1
УРОК У ПЕРШОМУ КЛАСІ
МАТЕМАТИКА
Тема. Порівняння предметів за різними ознаками.
Мета. Узагальнити знання учнів про порівняння предметів за різними ознаками, учить показувати ці порівняння за допомогою відрізків. Розвивати увагу, мовлення, мислення. Виховувати інтерес до математики, навколишнього світу.
Тип уроку. Узагальнення знань.
Обладнання. Інтерактивна дошка, конверти з роздатковим матеріалом.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
До нас на урок прийшли гості. Погляньте на них. Покажемо нашим гостям, що знають і вміють першокласники.
ІІ. Ситуація успіху.
Ми за парти дружно всілись
І в зошити подивились.
(В зошитах крапка).
– Що ви бачите? (Крапку).
– Що ми будемо писати? (Графічний диктант).
– Звірте свій узор з узором на дошці. Оцініть свою роботу.
Перевіряється правильність і акуратність.
– Яка геометрична фігура перед вами? (Коло, а всередині – круг).
– З якими предметами можна порівняти круг? (Відповіді дітей).
– Сьогодні нас чекає мандрівка в казку, а яку – угадайте.
Перед вовком не дрижав,
Від ведмедя він умчав,
А лисиці на зубок
Все ж попався … (Колобок).
– Відправляємось разом з Колобком по математичним доріжкам.
– Як будемо працювати, щоб урок пройшов успішно? (Разом, дружно, допомагати, слухати один одного і вчителя, бути уважними, вміти домовлятися).
– Над чим ми працювали на минулому уроці? (Порівнювали предмети за різними ознаками).
– Назвіть ознаки, за якими порівнювали. (Довжина, колір, форма, ширина, периметр, матеріал, висота, площа, об’єм).
– Яким способом порівнюємо за довжиною і шириною? (Прикладаємо).
– Покажіть мені однакові смужки.
Діти показують.
– За якою ознакою вони однакові? (За шириною).
– Покажіть смужки, не рівні за довжиною.
Діти показують.
– Покажіть мені однакові за площею, але різні за кольором. (Діти показують.).
– За якою ознакою можна порівняти ці предмети? (Учитель показує м’яч і пластмасовий кубик).
– За матеріалом.
– За якими ознаками можна порівняти шматочок тканини і шматочок пластиліну. (Немає однакових ознак).
– Я порівняла і стверджую, що прямі рівні за площею. (Невірний спосіб порівняння).
– Покажіть, як правильно.
Відповіді дітей.
– Покотився Колобок по доріжці і потрапив до Зайця.
– Якщо ти розв’яжеш завдання, я тебе відпущу.
Робота в парах с роздавальним матеріалом. Діти будують будинок.
– Виберіть відповідну смужку. За якими ознаками не підходять інші?
– Що станеться з будинком, якщо поставити високу чи низьку смужку?
– Висновок. За якими ознаками ми порівнювали смужки? (За кольором, формою, розміром).
– Для чого це потрібно?
Відповіді дітей.
– Молодці! Допомогли Колобку, покотився він далі.
– Ось назустріч Сірий Вовк. Якщо розв’яжеш завдання, далі сміло побіжиш. Лісних тварин ми пригощаємо чим? (Відповіді дітей).
Лісові пригощання.
– Хіба можна знайомитися з чужими? Це небезпечно.
Вас часто пригощають. Тільки кожного разу треба пам’ятати: бери пригощання лише у знайомих, а не у чужих, з виду скромних і добрих.
Фронтальна робота біля дошки.
– Як можна порівняти за масою? (За допомогою терезів).
– Чому не можете порівняти?
– Доки ви виконували завдання Вовка, важкі чорні хмари закрили сонечко. Зараз піде дощ.
Фізкультхвилинка.
Дощик капнув на травинку,
І на квітку, й на стежинку.
Не сховатися нікому,
Всі побігли ми додому.
– Куди сховатися? Чи можна стояти під деревами під час грози?
3) Дощик налив повні бочки. За якою ознакою порівнюємо? Чим схожі бочки? Чим відрізняються? За якими ознаками можна їх порівнювати? (Висота, площа денця, матеріал, форма, призначення).
– Чи можна зібрати стільки ж води в бочки іншої форми?
– Як розлити порівну чай, якщо у всіх різні чашки?
– Що для цього можна використати? (Інші ємності: чашки, банки).
Один учень показує, інші – контролюють.
– Завдання-пастка. Чому не можемо порівняти?
– Перед вами плоскі і об’ємні фігури. Виберіть тільки об’ємні.
Ось і Сонечко, наш друг.
Все засяяло навкруг.
4) Робота в групах.
– За якими ознаками порівнювали предмети? Які фігури не можемо порівнювати за об’ємом?
Знову він іде в дорогу!
Ось назустріч Клишоногий.
Завдання від Ведмедя (карточки).
Порівняй за кількістю. Підбери предмети, щоб їх кількість була в такому відношенні.
1-а група.
2-а група
3-я група.
Накресліть фігури до відрізків.
4-а група.
Об’єднайте фігури в 3 групи. Знайдіть 3 різних способи.
Перевірка.
– Висновок. За якою ознакою ми порівнювали?
– Допомогли впоратися Колобку.
Фізкультхвилинка.
– Котиться Колобок швидко, раптом перед ним галявинка. Гарно на галявинці – квіточки ростуть, коники стрекочуть.
Плічки піднімайте,
Коники, стрибайте!
Вище голову тримайте,
Легко на носках стрибайте!
Тихо сіли, посиділи,
І в тиші траву поїли.
– Не заморилися, можна йти далі. А чий це рудий хвостик мелькає в кущах?
– Діти, пам’ятаєте, як закінчилась казка? Давайте змінимо кінець казки. Лиско, дай нам завдання.
– Зберіть для мене намисто.
Самостійна робота. Логічна задача. Використовуються кольорові олівці.
– Як можна продовжити ряд фігур на малюнку?
……………………………….
…………………………………
Перевірка.
– Колобка ми врятували, діду з бабою віддали.
ПІДСУМОК.
– За якими ознаками порівнювали предмети?
– Якими способами можна зрівняти?
– Кому допомогли?
– Без друга в житті туго. Як ви розумієте прислів’я? Ви допомагаєте своїм друзям?
– Хто працював активно? Хто допустив помилки? Як їх виправили?
– Який настрій у Колобка?
– Виберіть свій настрій, намалюйте. Посміхніться!
Вчитель-методист Вовк Антоніна Олександрівна