Урок "Поняття про речення. Основні ознаки речення"

Про матеріал

Урок "Поняття про речення. Основні ознаки речення" з використанням мультимедійного підручника "Українська мова . 2 клас" та інтерактивними вправами.

Перегляд файлу

Тема. Поняття про речення. Основні ознаки речення

Мета:

  • формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з особливостями речення як закінченої думки; розвивати вміння правильно інтонувати речення в усному мовленні та оформлювати на письмі; навчати учнів спостерігати за основними ознаками речення; розвивати зв'язне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати уважність, дбайливе ставлення до природи;
  • формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати  здатність переключатися з одного виду роботи на інший;

 загальнокультурної: удосконалювати вміння дотримувати норм культурної поведінки.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Основні терміни і поняття: речення.

Обладнання: ілюстрація сови, картки, мультимедійний підручник "Українська мова. 2 клас" (Нова школа).

Хід уроку

  1. Вступна частина

    Організація класу

Дзвінок нас покликав

За парти сідати.

Уважними бути,

Урок починати.

  • Сьогодні  на нашому уроці діють 5 правил.
  • Правило "піднятої руки".
  • Співпраця в парі та групі.
  • Уміння слухати.
  • Працювати творчо.
  • Бути активними.
  1. Основна частина
  1. Актуалізація опорних знань
  1. Гра "Упізнай"
  • Спробуйте за ознаками впізнати про кого буде йти мова.  Отже, слухаємо повідомлення.

Крок 1. Ці птахи  гніздяться в лісі.

Крок 2 . Самка починає висиджування, як тільки відкладе перше яйце, тому пташенята прокльовуються з проміжком у кілька днів. 

Крок 3. Дитинчата народжуються безпомічними, із закритими м'яким пушком очима і вухами.

Крок 4.  Відкриваються щоночі

                Величезні її очі.

               Землю темрява вкрива -

               Полювать летить ….(сова).

  • Молодці! Звісно, це сова. Її маленькі пташенята тривалий час залишаються безпомічними. І часто трапляється так, що вони випадають із гнізда, щойно починають там метушитися.

 

  1. Вправа "Вибери позицію"
  • А що зробили б ви, коли побачили б дитинча сови  у траві під деревом?

А - забрали б додому.

Б - повернули б до гнізда.

В - поспостерігали б здалеку.

Висновок.   Втручатися в природу людині заборонено.

 

  1. Каліграфічна хвилинка

Запис з'єднань у зошити.

Со ов ве ен ня ят ко  совенятко

 

  • Поясніть приказку.

Як сова вночі.

 

  1. Повідомлення теми і мети уроку
  • Сьогодні на уроці ми починаємо вивчати нову тему. А от про що ми будемо говорити, я думаю ви зрозумієте, прослухавши ось цей вірш.

Якщо немає заперечень,

Рушаємо на пошук речень.

Не можем довше залишатись

Потрібно все про них дізнатись.

 

  1. Сприймання та засвоєння нового матеріалу
  1. Пояснення вчителя

Ви вже знаєте, що текст складається з речень Зараз я зачитаю текст. Ви ж спробуєте почути у тексті речення та порахувати скільки їх. Отже, увага!

(Вчитель читає текст вправи 222 на с.88 підручника)

  • Скільки речень у тексті? (4)
  • Як ви про це здогадались? (У кінці кожного речення робилася пауза та стишувався голос).
  • Вірно. Так і є.
  • Вправа 222

Діти, спробуйте прочитати ці речення , роблячи зупинку в кінці кожного та стишуючи голос.

  • Отже, ми чуємо речення завдяки відповідній інтонації.
  • А на письмі де межа речення? Як його слід починати та закінчувати писати?
  • Так. Починати слід з великої букви, а закінчувати крапкою.
  • Ось погляньте, як на письмі позначається межа кожного речення. (Діти працюють з реченнями вправи).
  • Робота із словниковими словами. Запис другого речення.
  1. Поділ тексту на речення
  • Спробуйте самі розділити текст на речення, позначаючи межу кожного речення великою буквою на початку і крапкою вкінці.

Робота в парах.

тато подарував Юркові їжака все

тіло його вкрите голками котик

хотів погратися з їжаком  Мурчик

лише поколов свої лапи

 

Перевірка роботи. Бесіда.  - Що робить їжачок у разі небезпеки?

Я знайшла для вас відео, в якому ви побачите, як  у природі їжачок рятує своє життя, згортаючись у клубочок.

Перегляд  відеофрагменту.

  1. Гра "Зберись у речення"
  • Складіть речення, використовуючи запропоновані слова.

Закінчилась зима і настала весна.

Журавлі прилітають з теплих країв.

Птахи будують гнізда на деревах.

  1. Спостереження за ознаками речення

 Робота з мультимедійним підручником.

Правило!

Виконання вправи 224 с. 88 у підручнику. Робота в парах.

Висновок.   У реченні може бути кілька слів, але бувають речення, які складаються з одного слова і можуть виражати закінчену думку.

                   Продовження роботи з мультимедійним підручником.

 

  1. Узагальнення і систематизація знань

Самостійна робота

  • Змініть слова у дужках так, щоб утворилися речення.

Тато подарував Артемові (хом'як). Він швидко бігає у (колесо). Любить їсти з (рука).

 

  • Роз'єднайте слова

Багатоулісігрибів.

Учнізаходятьуклас.

 

  • Гра "Склади речення" (слова - озеро, олівець, ведмідь). Необхідно скласти якомога більше речень, що обов'язково містили б ці три слова.

Колективна робота

 

  1. Заключна частина

Тестування:

  • Речення складається із:

слів

складів

букв

  • Перше слово в реченні треба писати:

з великої букви

з малої букви

  • В кінці речення ставиться:

крапка

кома

знак м'якшення

  • А тепер запитання від Мовки і Суржика.

Тестові завдання.

 

Домашнє завдання

  • Щоб успішно вивчати українську мову, виконайте завдання за вибором.
  • Вправа 226 (1,2), с.89.  
  • Картка

З кожного рядка побудуйте речення. Запишіть.

Дуже, кішка, акуратна.

Шерсть, старанно, вона, вилизує.

Гострий, у, кішок, зір.

У, темноті, вона, гарно, бачить.

 

 

 

docx
Додано
26 квітня 2018
Переглядів
5303
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку