз у нас урок основи здоров’я.
І розпочнемо ми його з складання фрази давньогрецького філософа Сократа.
Прослідкуйте уважно і розмістіть слова за цифрами у порядку зростання. У вас вийде вислів
3 |
13 |
1 |
6 |
4 |
8 |
5 |
7 |
12 |
9 |
11 |
2 |
10 |
не |
жити |
Ми |
щоб |
для |
а |
того, |
їсти, |
щоб |
їмо |
того, |
живимо |
для |
(Ми живимо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити)
А тепер давайте прочитаємо ці мудрі слова.
- Що найдорожче є у кожної людини? (Життя)
- А що потрібно, щоб людина відчувала задоволення від життя? (Здоров’я)
- Що необхідно для того, щоб людина була здоровою?(Повноцінне харчування)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні ми з вами відправимося в мандрівку країною «Здорового харчування», щоб знати, які продукти позитивно впливають на здоров’я людини.
Отже, негайно вирушаймо в подорож. Сідаємо всі у вагони і відправляємося.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1.Станція «Анатомічна»
На цій станції ми дізнаємося про шлях їжі в нашому організмі.
А розповідати буду не я, а мій помічник, який цікавиться анатомією і, можливо, в майбутньому стане лікарем.
Ви слухайте всі дуже уважно, бо потім буде практичне завдання.
«Рух їжі в нашому організмі».
Зараз ми з помічником перевіримо, як ви засвоїли новий матеріал.
- Який шлях проходить їжа в нашому організмі?
Перша група працює біля дошки, будуючи шлях руху їжі.
Друга і третя групи працюють за партами з індивідуальними картками.
- Щоб всі органи були здоровими і правильно працювали необхідно знати складники їжі.
Про це ми дізнаємось на наступній станції.
2.Станція «Хімічна»
Їжа забезпечує організм енергією і будівельним матеріалом для росту.
Наш організм потребує щодня достатньої кількості води і поживних речовин – білків, жирів і вуглеводів.
Ви познайомитесь із цими поживними речовинами в групах.
1 група |
білки |
2 група |
жири |
3 група |
вуглеводи |
Білки є будівельним матеріалом для клітин. Містяться в молоці, рибі, яйцях, квасолі, м’ясі, горіхах, горосі, квасолі.
Жири зігрівають, посилюють імунітет. Містяться у вершковому маслі, олії, сметані, сирові.
Вуглеводи – це джерело сили та енергії. Вони містяться в хлібобулочних виробах, кашах, овочах, фруктах.
2.Творча робота
Купити в магазині корисні продукти : білки,жири і вуглеводи.
Намалювати їх у кошик. Старшим групи пояснити свій вибір.
3.Станція «Ритмічна»
1.Фізкультхвилинка
4.Станція «Вітамінна»
У наш час відомо близько 30 різних вітамінів. Для зручності їх позначають буквами латинського алфавіту – А, В, С тощо. Слово «вітаміни» походить від латинського слова.
- Що у перекладі воно означає, ми дізнаємося розгадавши ребус.
1. Розгадування ребуса
|
в |
у |
г |
л |
е |
в |
о |
д |
и |
|
|
б |
і |
л |
к |
и |
|
||||
ж |
и |
т |
т |
я |
|
|||||
|
х |
а |
р |
ч |
у |
в |
а |
н |
н |
я |
1.Які поживні речовини містяться в овочах та фруктах? (Вуглеводи)
2.Риба,м'ясо,яйця,молочні продукти,яйця містять…(білки)
3.Найдорожче для людини – це …(життя)
4.Що необхідно людині для життя? (Харчування)
Яке в нас вийшло слово? (Віта)
В перекладі з латинської «віта» - це життя. І наше життя буде неповноцінним без вітамінів.
Найпоширенішими є вітаміни А, В, С. І так як у нас є 3 групи,то кожна буде опрацьовувати свою інформацію про вітаміни.
2.Завдання в групах
1 група опрацьовує інформацію про вітамін А,
2 група – вітаміни групи В,
3 група – вітамін С.
Старші групи читають інформацію про вітаміни А, В, С і опрацьовують її з учнями
3.Робота в зошиті
Відкрийте зошит на с. 14 і кожна група знайде свої вітаміни,про які опрацьовували матеріал. З’єднати лініями відповідності:
харчовий продукт – вітамін – значення для організму.
1 група
Вітамін А – це вітамін росту і розвитку організму.
Він міститься у рибі,яйцях,горіхах,сирі,крупах,маслі…
Необхідний для зору,корисний для кісток і зубів.
2 група
Вітамін С міститься у шипшині,чорній смородині,лимонах,апельсинах,яблуках…
Він сприяє захисту від застуди,корисний для кровоносних судин,зміцнює імунітет.
3 група
Вітамін В міститься в печінці,гречці,вівсяних пластівцях,хлібові…
Корисний для шкіри і нервової системи,сприяє засвоєнню поживних речовин.
4.Гра «Чарівна торбинка»
Відгадайте,що знаходиться в «чарівній торбинці». Який вітамін міститься у цьому продукті?
Морква – А, картопля – С, перець – А,капуста – С, цибуля – С,А, часник – С, яблуко – А, лимон – С, груші - А, С.
(Всі овочі і фрукти складаємо у корзинку)
5. Станція «Кулінарна»
1.Робота з прислів’ям
Закресли зайві букви і прочитай прислів’я
Добрий кухар – найкращий лікар
Як ти його розумієш? Поясни
2.Робота з підручником
Прочитати статтю з підручника «Способи приготування їжі»
3.Бесіда по змісту прочитаного
- Поясніть,чому не всі продукти можна їсти сирими?
- Чи залежить корисність страви від способу її приготування?
- Як можна приготувати найкориснішу страву?
Їжа має бути смачною,поживною,свіжоприготовленою.
4.Гра «Варимо борщ»
Найулюбленішою національною стравою українців є …( борщ ).
Відберемо продукти з кошика для борщу.
Морква,перець,картопля,капуста,цибуля,часник в нас вже є.
А яких ще продуктів нам потрібно докупити?
Купимо квасолю,буряк,помідори,кріп,петрушку,лавровий лист
6.Станція «Народознавча»
В давнину люди були міцними,здоровими,менше хворіли,тому що вірили – це природа лікує їх від різних хвороб.
1.Розповідь про дуба і калину
Дуб – священне дерево,символ сили,чоловічої могутності. Він асоціюється з молодим парубком,козаком. А калина – це вродлива українська дівчина – символ творення життя і добра. З дубом і калиною пов’язані народні засоби лікування та звичаї. Вони оспівані в народних піснях.
2.Виконання хороводу «Ой є в лісі калина»
V. Підсумок уроку
Наш поїзд прибув з мандрівки країною «Здорового харчування».
Перед виходом з вагонів зробимо підсумок нашої подорожі.
- Для чого ми вживаємо їжу?
- Що таке вітаміни?
- Які поживні речовини необхідні для нашого організму?
У народі кажуть: «Їжа – друг, їжа – ворог». Тож давайте будемо дотримуватися здорового харчування.