Урок "Позакласне читання. Віктор Кава. Оповідання «Пиріжок з Калиною».

Про матеріал
За допомогою конспекту уроку ви зможете ознайомити учнів з творчим доробком Віктора Кави, опрацювати зміст оповідання «Пиріжок з калиною», допомогти зрозуміти проблеми, порушені у творі; формувати вміння учнів логічно висловлювати свої думки, робити висновки, складати план до прочитаного, розвивати спостережливість, виробляти комунікативні навички; виховувати почуття доброти, щедрості, людяності.
Перегляд файлу

Управління освіти Чернівецької міської ради

Міський методичний кабінет

 

 

 

 

 

 

 

                                  

 

 

 

                                                             

Фонарюк Тетяна Іванівна,

учитель української мови

та літератури,

спеціаліст вищої категорії,

старший учитель

Чернівецької гімназії № 6

 

 

 

 

Чернівці

 

Тема. Позакласне читання. Віктор Кава. Оповідання «Пиріжок з Калиною».

 

Мета:  ознайомити учнів з творчим доробком Віктора Кави,  опрацювати  зміст оповідання  «Пиріжок  з  калиною»,  допомогти  зрозуміти  проблеми,  порушені  у  творі;

         формувати вміння логічно висловлювати свої думки, робити   висновки,  складати план  до  прочитаного,  розвивати спостережливість, виробляти комунікативні  навички; 

          виховувати  почуття  доброти,  щедрості,  людяності.

 

Тип уроку:  урок засвоєння нових знань. Особистісно-зорієнтований урок.

 

Цілі уроку

 

Учні повинні знати:

  • короткі відомості про життя і творчість письменника;
  • зміст оповідання;
  • тему та основну думку.

 

 Учні повинні вміти:

  • визначати тему та ідею твору;
  • добре орієнтуватися у тексті оповідання;
  • виразно читати уривки з твору;
  • висловлювати власне ставлення до прочитаного;
  • аргументовано відповідати на запитання;
  • інсценізувати уривки з епічного твору.

 

Методи і прийоми: вправа «Снігова куля», робота з текстом: складання    

          плану,  гра «Зачитай  із  тексту  відповідь», виразне  читання,  бесіда,  

          гра   «Знайди  фразеологізм»;  інсценізація,  проблемне  питання, робота

          з підручником, метод ПРЕС.

 

Обладнання:   портрет письменника,  підручник,  портфоліо,   паперові

          сердечка, кетяги  калини, «снігова куля».

 

 

Епіграф уроку:                            Добро робити ніколи не пізно.

                                                                                      Усна народна творчість        

 

 

 

 

 

Хід уроку

 

І. Повідомлення теми, мети уроку, ознайомлення з епіграфом

   З’ясування емоційного стану учнів. (Школярі записують на сердечках побажання сусідові по парті).

 

ІІ. Вивчення нового матеріалу

     1. Слово вчителя.

      Додому було задане випереджувальне завдання: опрацювати біографію Віктора Кави, прочитати оповідання «Пиріжок з калиною».

 

      2. Вправа «Снігова куля». (Учитель дає запитання, кидає кулю, хто зловив, той відповідає).

-  Коли народився Віктор Кава? (1 січня 1937).

-  Хто прищепив письменнику любов до народної творчості? (Бабуся.)

-  Які події з дитинства запам’яталися найбільше Віктору? (Воєнні часи).

-  Які ви знаєте збірки для дітей Віктора Кави? («Прогуляний день», «Історія одного велосипеда», «Усмішка», «Троє і весна»).

-  В якому видавництві він працював? («Барвінок», «Веселка»).

- Якими мовами перекладені його твори? (Англійською, німецькою, угорською, болгарською, російською, білоруською, румунською та іншими).

 

    3. Повідомлення проблемного питання.

   - Чи варто пробачати людям образу?

 

    4.  Повторення відомостей з теорії літератури.

   - Який за жанром твір «Пиріжок з калиною»?

   - Що таке оповідання?

   - Доведіть, що даний твір є оповіданням. 

 

  5. Робота з підручником. Фронтальне опитування змісту тексту за запитаннями.

   - Чому Митькова мати докоряла синові?

   - Куди зібрався бігти Федорко?

   - Що робили шестикласники на луках?

   - Чому Митька і Федорка пекла образа?

