Тема уроку: Порівняння натуральних чисел.
Мета уроку:
навчальна: сформувати поняття порівняння двох чисел, поняття нерівності; домогтися засвоєння правила порівняння багатоцифрових чисел;
розвивальна: розвивати уважність; формувати уміння правильно і чітко висловлювати власні думки;
виховна: виховувати наполегливість, дисциплінованість.
Тип уроку: засвоєння знань, формування вмінь.
Хід уроку
I. Організаційний етап.
Перевірити готовність класу до уроку. Налаштування на роботу.
II. Перевірка домашнього завдання.
Перевірити наявність виконання домашнє завдання.
III. Формулювання мети і завдань уроку.
Тема, яку вивчають на цьому уроці, учням відома. Вони вміють порівнювати невеликі натуральні числа. Щоб створити відповідну мотивацію, можна запропонувати таку задачу:
В Україні станом на 1 вересня 2013 року було 3 076 915 хлопчиків віком до 15 років і 3 076 951 дівчинка віком до 15 років. Порівняйте кількість хлопчиків і кількість дівчаток.
Після цього учитель повідомляє тему і завдання уроку.
IV. Актуалізація опорних знань.
Виконання усних вправ
З-поміж двох чисел виберіть більше:
а) 93 і 97; б) 288 і 290;
в) 153 і 152.
З-поміж двох чисел виберіть менше:
а) 99 і 100; б) 350 і 35;
в) 305 і 350.
V. Сприймання і засвоєння навчального матеріалу.
Одне з двох різних натуральних чисел завжди більше або менше від другого. Це означає, що натуральні числа можна порівнювати.
Число 5392 більше за число 837 тому, що 5392 — чотирицифрове число, а 837 — трицифрове.
Числа 5392 і 4542 чотирицифрові, але 5392 більше ніж 4542, тому що тисяч у першому числі більше, ніж у другому.
Число 5392 більше за число 5237 тому, що хоч тисяч в обох числах порівну, але сотень у першому числі більше, ніж у другому.
Результат порівняння записують у вигляді нерівності, застосовуючи знаки « > » (більше) або « < » (менше).
Наприклад: 1) 6 > 2 (читаємо: «шість більше за два»); 2) 3 < 7 (читаємо: «три менше від семи»).
Запис 5 < 7 < 9 означає, що число 5 менше від числа 7, а число 7 менше від числа 9. Запис 5 < 7 < 9 називають подвійною нерівністю.
Можна сказати й інакше: число 7 більше за 5, але менше від 9.
Під час порівняння багатоцифрових натуральних чисел використовують такі правила.
1. Якщо два натуральних числа мають різну кіль кість знаків (цифр), то більшим буде те, у якого більше знаків.
Наприклад:
2735 > 982; 10 271 < 100 271.
2. Якщо два натуральних числа мають однакову кіль кість знаків, то більшим числом є те, яке має більше одиниць у найвищому розряді. Якщо кількість одиниць у цьому розряді однакова, то порівнюють число
одиниць у наступному нижчому розряді і т. д.
Наприклад:
7592 < 8012; 7512 > 7437; 10519 < 10521.
Порівнювати можна не тільки окремі числа, а й значення числових виразів. Порівняємо, наприклад, добуток 25 3 і суму 32 + 41. Значення добутку дорівнює 75, а значення суми становить 73. Оскільки 75 > 73, то 25
3 > 32 + 41.
VI. Формування вмінь.
Виконання вправ.
Вправа 75. Замість зірочки постав «>», «<» або «=».
1) 3753 * 37 531; 2) 82 371 * 9999;
3) 452 * 373; 4) 542 982 * 542 928;
5) 5 725 001 * 5 725 001; 6) 42 370 * 42 371.
Вправа 77. Яке із чисел більше? Запиши відповідь за допомогою знака «>».
1) 8237 чи 8198; 2) 7352 чи 72 111;
3) 107 511 чи 107 521; 4) 52 372 чи 52 370.
Вправа 79. Що менше? Запиши відповідь за допомогою знака «<».
1) 5 км чи 5001 м; 2) 51 см чи 5 дм;
3) 4 т 2 ц чи 41 ц; 4) 7 кг 300 г чи 7199 г.
Вправа 81. Перепиши числа в порядку зростання: 742, 543, 547, 751, 692.
Вправа 83. Прочитай подвійні нерівності, де а — натуральне число:
1) 12 < а < 37; 2) 192 < а < 207; 3) 9272 < а < 12 152.
Вправа 85. Порівняй значення виразів:
1) 25 3 + 36 і (12 + 35)
3;
2) 205 : 5 – 23 і (278 - 125) : 9.
Вправа 87. Запиши всі натуральні числа, які більші за 2542 і менші від 2550. Скільки є таких чисел?
Вправа 88. Запиши у вигляді подвійної нерівності умови:
1) 4 <b, b < 17; 2) 8 < d, 32 > d;
3) 13 > с, 7 < с; 4) 12 > х, х > 10.
Вправа 91. Учень задумав число, що закінчується цифрою 8. Знайди це число, якщо воно більше за 211, але менше від 225.
Вправа 100. Розстав дужки в лівій частині нерівності так, щоб вона стала правильною: 1) 2 + 2 + 2 : 2 < 4 ; 2) 2 – 2 + 2 + 2 > 9 .
VII. Підсумки уроку.
Цей етап уроку можна провести у формі гри із сигнальними картками різних кольорів. Учитель ставить запитання, кожне з яких починається зі слів: «Чи правильно, що...». Учні, які вважають твердження правильним, піднімають зелені картки; учні, які вважають твердження неправильним, піднімають червоні картки. Чи правильно, що...
... будь-яке п’ятицифрове число більше за будь-яке чотирицифрове?
... існують шестицифрові числа, менші від п’ятицифрових?
... 706 707 менше від 707 706?
... 1 092 345 більше за 1 093 245?
... 1 км 23 м більше за 1230 м?
... З ц 1 кг менше від 310 кг?
VIII. Домашнє завдання.
§ 2 ст. 15 – 19
Вправа 86. Порівняй значення виразів:
1) 234 : 9 + 12 і (49 - 25) 2;
2) (27 + 37) : 4 і 38 - 91 : 7.
Вправа 89. Запиши у вигляді подвійної нерівності твердження:
1) число 12 більше за 10, але менше від 20;
2) число а менше від 15, але більше за 10.