Удосконалювати вміння знаходити в тексті прості речення, визначати головні та другорядні члени речення, розвивати вміння доцільно використовувати прості речення у власних висловлюваннях;розвивати логічне мислення, вміння зіставляти, аналізувати, робити висновки;виховувати відповідальне ставлення до вивчення української мови
Тема: Повторення та узагальнення вивченого матеріалу. Просте речення
Мета:
навчальна: удосконалювати вміння знаходити в тексті прості речення, визначати головні та другорядні члени речення, розвивати вміння доцільно використовувати прості речення у власних висловлюваннях;
розвивальна: розвивати логічне мислення, вміння зіставляти, аналізувати, робити висновки;
виховна: виховувати відповідальне ставлення до вивчення української мови
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Обладнання: підручник, тести
Хід уроку
1 Організаційний момент.
2 Оголошення теми й мети заняття.
3 Узагальнення та систематизація знань в процесі виконання практичних завдань.
Виконання тестів
1 Установіть відповідність між виділеним словом та його синтаксичною характеристикою (розділові знаки не розставлені)
А Прямий додаток 1 Микита школяр поспішав додому.
Б Узгоджене 2 Любив дід гарну бесіду і добре слово.
В Прикладка 3 Любив дід гарну бесіду і добре слово.
Г Порівняльний зворот 4 Дуби стоять кремезні як атланти.
5 На порозі стояла дівчина років десяти
А -2, б – 3, в – 1, г – 4
2 Установіть відповідність між реченнями та розділовими знаками, які потрібно в них поставити.
А Дві коми при порівняльному 1 Ліс для людини як добрий лікар.
звороті. 2 Картина Селянська родина - вершина творчості
Б Дефіс, прикладка художника.
В Кома не потрібна, зворот 3 Вольне слово в душі наче свічку гашу.
є присудком. 4 Красень Дніпровськ змінюється щодня.
Г Лапки, прикладка 5 Будять душу співці солов’ї.
А – 3, б – 5, в – 1, г – 2
3 Установіть відповідність між виділеним словом та його синтаксичною характеристикою ( розділові знаки не розставлено)
А Непрямий додаток 1 Альпіністи підкорили вершину гори Еверест.
Б Узгоджене означення 2 Хмара як ніч налетіла
В Прикладка 3 Хлібові шану віддаємо
Г Порівняльний зворот 4 Оксамитове поле безкрає переливами синіми грає.
. 5 Час для гри настав
А – 3, б – 4, в – 1, г – 2
4 Установіть відповідність між реченнями та розділовими знаками, які потрібно в них поставити.
А Дві коми при порівняльному звороті 1 Д кімнати зайшла дівчина санітарка.
Б Дефіс, прикладка 2 Доїхали до зупинки Оболонь
В Кома не потрібна, зворот є присудком 3 Іноді вітер як сонний їжак ворушиться в лісі
Г Лапки, прикладка 4 Голова без розуму як ліхтар без свічки
5 Побудували міст через річку Буг.
А – 3, б – 1, в – 4, г – 2
5 Знайдіть речення з неузгодженим означенням
А Костюм у смужку дуже йому личить.
Б Гомонять духмяні очерети.
В Сіялися сніги, занесені з півночі.
Г Пий тільки живу воду.
Відповідь - а
6 Знайди речення з прямим додатком
А Вийшла дівчина з хати набрати води з криниці.
Б Дмитро сподівався на добру звістку.
В Учитель навчив мене читати і писати.
Г Я сфотографував групу туристів.
Відповідь - а
7 Укажіть речення, у яких правильно розставлені розділові знаки
А За Джериною хатою під старою грушею спав молодий парубок, підклавши під голову білу свиту.
Б Окрім Добрині було поранено ще кілька чоловік.
В Машини майже всюди стояли вже готові грубо збиті з сірого дерева, позверчувані і позбивані кісками.
Г А далі од берега, коло самих хат, ростуть дикі груші та яблуні.
Відповідь – г
Виконання тестів
1 Визначте , які відокремлені члени є в реченні.
1 Означення а Місяць уже сідав, ховаючись за хмарами і деревами.
2 Прикладка б Старі дуби, зелені, свіжолисті, про давнину свою шумлять.
3 Додаток в Здається, ніхто цього, окрім мене, не помітив.
4 Обставина г Подвиг цієї жінки, Людмили, викликає захват.
Відповіді: 1 – б, 2 – г, 3 – в, 4 - а
2 Укажіть відповідність між відокремленими уточню вальними членами речення й синтаксичною роллю, яку вони виконують.
1 Уточнювальний підмет а Пірат був звичайний пес, трудяга.
2 Уточнювальний присудок б Уже багато років, відколи його забрали од матері,
ніхто ні про що не питав.
3 Уточнювальна обставина місця в І тут, в Америці, живу я Україною.
4 Уточнювальне означення г Надійшли жнива,достигла Василева пшениця – така
гарна, колос у колос.
д Він, Шептало, кінь особливий, кінь білий.
Відповіді : 1 – д, 2 – а, 3 – в, 4 – г
3 Укажіть речення, у якому відокремлене означення виражене дієприкметниковим зворотом.
А Зачаровані подорожні сиділи й мовчали.
Б Осяяний тишею степ дихав пахощами росяних трав.
В В імлистій далині, осяяні срібним промінням місячним, стояли широкі лани золотого жита та пшениці.
Г А он старе Монастирище, колись козацьке село.
Відповідь - в
4 Укажіть речення з відокремленим додатком
А Нікого тут нема, крім мене й господині.
Б Польова билина, вона не призвичаєна до густої садової тіні.
В Гей, був на Січі старий козак, на прізвище Чалий.
Г І от тепер, ставши начальником, він раптом заспівав отакої.
Відповідь – а
5 Укажіть речення, у якому відокремлена обставина виражена іменником з прийменником.
А Співають усі, за винятком Ліни Яцуби, дочки відставника.
Б Незважаючи на вітерець, робилося душно.
В Звучав потемнілий дзвін, пудів на тридцять.
Г У лісі. Опріч мене, є ще хтось.
Відповідь : Б
6 Установіть відповідність речення з визначенням синтаксичної функції однорідних членів
1 Підмети а Вже перший сніг кружляє над землею і тихо падає.
2 Присудки б Весняний місяць світить легко, молодо.
3 Додатки в У всякого своя доля і свій шлях широкий.
4 Означення г З нього (батька) можна було писати лицарів, богів, апостолів, великих
учених чи сіячів – він годився на все.
5 Обставини д У маленьких очах відбивається світ – гамірливий, гучний і великий.
Відповідь : 1 – в, 2 – а, 3 – г, 4 – д, 5 – б
7 Установіть відповідність речення зі значенням вставних слів, що вони містять
1 Почуття а Воно, звичайно, може, їхня правда.
2 Джерело повідомлення б Гарно, нічого й сказати, вмієш ти слова складати.
3 Невпевненість, припущення в Кажуть юність нерозсудлива й тривожна
4 Спосіб оформлення думки г Отже, що тут багато говорити й сперечатися.
5 Послідовність викладу д Франко, взагалі, лірик високої проби.
Відповідь: 1-б, 2 – в, 3 – а, 4 – д, 5 - г
4 Аналіз виконаних тестів
5 Підсумок уроку
6 Домашнє завдання
Виписати з художнього твору шість простих речень, зробити синтаксичний розбір.