Тема: Поняття про числівник
Мета: ознайомити учнів з новою частиною мови – числівником; дати початкове поняття про числівник, ознайомити з його функцією в мовленні; вчити розпізнавати числівники в мовленні і правильно ставити до них запитання; збагачувати мовлення учнів, виховувати цікавість, уважність.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
2.1. Бесіда
- Які частини мови ми вже з вами вивчили?
- На які питання вони відповідають?
2.2. Гра «Прочитай і доведи».
- В рядочку є слова, ми повинні їх прочитати, поставити до них питання і визначити до якої частини мови вони належать.
Вітер, сніг, мороз, гріє, гратися, милий, успішний, хлопчик, співати, любити, сім.
2.3. Проблемна ситуація
- На вашу думку, до якої частини мови належить слово «сім»?
ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом
Давайте поставимо питання до слова «сім». На яке питання відповідає? (скільки?)
А на яке питання відповідає число «сьомий»? (котрий)
Отже, числівники, які відповідають на питання скільки – означають число, кількість, а числівники, які відповідають на питання котрий – позначають порядок при лічбі.
3.1. Робота з малюнками
- Перед собою ви бачите малюнки, нам потрібно полічити предмети, які є перед нами і поставити питання скільки або котрий?
3.2. Робота в підручнику
*Фізкультхвилинка
3.3. Продовження роботи в підручнику
ІV. Числівники з «LEGO»
На кубиках «LEGO» записані частинки складів, з них потрібно скласти числівники
Ві… (три) (Ві) …Три
(сто)…ліття Сто…(ліття)
Г …(один)…а (Г) … один…(а)
(Три)… буна Три…(буна)
Пі…(два)…л (Пі)…два…(л)
4.1. Творча робота
Є слова, в них потрібно прибрати «зайву» літеру
Шіствь, Десаять, Одинадціять, Тридцяіть, вісімдеасять, чотирнєадцять…
4.2. Пригадай, в яких казках є числівники.
(Відповіді учнів)
«12 місяців», «Білосніжка і сім гномів», «Три ведмеді», «Троє поросят»…
4.3. Відгадування загадок, знайти в них числівники
1. Один кінь тягне двадцять бричок (Поїзд та вагони)
2. Реве від на сто гір, на сто кроків, на сто потоків. (Грім)
3. Що це — десять пальців, а нігтів нема? (Рукавиці)
4. Стоїть при дорозі на одній нозі, хто її зрушить-плакати мусить. (Кропива)
5. Барилко без обручів, без дна, а в нім два сорти вина. (Яйце)
4.4. Рефлексія
- Що на уроці найбільше сподобалося?
- Що було найважчим?
- Що було найлегшим?
V. Домашнє завдання