Урок "Подовжені м'які приголосні звуки".

Про матеріал
Урок української мови 2 клас. Тема :Подовжені м'які приголосні звуки. Даний матеріал містить конспект уроку.
Перегляд файлу

1

 

Тема. Подовжені м'які приголосні звуки.

Мета: ознайомити учнів  із подовженими м’якими приголосними звуками; вчити правильно вимовляти та переносити з рядка на рядок слова з подовженими м’якими приголосними звуками; формувати ключові  компетентності: вміння вчитися, розвивати предметні (мовленнєві) компетентності та компетентності творчої діяльності;формувати позитивну мотивацію учнів до пізнавальної діяльності;  виховувати почуття дружби, товаришування,

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Ключові поняття і терміни: подовжені м'які приголосні звуки.

Обладнання: книги "Дивовижні пригоди у лісовій школі»  Всеволода Нестайка, малюнки тварин, індивідуальні картки, мультимедійна дошка.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

Слайд №1

Вчитель.

Ви почули всі дзвінок?  Він покликав на урок.

 Встаньмо, діти, всі рівненько,

Посміхнімося гарненько.

Привітаймось: «Добрий день!»

Сьогодні урок –  відкритий для всіх,

Багато гостей! Тож вітаємо їх. ( до гостей « Добрий день»)
Кожен з вас підготувався, на перерві постарався.
Зараз сядуть лиш дівчатка, а за ними і хлоп’ятка.
Чи цікаво вам дізнатись
Що сьогодні може статись?
Ну то всядьтеся зручніше
попрацюємо скоріше.

ІІ Мотивація навчальної діяльності

Вчитель.

Сьогодні  урок української мови у вас проведу я. Моє ім’я  Оксана Вікторівна.

Скажіть, а для чого ви вивчаєте українську мову?

Слайд №2

Закінчіть речення  «Ми вивчаємо українську мову тому, що…» 

Де ви можете застосовувати свої знання з української мови?

Закінчіть речення: «Отримані знання ми можемо застосовувати …»

 

слайд№3

Вчитель.

Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

Подумайте і закінчіть речення.

«Від уроку я очікую…»

«Урок української мови буде….»

«На уроці української мови ми будемо..»

Уроки бувають різні:короткі і довгі, цікаві і не дуже. А я хочу подарувати вам добрий урок. Запрошую вас до співпраці.


IIІ. Повідомлення теми і мети уроку.
    слайд №4

 Вчитель.

Я приготувала для вас  виставку книг "Дивовижні пригоди у лісовій школі»  Всеволода Нестайка. Прочитавши ці книги ви дізнаєтеся  про веселі, дотепні пригоди учнів Лісової школи. А сьогодні дехто з них завітає до нас на урок і разом із вчителькою мудрою Совою будуть допомагати нам у вивченні нової теми. 

 А ось і Лісові поштарки-сороки принесли нам цього листа. Що ж у ньому? Прочитаємо?


слайд № 5 (Зачитується лист.)

Дорогі другокласники!

Терміново відлітаю у відрядження. Учні –звірята щойно отримали домашнє завдання. Без мене вони не зможуть впоратися з ним. Прошу вас, допомогти їм.

А  допоможуть вам ваші знання . Але пам’ятайте,допомогти зможе тільки той,  хто знає  подовжені м’які приголосні  звуки, як вони позначаються на письмі і як переносяться слова із подовженими м’якими приголосними з рядка в рядок.  Поспішайте, часу лише один урок.
Тітонька Сова – вчитель Лісової школи.

- Допоможемо?

 

Отже, перед вами план уроку:

1. Що таке м’які подовженні приголосні  звуки?

2.  Як  записувати слова, в яких є подовжений м’який приголосний звук.

 3. Як  переносити з рядка в рядок слова з подовженим м’яким приголосним.

Слайд №6
Отже, до роботи.  Тема нашого уроку: Подовжені м’які приголосні.

У. Вивчення нового матерілу.

 слайд №7

1. Вступна бесіда.

Вчитель.

В казковий ліс ми  потрапимо вперше. Щоб запам’ятати нашу подорож, давайте розкриємо свої зошити і запишемо число, класна робота.
Пропускаємо один робочий рядок ,на наступному записуємо по середині число, класна робота.

Вчитель.

Зошит швидко розкривайте,

ручку правильно тримайте,

за осанкою слідкуйте, 

з чистотою всі дружіть,

 На відмінно напишіть.
 

До казкового лісу веде вузенька стежка.  А ось і перший мешканець лісу. Відгадайте, хто це?

Я маленький, я вухатий,
Сірий,білий ,волохатий.
Я стрибаю ,я тікаю,
Дуже куций хвостик маю.
Зайчик) (малюнок зайчика)

 Слайд №8

2. Робота зі звуками.

Зайченя отримало завдання пригадати звуки і побудувати звукову модель слова ЗАЙЧЕНЯ. Допоможемо?

Що ви знаєте про звуки?

 Асоціативний кущ: звуки- голосні, приголосні, приголосні м’які, приголосні тверді, приголосні дзвінкі і глухі.

Запишемо в зошит звукову модель слова. ЗАЙЧЕНЯ [-0 = - 0 =0] ( один учень біля дошки)

Який звук стоїть на початку слова? Якої буквою він позначається на письмі?

Запишемо хвилинку каліграфії з буквою З

 З за ав вд да ан нн ня

Яке слово  можна утворити із записаних вами буквосполучень? (ЗАВДАННЯ)

Накреслимо звукову модель слова завдання [ -0- - 0 =:0](один біля дошки.)

Як позначемо подовжений м’який приголосний звук?

3.Робота з правилом Звернимося до правила слайд №9

 Додамо в асоціативний кущ знак [=:]. ( на дошці)

До плану уроку  прикріпити звукову модель слова.

Порівняємо останні склади слів: зайченя – завдання.   [=]   [=:].:

В слові зайченя останній приголосний звук м’який, а в слові завдання приголосний м’який подовжений. Промовте за мною: Н’ Н’:

Запишемо  транскрипцію слів  [зай чен’а] і [завдан’:а]  (пише вчитель біля дошки ).

 Вчитель прикріпляє слово[завдан’:а]   до плану уроку.

Отже, що таке подовжений м’який звук? (М’який звук, який вимовляється подовжено).

4. Мовна гра. Зайчик пропонує пограти в гру  « Розумники» .

 Утворимо слова, додаючи  склад з м’яким подовженим звуком.

навча…

чита…

вугі…

обли…

воло…

полюва…

насі..

камі…

5. Робота над словниковим словом.

Звернутися до плану

План уроку

1. Що таке м’які подовження  звуки?         [ -0- - 0’=:0]   [завдан’:а] 

2.  Як  записувати слова, в яких є

подовжений м’який приголосний звук.      завдання

 3. Як  переносити з рядка в рядок слова

 з подовженим м’яким приголосним.           завда-ння   завдан-ня

 

Вчитель. Як же записувати слова з м’яким подовженим звуком?

 

слайд № 10

Щоб правильно записувати такі слова, скористаємося правилом..

Запишемо слово завдання на дошці.

Слово завдання словникове слово. Підкресліть орфограму в цьому слові . Правопис цього слова необхідно запам’ятати. Всі слова, правопис яких ви повинні запам’ятати в 2 класі,  записані у підручнику на  останньому форзаці. Слова, при написанні яких можуть виникати певні труднощі, містяться  в орфографічному словнику.

В тлумачному словнику можна знайти значення незрозумілих слів.

 Ось наприклад ( вчитель показує тлумачний словник)

слово завдання означає  наперед визначений обсяг і зміст роботи.  Запишемо це пояснення.

 слайд №11

Складіть зі словом завдання речення, найкраще ми запишемо в зошит.

А яке головне завдання учнів?

Головне завдання учнів – добре  вчитися.(записати на дошці)

Вчитель прикріпляє слово завдання   до плану уроку.

Фізхвилинка.

У казковому лісі розминка,

настала фізична хвилинка.

1, 2, 3, 4, - у лісочок ми ходили,(крокують на місці)

зайця сірого зустріли,(показують зайця)
Зайчик прудко так стрибає,( стрибають як зайчики)

 пташка весело літає, (імітують політ птаха)
Швидко лиска пробіжить,  (біг на місці)

їжачок в кущах сидить.
Посиділи і ми трішки,

 встати щоб спочили ручки (потрусити ручками ніжками) й ніжки.
Всі веселі – от чудово, працювати будем знову.

У. Закріплення нових знань 

1. Вчитель

 загадка 

До нас поспішає наступне звірятко.

Хто це? Відгадайте загадку.

Червонясту щубку має,

По гілках вона стрибає,

хоч сама мала на зріст,

та великий має хвіст,

 Як намисто оченята.

Слайд №12

2.Робота з підручником. Виконання вправи 2

 Завдання від Білочки.

а) Робота в парах.

Вчитель.

 Кожне слово, як я вже раніше зазначила, має своє значення, вправа 2 допоможе нам з’ясувати значення ще декількох слів.

Діти читають завдання. (ім’я дитини )

Прочитай слова лівого стовпчика, правого стовпчика.

Зліва розміщені слова, справа їх значення.

1-ша пара  знайде і запише значення слова вугілля

2-га пара знайде і запише значення слова  убрання

3- тя пара знайде і запише значення слова  узбережжя

Додаткове завдання: записати звукову модель  слова, значення якого ви з’ясували.

слайд №13

Перевірка: діти читають записані речення, звукові моделі  слів на дошці.

3.Пальчикова гімнастика слайд №14,15,16

4. Робота над правильним вимовлянням слів із подовженим м’яким приголосним.

Вчитель.

А ось іще одне звірятко, відгадаємо загадку.

Не кравець, а все життя з голками ходить.

 Слайд №17Завдання від їжачка.

Їжачок пропонує навчитися правильно читати і запам’ятати правопис слів з м’яким подовженим приголосним.

«Правильно читай»

Слайд № 18

Читання «луною»

Змагання,

 навчання,

 проміння,

 каміння,

вбрання,

насіння,

тисячоліття

століття

5. Робота над переносом слів з рядка в рядок.

Вчитель.

Звернемося до плану уроку.

3. Як  переносити з рядка в рядок слова з подовженим м’яким приголосним?           

Перед вами уже знайоме сьогодні слово завдання(.в плані)пункт 2

На які склади для переносу можна поділити це слово?

Щоб поділити  це слово правильно звернемося до правила.

слайд №19

Поділіть усно слово завдання на склади для переносу.

( Прикріпити до плану уроку картки зі словом завдан-ня)

6. Самостійна робота.

 Завдання від дятла  «Буквоїд» ( картки)

А ось ще один учень Лісової школи так старався виконати домашнє завдання,  що не помітив, як разом зі шкідливими комахами з’їв і частини слів. Що це за учень?

Слайд№20 (дятел)

 

Картка№1

Уставте в слова пропущені букви. Запишіть ці слова.

 Тисячолі..я, почу..я, гі..я.

 

Картка№2

Уставте в слова пропущені букви. Запишіть ці слова.

Прила..я, зна..я, ши..я.

Слайд №21 (правило) Додаткове завдання. скласти речення з одним із слів.

Слайд №22Перевірка на дошці.

 Картка № 1

Тисячоліт-тя, почут-тя, гіл-ля.

 Тисячолі-ття, почу-ття, гі-лля.

Картка №2

 Прилад-дя, знан-ня, шит-тя.

 

VI. Підбиття підсумків. Рефле’ксія

1. Робота з планом

Вчитель.

Звернемося до плану уроку.

З якими новими для вас звуками ви сьогодні познайомились?

Чого  ми сьогодні навчалися?

Отже, як  записувати слова, в яких є подовжений м’який приголосний звук?

 (  з двома однаковими буквами)

Яке завдання для вас було сьогодні найлегшим?

Найважчим?

VII. Домашнє завдання

Вчитель.

 Тітонька Сова дякує вам за допомогу: всі учні Лісової  школи завдяки вам добре впоралися з домашнім завданням. За це і надіслали вам лісові гостинці, які ви отримаєте після того, як я ознайомлю вас з домашнім завданням.

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.

 Зверніть увагу на домашню вправу на сторінці 49 підручника (учень читає завдання).  Ці речення можуть бути маленькою розповіддю про вашого товариша, в якій ви розкажете про його зовнішність (волосся, обличчя), улюблені предмети в школі, захоплення тощо.

 Ось послухайте які речення склав другокласник з Грушинської школи.

 

У мене є друг Василько. У нього округле обличчя, темне волосся, карі очі. Василь дуже допитливий хлопчик. Його улюблені уроки - читання та фізкультура. мій друг захоплюється грою в шашки.

 

А ось портрет цього хлопчика Василька, який було намальовано автором розповіді. Ви також можете не тільки скласти розповідь про свого друга, а й намалювати його.

З великим задоволенням пригощаю вас лісовими гостинцями.

 

Дякую вам за добрий урок, за співпрацю.

 

doc
Додано
10 грудня 2021
Переглядів
1235
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку