Тема уроку : ПЧ №1 І. Карпенко – Карий ( Тобілевич ) « Хазяїн»
Мета уроку: продовжити знайомити учнів із творами І. Карпенка- Карого, зокрема комедією « Хазяїн»; осмислити актуальність проблем комедії для сучасного життя; вчити десятикласників аналізувати драматичні твори; розвивати навички індивідуального аналізу тексту, уважність до художніх деталей у п’єсі; грамотно висловлювати власні думки, робити висновки; виховувати критичне ставлення до прагматизму в житті, до надмірного захоплення грошима, що розвиває в людини жадібність, підступність.
Тип уроку: засвоєння знань, формування умінь і навичок.
Хід уроку
Не шкода, коли людина, помираючи,
Втрачає свої гроші, будинки, маєтки.
А того шкода, коли людина втрачає
Свою істинну власність - свою
людську гідність.
Вовенарг Люк де Клоп’є
Французький мораліст XVIII ст.
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Літературна вікторина « І. Карпенко - Карий – актор, драматург, театрал. » Завдання: підтвердити або спростувати сказане ( Так або Ні).
Правильна відповідь – 1 бал.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Люди часто пов’язують поняття власного щастя із втіленням мрії у життя. Для цього потрібне вкладання, великої кількості грошей, капіталу. Де ж їх узяти? Виникає проблема : « Невже щастя лише у грошах?» або « Немає грошей – немає щастя?».
Сьогодні на уроці ми і дізнаємося про це від героїв твору « Хазяїн».
IV. Оголошення теми , мети уроку
Яскравими п’єсами І. Карпенка-Карого є соціальні сатиричні зразки драматургії « Сто тисяч» ( 1890 р.), « Хазяїн» ( 1900р.)
Запис на дошці
стяжання!» ( визначення автора).
усе, і який не зупиниться перед жодними аферами,
лише б помножити свої статки.
Ліхтаренко, поміщик Золотницький, учитель
Калинович, Соня.
3)1. Хто такий Терентій Пузир? ( багатий землевласник, хазяїн господарства, мільйонер)
2. Яка мета його життя? - досягти максимум прибутків,
↓ - нещадна експлуатація селян, робітників
нажива ↓ - розорення бідняцьких господарств
шахрайство - розорені бідняки , голодний люд – дешева робоча
(знову обман) - сила строкових робітників позбавити землі.
( дає вказівку Феногену і Ліхтаренку)
Зав’язка у творі
Кілька тисяч овець переховати на своїх землях нібито збанкрутілого капіталіста Михайлова. ( банкрутство вигідна шахрайська комбінація).
3. Які це плани? Відібрати останній кусень хліба у робітника, практично знищити його і сім’ю, щоб самому насититися?
Хижацькі плани ( так роблять лише хижаки, дикі звірі)
4. На шляху до наживи виникають ускладнення, конфлікти:
Конфлікти у творі:
4)Словникова робота –
хазяїн – заможний селянин, господар, підприємлива людина , куркуль (підприємець)
скнара – скупий занадто, жадібний, скупердяга, загреба, жаднюга, жмикрут, жила ( синоніми до слова)
гендель – баришництво, торгівля.
5) Складання графо схеми « Риси характеру Терентія Пузиря».
Нечесність Жорстокість Грубість Шахрайство Бездушність
Прагнення наживи Некультурність
Пристрасть до грошей
Скупість Експлуатація робітників, селян Обмеженість Неосвіченість
Жадібність Безкультурність Лицемірство Деспотизм
Хороші якості
Працьовитість Бережливість Енергійність Уміння вести господарство
Ваше ставлення до цього
Прагматизм → розумний підхід
Підприємливість → в певних межах дозволеного ;
→ власні сили , наймані – гідна оплата праці
Надмірне захоплення грошима → хвороба, розвивається жадібність.
Образ Пузиря
Хто в творі переймається цим, а хто - висміює?
Марія Іванівна з Сонею вирішили подарувати халат Пузиреві
Феноген(с.266 не пустили в земський банк)
« Буряки з гичкою, листям баранчик і овечка на бортах!»
Жадібність, жорстокість, бездушність…
Навести приклади із тексту на підтвердження рис Пузиря.
( голодні люди, робітники , селяни)
Зачитати цитати ! Зошит, підручник с. 262, 261; 260 – Маюфес ; с. 268!
Хліб робітникам – с.270, с. 274, с. 275.
Безкультурність, обмеженість, неосвіченість Пузиря – не читає, не цікавиться
Життя Пузиря – монолог!
Марія Іванівна – «35 літ працювали…» ( с.275-276)
Дискусійна сітка Алвермаха
Чи добре господарює Пузир - ? Так….. Ні…..
Знайти
Образи Феногена Спільне Ліхтаренка Відмінне
( права рука хазяїна) ( найспритніший економ )
Скуповує 500 Управителі –хабарники « Це комерчеський
десятин землі Головна риса: лицемірство гендель!
Мрія : багатство та привласнення чужого Тут вор у вора
Люди низької моралі : брехливі, підлі, краде!» -
своїми негідними вчинками доводять принцип у
до самогубства, смерті житті.
Зозуля
Чесний, молодий, закінчив сільськогосподарську школу, освічений, із бідних.
Що це за час у суспільстві описує І. Карпенко – Карий: – « Одні наживаються, другі – зубожіють, інші розоряються?».
Зародження капіталізму – нова доба.
Вчить і застерігає, що багатство – це не є щастя.
Хто ж такі інші герої твору : Золотницький, Калинович, Соня-?
Бесіда
Що найбільше вас поразило у творі?
Чи жаль вам головного героя? Яке ставлення у вас до головного героя?
Що дав кожному з вас сьогоднішній урок?
Якими знаннями ви збагатилися?
Оцінення
VI. Домашнє завдання
Знати зміст твору « Хазяїн»,
вміти аналізувати п’єсу.
Додаток *
Використані компетентності :
Соціальна та громадянська
Математична
Екологічна
Уміння вчитися впродовж життя