Урок позакласного читання 4 клас "А дружити треба вміти" . Конспект уроку

Про матеріал
Розвивати уміння визначати головну думку творів,давати характеристику головним дійовим особам, аналізувати та оцінювати їх поведінку і вчинки, робити висновки щодо прочитаного; розвивати зв’язне мовлення, вміння висловити власну думку, цінувати думки товаришів.
Перегляд файлу

Тема. «А дружити треба вміти».

Мета: Продовжити знайомство з біографією і творчістю В.О.Сухомлинського;
формувати навички виразного, свідомого, правильного читання в оптималь-
ному темпі, орієнтуватися у структурі тексту.
Розвивати уміння визначати головну думку творів,давати характеристику
головним дійовим особам, аналізувати та оцінювати їх поведінку і вчинки,
робити висновки щодо прочитаного; розвивати зв’язне мовлення, вміння
висловити власну думку, цінувати думки товаришів.
Виховувати доброту і чуйність, віру в свої сили, бажання робити добрі
справи.
 

Хід уроку

  1. Організація класу

Щастя – це віра в добро і любов,

Щастя -  це музика вільних дібров,

Щастя – це діти і рідний дім,

Щастя – це світ подарований всім!

Ми всі   -  одна сім’я,

Одна сім’я – це безліч «Я».

Гра «Створюємо настрій»

  • Ми прийшли  до школи (для чого?) …(вчитися),
  • Треба бути (якими?)…(старанними),
  • З нами (хто?) .. (наш друзі),
  • Вони   (які?)… (доброзичливі, веселі),
  • Нам (як?)… (приємно)
  • Ми готові (до чого?)… (до роботи)

 

  1. Мовлиннєва розминка

1.Скоромовка

Джмелик сумно так  дзищав,

Друга він свого шукав.

Жу-жу-жу : «Хвилююсь я,

Дружба в нас на все життя!»

 

2.Гра «незвичайна математика»

Дуб – уб + руб –б +жба

ІІ. Мотиваційний етап.

  • Як ви розумієте слово дружба? Як навчитися дружити?

3.Гра «Квітка- семицвітка»

На дощці прикріплено слово ДРУЖБА.

Створіть квітку справжніх друзів. У кошику пелюстки зі словами : доброта, щирість, чуйність, любов, повага, правдивість, безкорисність, підтримка, співчуття.

  • Яку рису характеру ти хотів би виховати у собі?
  • Отже, я запрошую вас до роботи. Що ж ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? 

Вправа «Очікування».

  • Цікаве спілкування.
  • Нові знання.
  • Гарний  настрій.
  • Співпраця.
  • Гарні оцінки.
  • Прогнозувати розвиток подій у творі.
  • Визначати головну думку.
  • Характеризувати  дійових осіб.
  • Працювати в парах та групах.
  • Турбуватися про ближніх.
  • Стати справжнім другом.


( Діти оголошують свої очікування від уроку, починаючи фразою: «Я очікую…».)
Сподіваюсь, що ви будете правильно, точно й красиво висловлювати власні думки; будете злагоджено працювати , робити висновки, вчитися дружнім стосункам; будете активними, творчими, мислячими і старанними

 

  1. Повідомлення теми та завдань уроку.
  • Яке щастя коли в людини є справжній друг! З ним можна поділитися радістю і смутком, він допоможе у скрутну годину, підтримає Вас, розрадить. Коли спілкуєшся з другом , то отримуєш велику радість і задоволення. У народі кажуть «Справжній друг – то найбільший скарб». А чи завжди ми про це пам’ятаємо? Чи ми справжні друзі?
  • Тема нашого уроку : «А дружити треба вміти».

Отже, сьогодні ми будемо говорити, міркувати, читати твори про дружбу. Будемо йти дорогою добра за творами В. Сухомлинського.


V. Усвідомлення і систематизація знань учнів.

1.Робота з виставкою книг

 2. Метод Кубування

Завітав сьогодні в клас

На урок до нас.

Куб цікавий ,чарівний

І за змістом не простий

Він доріжку прокладає,

Знання ваші перевіряє.

1.)Хто зображений на портреті? 2.)Хто такий В.Сухомлинський? 3.)Що ви знаєте про життя письменника?  4.) Що ви знаєте про творчість письменника?5)Пригадайте назви творів письменника. 6.)Чого навчають його твори?

     Повідомлення експертів.( Розповідають підготовлені  учні)

    Учень 1. Народився Василь Олександрович Сухомлинський 28 вересня 1918 р. в селі Василівка Онуфріївського району Кіровоградської області у незаможній селянській родині.

     Учень 2 .У сім’ї, крім Василя, було ще троє дітей. Усі четверо, коли виросли, стали вчителями.

      Учень3. Працював викладачем української мови і літератури .У 1941 р. під час Другої світової війни добровольцем пішов на фронт. У січні 1942 р. Сухомлинський був важко поранений, довго лікувався і вже не зміг повернутися до військової служби.

    Учень 5.  У червні 1942 р. його призначили директором сільської середньої школи, де він працював до березня 1944 р.

       Учень 6. 1948 р. Сухомлинський став директором Павлиської середньої школи і працював на цій посаді 23 роки (до кінця життя). У 1948 р. це була звичайна школа. Звичайну сільську школу він перетворив на справжню педагогічну лабораторію, де видобував скарби педагогічної мудрості.

       Учень 7. Для наймолодших він написав понад 1500 казок, новел і легенд, і ми їх читаємо залюбки.

   Учень 8. 2 вересня 1970 р. Василь Олександрович Сухомлинський помер. В. О. Сухомлинському належать слова, які є провідною думкою сьогоднішнього уроку: «Роби добро не тільки тоді, коли тебе бачать люди. Значно більше потрібно для того, щоб залишатись людиною тоді, коли тебе ніхто не бачить».

3.Перенгляд відео про В. Сухомлинського
3.  Обговорення прочитаних творів

— Який  твір ви прочитали, готуючись до уроку? (Відповіді дітей.)

(Підготувати двох дітей , які розкажуть про прочитані твори)

4.Фізкультхвилинка

5.Опрацювання оповідання «Розділена радість»

1) Технологія «Мозковий штурм».

— Що може означати назва оповідання?

2) Читання вчителем оповідання

— Чого вчить оповідання?

3) Тестування.

1. Хто є головним персонажем оповідання?

а) Матуся;  б) татусь;   в) Катруся.

2. Що сталося з татком?

а) Захворів;    б) одужав;   в) поїхав відпочивати.

3. З яким настроєм Катруся пішла до школи?

а) Весела;   б) сумна;  в) байдужа.

4. Чому Катруся заплакала?

а) Їй стало соромно;    б) їй стало прикро;   в) їй стало боляче.

5. Хто виявив увагу до дівчинки?

а) Однокласники Петрик і Гришка;    б) дівчата;   в) Костя.

6. Чого вчить оповідання?

а) Товаришувати;   б) вміти співчувати;    в) вміти радіти за когось.

Відповіді: 1в; 2б; 3а; 4в; 5в; 6в.

6. Читання оповідання учнями «ланцюжком».

VI. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ


1.Робота в групах. Скласти закон про дружбу


 Закон про дружбу

  1. Завжди прислухатися один до одного.
  2. Не брехати один одному.
  3. Не кривдити та не обзивати один одного.
  4. Завжди підтримувати один одного.
  5.  Не залишати один одного в біді.
  6. Завжди чинити по справедливості.
  7. Завжди поступатися один одному.
  8. Допомагати один одному.

2.Робота з прислів’ями. Робота в парах


Не май сто рублів, а май  сто друзів.

Друга шукай, а знайдеш -бережи.

Старий друг краще нових двох.

Справжній друг пізнається в біді.

Дерево міцне корінням, а людина друзями.

Міцну дружбу й вогонь не спалить.

Справжнього друга за гроші не купиш.

Не в службу, а в дружбу.

3.Гра «Не хочу хвалитися, але я можу навчити свого друга…»(кататися на роликах, велосипеді, гарно співати, швидко читати, розв’язувати приклади, задачі, малювати, стрибати на скакалці…)

VII ПІДСУМОК УРОКУ

-Чого вчать твори В.Сухомлинського?

1.Рефлексія. « Що я  навчився, знаю, умію, ціную?»

-Чи справдились ваші очікування від уроку?

Я навчився…

Я знаю…

Я умію…

Я ціную…

 

2.Оцінювання.

   Люди постійно спілкуються один з одним. Вони не можуть жити по - іншому. Кожен добре знає, як страшно бути самотнім. Добре, коли є.товариші, друзі, приятелі.

Ну а якщо ви вже посварилися з другом з вашої вини, то краще попросити пробачення дивлячись йому у вічі, а потім сказати якусь мирилку. Наприклад: " Мирись, мирись ніколи не сварись".

Тож, бережіть друзів, якщо вони є, шукайте, якщо їх у вас немає.

Цінуйте дружбу, намагайтеся бути достойними слова «друг» чи «подруга».

 

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

— Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Світ дитинства у творах Всеволода Нестайка».

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема В.Сухомлинський «Як Павлик списав у Ніни задачу», «Найкраща лінійка».

Мета Продовжити знайомство з біографією і творчістю В.О.Сухомлинського;

формувати навички виразного, свідомого, правильного читання в оптималь-

ному темпі, орієнтуватися у структурі тексту.

Розвивати уміння визначати головну думку творів,давати характеристику

головним дійовим особам, аналізувати та оцінювати їх поведінку і вчинки,

робити висновки щодо прочитаного; розвивати зв’язне мовлення, вміння

висловити власну думку, цінувати думки товаришів.

Виховувати доброту і чуйність, віру в свої сили, бажання робити добрі

справи.

Обладнання Портрет В.О.Сухомлинського,підручник «Читанка 4 клас» О.Я.Сав-

ченко .

ХІД УРОКУ
І. Організація класу (психоемоційне налаштування учнів).

Учитель. Доброго дня! – для всіх побажання.

От і настала пора для читання.
 


  • Діти,подивіться, будь ласка, мені в очі. Погляньте один на одного, посміхніться.


ІІ. Мотиваційний етап.

Девіз нашого уроку такий:

Працюй наполегливо, швидко, старанно,

Щоб жодна хвилинка не втратилась марно!
 

  •  

.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
 


  1. Мовна розминка.


а) Вправа на розвиток читацьких навичок.

- Читання приказки з пропущеними буквами, що позначають голосні звуки

ДР_Ж_Т_ ТР_Б_ ВМ_Т_ (Дружити треба вміти)

б) Робота з деформованим прислів’ям:

- жбаДру - доронайжчий рбска

в) З’єднати частини лівого і правого стовпчиків, щоб утворились прислів’я

ДРУГА ШУКАЙ ЩО ДЕРЕВО БЕЗ КОРІННЯ

ДРУЖБА РОДИТЬСЯ В БІДІ А НАЙДЕШ - ТРИМАЙ

ЛЮДИНА БЕЗ ДРУЗІВ А ГАРТУЄТЬСЯ В ТРУДІ
 


  1. Бесіда

  • Діти,а чи завжди вам зрозуміле поняття «дружба» ?

  • Чи вмієте ви дорожити нею?

  • Кого можна вважати справжнім другом?

  1. Створення асоціативного куща до слова «дружба»


(Можливі відповіді: співробітництво, взаєморозуміння, злагода,чуйність,бра­терство,єдність,співчуття,товариськість,взаємовиручка,турбо­та,повага, ввічливість, чуйність, допомога, та ін.)
http://bibl.com.ua/pars_docs/refs/32/31626/31626_html_735fbef0.gif


ДРУЖБА


IV. Повідомлення теми та мети уроку.
 


  • Сьогодні ми познайомимось з новими творами В.О.Сухомлинського, у яких він


розповідає про випадки зі шкільного життя, коли начебто у звичайних ситуаціях,

розкриваються невідомі риси характеру дітей.


Опрацювання оповідання В.Сухомлинського «Як Павлик списав у Зіни задачу».
 


  1. Прогнозування змісту оповідання за заголовком.

  • Прочитайте назву оповідання. Чи можете ви передбачити, про кого воно буде?

  • Чому могла трапитися така ситуація, що Павлик списав задачу?

  1. Первинне читання оповідання вчителем.

  • Де відбулися описані події?

  • Так чому Павлик списав задачу у Зіни? Чи справдились ваші передбачення?

  1. Повторне самостійне читання учнями(мовчки).

  2. Словникова робота.

  • Підберіть синоніми до слова «стурбований» (схвильований,збентежений).

  • Дібрати спільнокореневі слова до слів помилка, почервонів.

  1. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.

  • Чому Павлик прийшов до школи стурбований? Чому не розв’язав домашньої задачі?

  • З яким проханням хлопчик звернувся до Зіни?

  • Прочитайте, як відреагувала дівчинка на нього?

  • Що Павлик помітив у її зошиті? Чи сказав він Зіні про помилку?

  • Поміркуйте,чому він так вчинив?

  • Які оцінки отримали діти за домашнє завдання?

  • Прочитайте, як вони відреагували на них?

  • Які риси характеру Павлика виявились у його вчинку?

  • Поміркуйте, як далі можуть скластися стосунки Зіни та Павлика.

  1. Складання характеристики головного героя.


Павлик – нечесний, ледачий, байдужий, підступний…
 


  1. Читання оповідання в особах.

  2. Визначення головної думки тексту

  • До чого закликає письменник в цьому оповіданні?


9.Фізкультхвилинка.

Опрацювання оповідання В.Сухомлинського «Найкраща лінійка».

1. Підготовка до самостійного читання (прочитати стовпчики слів)

Письмові праці

найкращі лінійка

ручної роботи

кострубата оцінки

гладенька
 


  • Що спільного у словах кожної колонки? (Прикметники, іменники)

  • Утворіть словосполучення, з’єднавши слова 1 і 2 колонок.

  • Що означає слово «кострубата»? (з нерівною поверхнею)


2. Читання твору учнями засобом «Естафета».

3. Оцінка вчинків головних героїв (вправа «Добре – погано»)

Я вважаю… (висловлення учнями протилежних думок щодо оцінки поведінки одного з героїв).

VI. Узагальнення отриманих знань.

1. Розвиток зв’язного мовлення.

- Продовжить оповідання ще кількома реченнями(Як могли би хлопці допомогти

один одному покращити свої оцінки з того предмета, який у них не виходив).

2. Складання СЕНКАНУ до слова «друг» (варіант)

1. ДРУГ.

2. НАДІЙНИЙ, СПРАВЖНІЙ.

3. ПІДТРИМАЄ, ДОПОМОЖЕ, НЕ ЗРАДИТЬ.

4. ДРУГ ПІЗНАЄТЬСЯ В БІДІ.

5. ТОВАРИШ

VII. Підсумок уроку.
 


  • - Урок добігає кінця. Чи справдилися ваші очікування?


- Які висновки для себе ви зробили з прочитаних творів? Чи стануть вони вам у нагоді в майбутньому житті?

- Які поради ви могли б дати головним героям оповідань В.Сухомлинського, щоб в їхньому житті не було подібних ситуацій?
 


  • Хочу сказати, що мої очікування теж виправдалися. Я вдячна вам за продуктивну працю. Ми багато встигли зробити на уроці завдяки вашій старанності.


VІІІ. Оцінювання.
 


  • Я пропоную вам оцінити себе. Візьміть личка, які лежать у вас на партах, та намалюйте посмішку залежно від того, як ви працювали на уроці.


( Якщо личко з посмішкою – працював ефективно, творчо, активно;

Якщо личко серйозне – старався );

Якщо личко зле – працював нижче своїх можливостей ).
 


  • Прошу оцінювати себе об’єктивно, чесно.


ІХ. Домашнє завдання.

1 рівень-прочитати,дати відповіді на запитання;

2 рівень-прочитати та переказати оповідання;

3 рівень- скласти поради хлопчикам

 

 

А дружити треба вміти

Цілі  бесіди. Розширити й поглибити поняття дружби і товаришування.

                       Виховувати в учнів  звичку  уважно ставитися до товаришів. 

                      Уміння бачити хиби у своїй поведінці й виправляти їх

 

                    План заняття.

1.     Розповідь учителя учням про дружбу.

2.     Прослуховування і обговорення висловів про дружбу.

3.     Творча робота «Розповідь про друга».

4.     Гра «Навпаки».

І. Розповідь учителя про дружбу.

          Товаришування – взаємини між людьми, які народжуються, міцніють на основі  спільного навчання,інтересів, уподобань. Товаришувати можна з багатьма ровесниками, а дружити – лише з одним чи кількома.

           Дружба не може бути міцною, якщо в ній немає місця чесності, взаємоповазі, принциповості.Друг завжди допоможе в біді, захистить, підтримає, але він же перший скаже прямо про недоліки, запропонує їх виправити.

ІІ. Вислови про дружбу.      

1.     «Справжні друзі… нічого не вимагають один від одного в ім’я дружби, а роблять один для одного, що можуть»(Бєлінський В.Т.)

2.     «Боязливий друг страшніший від ворога, бо ворога побоюєшся, а на друга покладаєшся».(Л.М.Толстой).

3.     «У дружби багато крил, а закон у неї один - вірність»(Макаренко А.С.)

4.     «Дружба закінчується там, де починається недовір’я».(Сенека).

5.     «Війна випробовує сміливця, гнів-мудреця. Нужда - друга».

ІІІ. Творча вправа «Розповідь про друга».

     Учні розповідають про своїх друзів, але не називають його імені.

( Кого найбільше любить ваш друг, любить робити більш завсе, яка улюблена пора року, улюблені тварини, що любить одягати, які книги подобаються, яку музика любить…)

ІУ. Гра «Навпаки».

       Учитель читає незвичайні вислови. А учні добирають до кожного слово з протилежним змістом.

1, Ворога ховай, а заховаєш – покинь(Друга шануй, а знайдеш – бережи).»

2. Вороги забуваються в радості.(Друзі пізнаються у біді).

3. Новий ворог гірший за двох старих.(Старий друг кращий за двох старих).

4. Не скажу тобі, хто мій ворог,- ти не скажеш, хто я.(Скажи мені , хто твій     

     друг,- я  скажу, хто ти).

5.Не пробуй водою срібло. А ворожнечу радістю.(Пробуй золото вогнем, а дружбу бідою).

У.Вірші і пісні про дружбу.

УІ. Підсумок уроку

 

 

docx
Додано
21 квітня 2020
Переглядів
4596
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку