Тема: Позакласне читання. Літературні казки.
Мета. Поглибити знання учнів про тематику літературних казок, вдосконалювати вміння аналізувати, активізувати пізнавальну думку в ході уроку, розвивати пам'ять, мислення, вміння висловлювати свою думку, виховувати інтерес до літературних казок
Обладнання Малюнки, виставка літературних казок.
Тип уроку. Урок-гра.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Ознайомлення з виставкою книг.
- Діти, зверніть увагу на книжкову виставку.
- Які книжки із цієї виставки вам знайомі?
- Які за жанром твори ви читали із цих збірок?
- Які казки ми називаємо літературними?
- Які літературні казки ви опрацювали до сьогоднішнього уроку?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
знавця літературних казок.
IV Проведення гри « Найрозумніший».
Гра проводиться у три тури. Шістьучнів, які наберуть найбільше балів у першому турі, будуть змагатися у другому. У третьому турі буде брати участь лише двоє учнів, які наберуть найбільше балів. Переможець буде лише один. Переможця чекає приз.
І тур «Вибірковий».
I етап «З якої казки цей герой»
- Я вам показуватиму малюнок головного героя, а ви називаєте з якої він казки.
Показ малюнків:
Білочки, гриба, зайця, лисиці, ведмедя, гусака, зими, весни, літа, осені, сороки , дятла.
ІІ етап «Уважний читач»
Запитання будуть по казках , які потрібно було прочитали до уроку.
1. Автор казки «Лисичка кума» .
2. Iм'я першого похресника.
3. Що зробила Лисичка, коли поїла всю страву?
4. Чиєю кумою називала себе Лисичка?
5. Куди сховалася Лисичка від Вовка?
6. Як називали похресницю Лисички?
7. Що робили на нивці Вовк з Лисичкою?
8. За що зачепив Вовк клюкою першого разу?
9. . Хто автор казки «Біда навчить»?
10. Скільки зерняток знайшли горобці?
11. У кого першого горобчик попросив навчити розуму?
12. У скількох лісових птахів горобчик попросив навчити розуму?(6)
13. Хто не схотів з ним розмовляти?
14. Хто із птахів відповів, що сам розуму не має?
15. Хто хотів навчити красти?
16.. Хто був не на те мудрий, щоб дурнів розуму навчати?
17. Яка пора року навчила горобчика розуму?
18. Хто із птахів дав правильну пораду? Яку?
19. Якої риси позбувся горобчик?
20. Як стали називати горобчика?
Підрахунок балів. Визначення 6 учнів, які набрали найбільш балів.
ІI тур. «Моя тема»
(Діти до уроку самостійно прочитали запропоновані казки)
дати найбільше відповідей.
Категорія «Фарбований лис
9. До якого часу лис сидів у бочці?
10. Чим повечеряв лис?
11. Який став лис наступного дня?
12. Хто із звірів побачив лиса в новому вбранні?
13. Чи впізнали Лиса звірі в новому вбранні?
14.Ким оголосив себе Лис над звірами?
15. Як судив Лис Микита?
16. Скільки часу царював Лис?
17. Коли розкрилася таємниця лиса?
18. Як закінчилось царювання лиса?
Категорія «Заєць і Ведмідь»
1.Який був Ведмідь?
2.Скільки звірів з’їдав зараз Ведмідь?
3.Скільки звірів душив спочатку?
4.Яке рішення прийняли звірі?
5. Чи погодився Бурмило із рішенням?
6.Що погрожував зробити Ведмідь, у разі порушення угоди?
7.Кого в першу чергу віддавали на поживу Ведмедю?
8.Коли закінчилися старі і хворі, за допомогою чого обирали нову жертву?
9.На кого одного разу випав жереб?
10. Скільки часу Заєць прощався із сім’єю?
11. Як ішов Заєць до Ведмедя?
12. Біля чого Заєць зупинився?
13. Чому Заєць раптом побіг до Ведмедя?
14.Коли потрапив Заєць до Ведмедя?
15. Про що повідомив Заєць Ведмедя?
16. Що вирішив зробити ведмідь?
17. Що трапилось із Ведмедем?
18. Як звірі сприйняли звістку про смерть Ведмедя?
Категорія «Казка про Білочку-Мандрівницю»
8. Що сприйняла за гілку білочка?
9. Що трапилось з нею?
10. До кого звернулась білка по допомогу?
11.Де провела першу ніч білка?
12. Хто стежив за білочкою?
13. За допомогою чого білка переправилась через річку?
14. До яких звірів ще, крім зайця ,зверталась білочка за допомогою?
15. Хто запропонував білочці жити разом?
16.В яку пору року білочка потрапила додому?
17. Хто провів білочку додому?
18. Що принесла білочка рідним?
Категорія Чорноморденький»
1.Кого називали чорноморденький?
2.Хто вчив розуму зайченят?
3.Який єдиний порятунок зайців?
4.Яка пора року була у лісі?
5.Чого найбільше хотів зайчик?
6.Куди бігав поїсти зайчик?
7.Які дерева довго не скидають листя?
8.Що ховала сова у дупло?
9.Куди відправився зайчик міняти свою шубку?
10. За що переживав зайчик помінявши шубку?
11. Яка небезпека чекала білого зайчика?
12. Хто врятував від біди?
13. Як сприйняли зайчикові вбрання інші зайці?
14. Як зайчиха врятувалась від мисливців?
15. Що робила зайчиха, коли зайчик позвав на допомогу?
16. Коли зайці зібралися на збір?
17. Що порадила зайчиха зайченяті робити, поки не випаде сніг?
18. Назвати дійових осіб казки?
Категорія «Що це за птах»
7.Що поміняв у журавля?
9. Що подарував півень?
10.На кого став схожий гусак?
11. Хто зустрів гусака?
12. Куди запросили гусака гуси?
13.Чому гусак не зміг правити?
14. Хто з’явився біля річки?
15.Де опинився гусак?
16. Хто врятував його?
17. Що зробив гусак після зустрічі з лисом?
18. Який став гусак?
Категорія «Як усі пори року зустрілися»
9. Як вирішили залагодити суперечку пори року?
10. До кого вони звернулися за допомогою?
11. Яка пора року найкраща для зайчика? (літо)
12. Яка найкраща для жайворонка? (весна)
13. Яка найкраща для окуня? (літо)
14. Про які пори року ніхто не згадав (Осінь і зиму)
15.Хто зустрівся їм ще на дорозі?
16. Що робив дідусь у лісі?
17. Чому здивувався дідусь?
18. Що робили пори року після зустрічі з дідусем?
ІІІ тур «Фінал»
9. У якої з названих казок був трагічний кінець для головного героя?
10.Хто з героїв прочитаних казок був неслухняним? (Білочка, зайчик)
IV. Підсумок уроку.
Оголошення і нагородження переможця .