Мета:
Тип уроку: набуття нових знань
Форма проведення: інтегрований
Міжпредметні зв’язки : літературне читання, українська мова, трудове
навчання
Обладнання: ілюстрації про осінь, запис вірша Ліни Костенко «Красива
осінь вишиває клени…», картки – блискавки, чистомовка, картки зі
словами для читання, загадка про осінь
Хід уроку
І. Організація класу. Створення позитивного настрою на урок
1. Ранкова зустріч.
Гра «Доброго ранку, гарного дня!»
Гра «Осінь – чарівниця» ( метод кубика Блума)
ІІ. Очікувані результати.
ІІІ. Мовленнєва розминка
Гра «Звуконаслідування»
Робота над чистомовкою
Ець – ець – ець – подув сильний вітерець,
Аї – аї – аї - облітає листя в гаї,
Го – го – го – ми збираємо його,
Ас – ас – ас – принесемо його в клас.
Вправи на формування швидкості реакції на слово
Гра «Знайдіть «зайве» слово».
Грак, синиця, сова, лисиця, шпак, горобець.
Вовк, лисиця, ведмідь, корова, лось.
Коза, корова, кінь, порося, черешня.
Гра «Пеньки»
КОТИК БІЛКА ЩУКА
КОТИК ГІЛКА ЩУКА
КОШИК БІЛКА ЩУКА
КОТИК БІЛКА ЩОКА
КОТИК БІЛКА ЩУКА
ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку
Відгадайте загадку
В зеленім лісі побував
Якийсь художник – і поволі
Дерева перефарбував
У золотисто – жовтий колір.
- Ти хто такий? – я здивувавсь –
Чому тебе не бачив досі?
- То придивися, - хтось озвавсь,-
І ти тоді побачиш …(осінь)
Робота над змістом загадки?
- Про які ознаки осені йдеться у загадці?
- Які ще ознаки осені ви знаєте?
- Сьогодні ми дізнаємося, як описує осінь у своїх віршах Ліна Костенко
V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
1. Слухання аудіо запису вірша Ліни Костенко «Красива осінь вишиває
клени»
2. Читання вчителем вірша
Робота над змістом вірша
- У які кольори осінь пофарбувала клени?
- Чому кленам хочеться інших фарб?
- А кому байдуже, якими стануть дерева?
- Якими словами поетеса передала красу осені?
- Чому осінь красива, а настрій вірша невеселий?
- Які почуття викликав у вас вірш?
- Що ви уявляли, слухаючи його?
3.Словникова робота
Читання колонок слів на одному видиху
П’ють листя
Красива вишиває
Побудем просить
Прекрасні надкльовані
Вправа на читання на розширення кута зору
Кра * сива про * сить
Кле * ни ви * ший
Виши * ває жов * тим
Черво * ним зеле * ним
Вті * хи
Ро * си
Са * ди
Воро * ни
4. Гра «Бджілки»
Самостійне напівголосне читання вірша учнями
5. Фронтальна робота над віршем
- Знайдіть у вірші спонукальні речення.
- З якою інтонацією ви їх прочитаєте?
- Знайдіть іменники, вжиті у множині.
- Провідміняйте одне з них на вибір (робота в групах)
6. Робота за ілюстрацією
- Розгляньте ілюстрацію до цього вірша.
- Що зобразив художник? Які кольори він використав?
- Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?
- Яким рядкам вірша відповідає ілюстрація?
7. Слово вчителя
Осінь вишила клени в різнокольорові листочки. І ми з вами сьогодні вберемо клен у такі самі листочки.
На згадку про нашу зустріч хочу подарувати вам
осіннє сонечко. Дякую вам за працю.
8. Робота над віршем «Осінь, ось вона, осінь…»
1. Виразне читання вірша вчителем
- Які картини поставали у вашій уяві, коли ви слухали вірш?
2. Словникова робота
Брама – великі ворота, переважно при монументальних спорудах
Задощило серп концерт
Захлюпало серпень чемодан
Замикала перепілочки журавлині
Поклонився відлітаючи чорногуз
1)Читання вірша учнями
2)Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
- Як поетеса описує початок осені?
- Що роблять комахи?
- Що сказано про цвіркунів і перепілочок?
- Якими словами поетеса описує відліт чорногузів?
- Прочитайте питальні речення.
- З яким почуттям їх слід читати?
5. Читання вірша учнями (ланцюжкове)
6. Гра «Віднови вірш». Прийом «Незакінчене речення»
Вже брами літа замикає осінь.
Задощило. Захлюпало. Серпень випустив серп.
Цвіркуни й перепілочки припинили концерт.
Чорногуз поклонився лугам і садам.
Відлітаючи в Африку, пакував чемодан.
Де ж ти, літо, поділось? Куди подалось?
Осінь, ось вона, осінь.
Осінь, ось вона, ось.
Осінь брами свої замикала вночі,
Погубила у небі журавлині ключі.
VІ. Підсумок уроку.
Прийом «Мозковий штурм»
VІІ. Домашнє завдання
Виразно читати вірші, один на вибір вивчити напам’ять ( ст.53,54)