Мета: повторити механізм та сутність світлової й темнової фаз фотосинтезу, значення фотосинтезу дихання та хемосинтезу, їх планетарну роль; розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення, мову, уміння аналізувати й узагальнювати інформацію, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки; виховувати дбайливе ставлення до рослин, екологічне мислення; формувати науковий світогляд, інтерес до предмета.
Обладнання й матеріали: підручник, робочий зошит
Тип уроку. комбінований.
Урок № ___
Біологія
9 клас
Тема: Порівняння процесів дихання, фотосинтезу та хемосинтезу
Мета: повторити механізм та сутність світлової й темнової фаз фотосинтезу, значення фотосинтезу дихання та хемосинтезу, їх планетарну роль; розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення, мову, уміння аналізувати й узагальнювати інформацію, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; виховувати дбайливе ставлення до рослин, екологічне мислення; формувати науковий світогляд, інтерес до предмета.
Обладнання й матеріали: підручник, робочий зошит
Тип уроку. комбінований.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Заповнення таблиці
Ознаки |
Фотосинтез |
Хемосинтез |
Джерело енергії |
Світло |
Хімічні реакції |
Місце в клітині, де відбувається |
Хлоропласти |
На поверхні клітин (на цитоплазматичній мембрані) |
Пігменти |
Хлорофіл |
– |
Що відбувається з киснем |
Виділяється |
Використовується |
Для яких організмів характерний |
Рослин (фотоавтотрофів) |
Бактерій (хемоавтотрофів) |
2. Розв’язування кросворду
По горизонталі:
1. Енергія, яку використовують хемосинтезуючі організми.
2. Група організмів, здатних до хемосинтезу.
3. Сукупність реакцій синтезу та розпаду речовин.
4. Хемосинтезуючі бактерії за типом живлення.
5. Речовина, під час окиснення сполук якої отримують енергію сіркобактерії.
6. Процес синтезу органічних речовин з використанням сонячної енергії
7. Речовина, яку нітрифікуючі бактерії окиснюють до нітратів та нітритів.
8. Молекула, у якій запасається енергія в клітинах.
9. Бактерії, які окиснюють водень.
10. Руда, яка утворюється внаслідок життєдіяльності залізобактерій.
ХЕМОСИНТЕЗ
ІІ. Повторення матеріалів попередніх уроків.
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань.
ІV. Підведення підсумків уроку.
Обговорення та виставлення оцінок
V. Надання та пояснення домашнього завдання.