   - Куди полетіла Митькова сніжка?

   - Про що роздумував Митько, повернувшись додому?

   - Куди вирішив піти хлопець?

   - Чому Ніна розсердилась на Митька?

   - Митько розповів правду, а що зробила Ніна у відповідь?

 

     6. Складання плану до тексту.

    6.1. Визначення теми, ідеї оповідання.

 Тема: змалювання стосунків між дітьми.

 Основна думка: заклик робити  добро, пробачати і бути щедрим, адже  це –  основа людського життя.

    6.2. Завдання конструктивного характеру. (Учням подаються пункти плану в хаотичному порядку. Вони повинні скласти їх правильно.)

 

План

    1. Материне виховання Митька.

    2. Гра шестикласників на луках.

    3. Необачний вчинок Митька.

    4. Митькові докори сумління.

    5. Зустріч з Ніною.

    6. Пиріжок перемир’я.

 

 7. Робота з текстом.

    7.1. Гра «Зачитай із тексту відповідь».

       - Яка пора дня зображена на початку оповідання?

       - Що ж то за орда йшла?

       - Яка пора року була?

       - У якому класі вчилися Митько і Федорко?

       - Що сталося на луках?

       - Чи допомагав Митько матері?

      - Якою дорогою йшов до Ніни, а як повертався назад?

   7.2. Гра «Знайди фразеологізм». Знайти в тексті фразеологізми, пояснити їх значення та підібрати синоніми до них з румунської мови.

   Тільки його й бачили – зник, втік.

   Шапкою можна докинути – недалеко, близько.

   Пекла образа – ображатися.

   Позбудеться пихи – перестане гордувати.

   Язик ніби прилип до піднебіння – мовчить.

   Водичка під носом не обсохла – малий.

   Застиг стовпом – нерухомо. 

   7.3. Бесіда з учнями. 

  -   З якою метою автор використовує фразеологізми?

  • Чи всі слова з тексту були зрозумілі?

 

   8. Слово вчителя.

     Ми знаємо, що Митько докоряв собі через те, що зробив боляче Ніні. Він вирішив з’ясувати, чи все гаразд із дівчинкою. Яка розмова між ними відбулася, нам покажуть наші актори.

  

9. Розігрування ситуації за ролями.  

   9.1. «Програвання сценки».  (С. 118 – 119, від слів: «Ну, признавайся – підглядав?» до слів: «Бери, їж…»)

  9.2. Аналіз ситуації.

    - «За віщо вона пиріжок? Він їй сніжкою в око, а вона пиріжок?..»

    - Як ви оцінюєте вчинок хлопчика?

    - А вчинок дівчинки? 

    - Які риси характеру дітей викликають у вас симпатію?

 

  • Зверніть увагу на дошку, тут ви побачите визначення категорій «добра» та «щедрості» (Додаток). 
  • Чи відповідають ці категорії рисам характеру дітей?

 

  10. Відповідь на проблемне питання методом ПРЕС.

   Я вважаю, що…      тому, що…      наприклад…    отже,…   (таким чином…)

 

ІІІ. Рефлексія та оцінювання навчальної діяльності

  • Чому автор назвав оповідання «Пиріжок з калиною»?
  • Чи здійснились побажання?

 

IV. Інструктаж домашнього завдання

     Підготувати характеристику образів, виписати цитати до них. Знайти і записати прислів’я і приказки, у яких іде мова про добро, щедрість, справедливість.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                       

 

 

 

 

                        Додатки до уроку

 

     Добро – усе позитивне у житті людей, що відповідає їхнім інтересам, бажанням, мріям.

 

     Щедрість – властивість за значенням щедрий.

    

     Щедрий – той, який охоче ділиться своїм майном, коштами та іншим, не шкодує витрачати що-небудь.

 

 

 

 

 

 

 

                            План

 

    1. Материне виховання Митька.

    2. Гра шестикласників на луках.

    3. Необачний вчинок Митька.

    4. Митькові докори сумління.

    5. Зустріч з Ніною.

    6. Пиріжок перемир’я.

 

 

 

 

 

 

                                     Методом  ПРЕС

 

   Я вважаю, що…    

  

   тому, що…   

  

   наприклад…   

  

   отже,…   (таким чином…)

 

 

 


 

doc
Додано
27 лютого 2020
Переглядів
1097
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку