Тема:Порівняння чисел. Задачі на різницеве порівняння. Складання нерівностей
Мета: формувати вміння порівнювати числа, складати та читати нерівності, розв’язувати задачі на різницеве порівняння; розвивати логічне мислення, математичне мовлення, увагу та вміння працювати усно й письмово; виховувати інтерес до математики, акуратність у роботі, взаємодопомогу та вміння працювати разом.
Обладнання: підручник, робочий зошит, простий олівець, кольорові олівці, лінійка.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
1.1. Привітання з класом та представлення
Добрий день! Мене звати Тетяна Анатоліївна, сьогодні я у вас проведу урок математики.
1.2. Перевірка готовності до уроку
Перевірте всою готовність, чи є у вас на парті підручник математики, зошит, простий олівець та лінійка. Спинки рівненько, ручки на парті. Всі готові? Все підготували? Тоді розпочинаємо урок.
1.3. Створення сприятливих психологічних умов
Уявіть, що у ваших долонях — ваш сьогоднішній настрій. Покажіть його рухом рук! Кожен показує свій настрій жестом відкриті долоні — радість, стиснуті кулаки — напруження, махання руками — енергія
2.1 Усний рахунок «Математична валентинка»
Незабаром яке свято буде? Так день святого Валентина, а що дарують в цей день? Правильно, валентинки. Для вас я теж приготувала валентинки, але математичні на яких будуть вирази які ви маєте розвʼязати усно.
9+0=9
4+5=9
5+3=8
10+9=19
10+7=17
8-5=3
9-3=6
9-8=1
7-4=3
6-4=2
7-7=0
Молодці! Так швидко справилися, видно, що ви любите математику.
2.2. Каліграфічна хвилинка
А коли саме святкують день Валентина? Якого числа? Так, 14 лютого. Назвіть сусідів числа 14?
-13,15
Давайте спробуємо написати у повітрі число 14. (Декілька разів) А тепер на долоні напишемо пальчиком. Молодці!
Розгорніть зошит, візьміть простий олівець від попередньої роботи відступіть 4 клітинки у 5 пишемо «12 лютого» хто починає писати з нового аркуша то нічого не відступає зразу пише. Нижче не пропускаючи клітинку пишете «Класна робота». З боку на полях, намалюйте маленький трикутник, що позначає каліграфічна хвилинка.
А зараз напишіть один рядок числа 14 у зошиті. Серед рядка чисел виберіть «красуню», тобто таку, яка вийшла найкраща і вдягніть їй
«корону»,
Діти, сьогодні на уроці ми будемо справжніми помічниками. Ми навчимося порівнювати числа, дізнаватися, де більше, де менше, будемо складати нерівності та розв’язувати цікаві задачі, щоб знаходити, на скільки одне число більше або менше за інше.
У кінці уроку ви можете легко сказати, яке число більше, яке менше, і допомагати усім навколо.
4.1. Пояснення нового матеріалу за допомогою наочності
Сьогодні до нас завітали в гості дві білочки які будуть спостерігати за вами. Але у них виникла суперечка, дві сестрички збирали жолуді і не можуть порахувати скільки хто назбирав і в кого вийшло більше, бо вони не вміють рахувати і порівнювати. Але дізналися, що в 1 класі це вже знають, тому прийшли за допомогою да вас. Ми допоможемо білочкам? Розгорніть підручник на сторінці 7 і 9, подивіться на завдання 1, порахуйте, скільки перша білочка зібрала жолудів (12), а друга скільки?
(15). Так привильно перша зібрала 12, а інша 15,
То хто більше зібрав? (Друга білочка зібрала більше).
Давайте пригадаємо яким знаком позначається більше (>), менше (<) (прикріплюю наочність на дошку, більше менше) хтось піде до дошки записати нерівність. Решта теж записують.
12<15
На скільки більше жолудів зібрала друга білочка? Отже, друга білочка зібрала на 3 більше жолудів.
4.2. Порівняння чисел, колективна робота
Наступне завдання 2, ми маємо порівняти числа. Відступаємо 1 клітинку від попередньої роботи пишемо по середині Вирази і в стовпчик з нового рядка будемо писати. Давайте перший вираз порівняємо разом, записуємо
5<7
Яке число менше 5 чи 7? Так, 5, то який знак ми маємо покласти більше, менше? Правильно менше, тому що 5 менше за 7. Молодці! Наступний вираз записуємо, а хтось біжить до дошки.
15<17 9>8
19>18
6>3
6<13
7>2+3
17>2+3
4.3. Складання нерівностей
Наступне завдання нам потрібно…

Щоб скласти нерівність, потрібно взяти два числа і визначити, яке більше, а яке менше. Знак «>» означає більше, «<» означає менше. Дзьобик відкривається до більшого числа.
Пропоную вам першу нерівність.
2<7
Хто спробує скласти першу нерівність? (усно)
10>7
13>10
10<16
16>7
16>2
10>2
13<16
10<13
2<13
Молодці! Гарно попрацювали.
Бачу, що ви трішки втомилися тому підніміться зробимо фізхвилинку.
Фізхвилинка
5.1. Гра «порівняй рибок»
А зараз пограємо з вами у гру. У нас є рибки, вони живуть в акваріумах, але їхня кількість різна. Нам потрібно порахувати рибок і порівняти, де їх більше, а де менше.
На дошці прикріплено два «акваріуми», ваше завдання порахувати скільки в першому акваріуму і в другому акваріуму рибок взяти відповідний знак і порівняти вираз прикріпивши знак до дошки.
Хто перший хоче допомогти рибкам зрозуміти де більше, а де менше?
1<4
3>2
5<6
10>4
9>7
8>5
Молодці! Ви допомогли рибкам зрозуміти, яке число більше, а яке менше.
5.2. Розвʼязування задачі
Погляньте на завдання 4. Я вам зачитаю задачу, а ви уважно слухайте.
-Про що розповідається в задачі? (Про вік Миколи та його друга Макара) -Скільки років Миколі?
(Миколі 8 років)
-А скільки Макарови років?
(Макарови 7 років)
-Про, що запитується в задачі?
(На скільки років Макар молодший від Миколи?) -Чи можемо ми дати відповідь на дане питання?
(Так)
-Задопомогою якої дії?
(Віднімання)
Погляньте на скорочений запис. Відступаємо 1 клітинку посередині пишемо Задача. Запишіть його. Потрібно від більшого числа відняти менше, тобто 8-7=1
Тоді нижче записуємо коротку умову вона зображена на презентації або переписуй з дошки.
Миколі-8 р.
На ? М.
Макарови-7 р.
8-7=1(р.)
Записуємо відповідь. Хто може сказати яка відповідь?
Відповідь: на 1 рік Макар молодший за Миколу.
5.3. Робота з геометричним матеріалом
Завдання 5, для цього завдання нам потрібна лінійка.
Будь ласка, давайте виміряємо довжину червоної смужки.Подивіться початок смужки має співпадати з числом 0 на лінійці, а кінець смужки ми бачимо на числі 5 про, що це дітки говорить? Це говорить про те, що довжина червоної смужки 5см. Тепер вимірюємо жовту смужки. Початок жовтої смужки співпадає з числом 0 на лінійці, а кінець смужки ми бачимо навпроти числа 8см. Тобто довжина жовтої смужки 8 см. Повторюємо ще раз, довжина жовтої смужки 5 см, а червоної 8 см.
Скажіть, яка смужка довша? (Жовта)
А яка коротша?(Червона)
На скільки сантиметрів довша жовта ніж червона? Як нам дізнатися? Для того, щоб дізнатися на скільки довша жовта смужка від червоної, ми маємо від більшого числа відняти менше, тобто
8см-5см
Скільки буде? Правильно 3 см. Відступаємо 1 клітинку і пишемо Вираз. і записуємо вираз. Хто біжить до дошки записати?
8см-5см=3см
Пам’ятайте, що сантиметр ми скорочуємо двома буквами см.
Тобто жовта довша за червону смужку на 3 см.
6.1. Рефлексія
Ось і підійшов наш урок математики до кінця. Білочки мені нашептали, що вони дуже дякують вам, що поділилися своїми знаннями, допомогли їм вирішити суперечку та навчитися рахувати і порівнювати нерівності.
Якщо вам сподобався урок покажіть сердечко.
6.2. Прощання з учнями
Дякую за увагу! До побачення!