Урок "Порівняння десяткових дробів"

Про матеріал
Урок засвоєння нових знань. Мета: - ознайомлення учнів з правилами порівняння десяткових дробів; - формування вміння порівнювати десяткові дроби; - розвиток логічного мислення
Перегляд файлу

Математика 5 клас «Порівняння десяткових дробів»        Вчитель: Єщенко В.І.

 

 

Тема:       Порівняння десяткових дробів

 

Мета:

               - ознайомлення учнів з правилами порівняння десяткових дробів;

               - формування вміння порівнювати десяткові дроби;

               - розвиток логічного мислення

 

Тип уроку: засвоєння нових знань

 

Хід уроку:

1. Організаційний момент: (привітання)

2. Перевірка домашнього завдання:

- 2 учні біля дошки розв’язують домашні вправи;

- 5 учнів працюють з картками

Завдання на картках

К – 1

1. Запшіть у вигляді десяткового дробу:

А) ;       Б)  ;    В)

2. Виділіть цілу і дробову частину числа і запишіть дане число у вигляді десяткового дробу:

А);            Б) ;            В)

3. Виразіть у дециметрах і запишіть у вигляді десяткового дробу:

 

А) 39 см;             Б) 618 см;              В)4см 8 мм

 

К – 2

1. Запшіть у вигляді десяткового дробу:

А) ;       Б)  ;    В)

 

2. Виділіть цілу і дробову частину числа і запишіть дане число у вигляді десяткового дробу:

А);            Б) ;            В)

3. Виразіть у метрах і запишіть у вигляді десяткового дробу:

 

А) 125 см;             Б) 36 см;              В) 4дм 9 см


К – 3

1. Запшіть у вигляді десяткового дробу:

А) ;       Б)  ;    В)

 

2. Виділіть цілу і дробову частину числа і запишіть дане число у вигляді десяткового дробу:

А);            Б) ;            В)

3. Виразіть у метрах і запишіть у вигляді десяткового дробу:

 

А) 132 см;             Б) 16 см;              В) 8 дм 1см

 

К – 4

1. Запшіть у вигляді десяткового дробу:

А) ;       Б)  ;    В)

 

2. Виділіть цілу і дробову частину числа і запишіть дане число у вигляді десяткового дробу:

А);            Б) ;            В)

3. Виразіть у метрах і запишіть у вигляді десяткового дробу:

 

А) 282 см;             Б) 69 см;              В) 6 дм

К – 5

1. Запшіть у вигляді десяткового дробу:

А) ;       Б)  ;    В)

 

2. Виділіть цілу і дробову частину числа і запишіть дане число у вигляді десяткового дробу:

А);            Б) ;            В)

 

3. Виразіть у метрах і запишіть у вигляді десяткового дробу:

 

А) 394 см;             Б) 89 см;              В) 5 дм 4 см


- В цей час робота з класом:

1) Прочитати в голос ланцюжком десяткові дроби (показую на аркушах)

1,7

12,8

5,24

6,325

17,4192

0,5

0,05

0,005

3,04

0,0304

12,098

0,01012

0,034

15,1

4,6505

0,27765

12,345

5,002

102,81

3,00001

 

2) Поєднайте стрілками рівні числа у лівому та правому стовпчиках (два учні на дошці, інші перевіряють)

                            

                        

                     

 

 

 

                          

                     

                   

 

3) Записати десятковим дробом (працюють всі в зошиті):

32,7

12,004

43,05

4) Запишіть десятковий дріб 4,082. Скільки в цьому дробі одиниць у розряді сотих? (8)

 

5) Запишіть звичайний дріб. Виділіть в ньому цілу частину і запишіть десятковим дробом:

             

 

6) Виразіть у метрах:

5 дм 7 см = 0,57 м

1 м 9 см = 1,09 м

 

7) Запишіть у годинах, виразивши відрізок часу десятковим дробом (нагадати, що 1 год = 60 хв):

 

 

- Самостійна робота: (в цей час перевірити роботу з картками)

Запишіть звичайним та десятковим дробом:

 

 № 779 (підручник)

1) 48 см = 4,8 дм

2) 424 см = 42,4 дм

3) 8 см 6 мм = 0,86 дм

4) 64 см 5 мм = 6,45 дм

5) 6 мм = 0,06 дм

6) 3 см = 0,3 дм

 

3. Актуалізація опорних знань

Гра: «Вірю – не вірю»

Учитель показує картки із завданнями, а учні сигналізують про правильність картками

 

 - вірно                     - невірно

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Оголошення теми уроку. Вивчення нового матеріалу:

Яке з чисел більше 7,3 чи 10,324? Звісно, друге число більше за перше, тому, що ціла частина другого дробу більша ніж першого.

 

Отже, з двох десяткових дробів більший той, у якого ціла частина більша.

Наприклад:

2,16<18,5

0,476<1,4

19,64>8,534

7,2>4,348

 

*А як порівняти дроби з рівними цілими частинами?

 

У цьому випадку спочатку порівнюють десяті. Якщо ж десяті виявилися однаковими, то порівнюють соті. У випадку рівності сотих порівнюють тисячні і т.д.

 

Наприклад:

11,23 > 11,19

2,84 < 2,86

7,596 > 7,595

58,79754 < 58,79768

 

Такий спосіб порівняння називають порівняння порозрядно.

* А як порівняти дроби з однаковими цілими частинами, але з різною кількістю цифр після коми?

 

Наприклад, який з дробів більший:

5,4 чи 5,40?

 

Порівняємо відрізки, довжина яких дорівнює 5,4 м і 5,40м.

Маємо:

 

 

Отже, 5,4 = 5,40.

Так само:

0,3 = 0,300

3 = 3,0 = 3,000

 

Якщо до десяткового дробу справа приписати будь-яку кількість нулів, то отримаємо дріб, який дорівнює даному.

 

Значення дробу, якийзакінчується нулями, не зміниться, якщо останні нулі, в його запису, відкинути.

 

Зазначимо, що

0 = 0,0 = 0,00 = 0,000 і т.д.

3,2 > 3,198 бо

3,2 = 3,200 > 3,198

 

Отже, щоб порівняти два дроби з рівними цілими частинами, треба за допомогою приписування нулів справа зрівняти кількість цифр у дробових частинах, після чого порівняти отримані дроби.

 

5,400 > 5,298

7,89000 < 7,89112

 

5. Закріплення матеріалу. Розв’язування вправ:

 

№ 795

1) 9,4 < 9,6               2) 5,5 > 4,8               3) 6,3 < 6,31

4) 3,29 < 3,316         5) 0,3 > 0,08             6) 7,2 > 7,094

 

 

№ 794

1) 2,160;       18,500;     0,476;      1,400

2) 8,1000;     19,6400;   5,3450;    0,9872

 

№ 793

1) 5,4          2) 12,508         3) 0,98

 

№ 797

8,61;    8,5;    8,49;     8,4;     8,16;     8,05

 

№ 792

1) 0,40      2) 3,2600      3) 42,000      4) 18,50

 

№ 799

X = 5;  6;  7           X = 10;  11;  12;   13

 

6. Підведення підсумку уроку:

 

№ 803

1) 6,38 < 6,3* (9)           2) 8,1 > 8,*9 (0)      3) 16,25 < 1*,32 (6,7,8,9)

 

№804

1) 9,*5(0) < 9,12     2) 12,58  > 12,*4 (1,2,3,4,5)      3) 0,0*3 (7,8,9) > 0,064

 

Запитання до класу:

1) Як прорівняти десяткові дроби?

 

7. Домашнє завдання:

П. 28 с.196 -197 – прочитати

№ 796, 798

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Самікова Ірина Олександрівна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
31 липня 2019
Переглядів
1623
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку