Українська література 11 клас
Тема: Інтимна лірика Ліни Костенко
Мета: вивчити інтимну лірику Ліни Костенко, визначити її особливості , розкрити образ ліричної героїні; розвивати навички виразного читання, аналізу поезії, уміння чітко і відверто висловлювати свої думки; виховувати кращі моральні якості учнів, любов до поезії.
Хід уроку
1. Мотивація навчальної діяльності учнів
Відеозапис «Очима ти сказав мені люблю» YouTube
Вчитель: «Багато слів написано пером, несказане лишилось несказанним»
- Які думки і почуття викликала у вас ця поезія
Вчитель: Сьогодні ми, дійсно, говоритимемо про кохання, яке нам відкрила Ліна Костенко
2. Оголошення теми уроку
Вчитель: ЇЇ інтимна поезія має ту дивовижну особливість, що в ній знаходимо й впізнаємо рядки, які, здаються власними. Їх хочеться пригадувати, перечитувати, слухати, щоразу знаходячи якийсь несподіваний відтінок змісту чи настрою, ними навіть хочеться освідчуватися в коханні.
3. Оголошення мети уроку
Вчитель: Отже, ми сьогодні повинні прочитати оті слова, написані пером, розгадати те
«несказане, яке лишилось несказанним»……..
5 Постановка проблемного завдання
Вияснити, якою є лірична героїня Ліни Костенко
4. Вивчення нового матеріалу
Вчитель: Надворі весна, уже іноді пригріває сонечко, а дехто з вас чомусь засмучений. Мабуть, дехто відчуває труднощі в навчанні, а когось, можливо, турбує нерозділене кохання. Але я хочу, щоб ви усміхнулись, адже у вас є найбільше багатство – молодість, вслухайтеся в слова Ліни Костенко «Світлий сонет»
«Світлий сонет» (Виразне читання вчителем напам’ять)
Аналіз поезії
- Що таке сонет?
- Чому до цього жанру звернулася автор? (витонченість форми відповідає змісту, традиція)
- Чому сонет названо світлим?
- “Світлий сонет ” вибудований на, здавалось би, парадоксальному твердженні: пощастило юній істоті, котра несе в собі нерозділене кохання. Але ж нерозділене кохання – це драма душі. То в чому ж щастя?
- З’ясуймо, які художні засоби використано у 2 строфі, чому? (вишенька-дівчина, сльози-роса, бо швидко висохне)
Вчитель: «Усе було й перебуло, а ця любов- як холодно без неї! Як поцілунок долі у чоло, як вічний стогін пам’яті моєї », так пише Ліна Костенко . Тому цікаво було б послухати про кохання, яке було в житті Ліни Костенко.
Розповідь учнів про Єжи Пахльовського
Познайомилися вони ще студентами під час навчання в Літературному інституті ім. М. Горького в Москві. Невдовзі після цього у них народилася дитина. Хоча Ліна Костенко та Єжи Ян Пахльовський так і не одружилися, дочка взяла прізвище батька.
Розлука з коханим для неї, очевидно, була непростою. Лiна Костенко навiть присвятила Єжи Яну Пахльовському вiрш «Спогад» («Поїзд iз Варшави»),
Аудіозапис «Поїзд iз Варшави»
- Як би ви визначили основну думку цієї поезії?(почуття любові до Батьківщини сильніше за власні інтимні переживання)
Розповідь учнів про Василя Цвіркунова
Василь Цвіркунов — кінознавець, академік. Чоловік поетеси Ліни Костенко, у шлюбі з якою прожив 35 років. обіймав посаду директора Київської кіностудії. 2000-го помер від серцевої недостатності
Вчитель: Вашим домашнім завданням було відшукати і принести інтимні поезії Ліни Костенко,
«Розкажу тобі думку таємну»(Виразне читання поезії учнями)
- Визначте її віршовий розмір (анапест)
Вчитель: Пригадую, як колись я вперше прочитала поезію «Моя любове! Я перед тобою…», вона за формою і змістом здалась мені близькою до козацьких, стрілецьких пісень. Образи ж ліричних героїнь , навпаки. Дуже різнилися. Прослухаймо ж поезію, ваше завдання – з’ясувати ці відмінності.
Відеозапис «Моя любове! Я перед тобою» YouTube
Складання діаграми Вена
Спільні риси: закоханість, вірність
Відмінні: 1. незалежність, життєва активність, недрібязковість, цілеспрямованість 2 покірність, терпеливість
Вчитель: Іноді у своїх поезіях поетеса розкриває цілісну історію кохання в житті ліричної героїні.
«Я дуже тяжко вами вболівала»( Виразне читання поезії учнями)
Аналіз поезії за методикою “щоденника подвійних нотаток”. Для цього учні проводять вертикальну лінію посередині аркушу паперу в зошиті. Зліва їм треба записати вираз чи образ, який вразив їх найбільше в поезії
Можливо, він нагадав їм щось з власного досвіду. Може він їх здивував. Можливо, вони з ним у чомусь не згодні.
Праворуч від лінії учням потрібно прокоментувати ці вирази: на які думки це їх наштовхнуло? які запитання в них виникли? які асоціації? і т.д.
“тяжко Вами відболіла” Сила кохання, пережиті страждання
“марення, як сон” Емоційна напруга ліричної героїні
“такі вже рідні і такі чужі” Пригашене почуття, біль утрати
“казка днів”, “світлий сон” Ніжний, світлий спомин про кохання
“тихе сяйво над моєю долею” Так добре на душі рідко коли буває
- Чи зустріли ви серед поезій поетеси незвичайні твори?
«Спини мене, отямся і отям»( Виразне читання поезії учнями)
- Чому у творі немає розділових знаків? (поетеса виражала порив, невгамовну пристрасть, вірш спонтанний, поетеса перебуває у стані психологічної напруги, тому мова не організована, бо в неї одне прагнення- висловитись )
6. Розв’язання проблемного завдання
Вияснити, якою є лірична героїня Ліни Костенко – метод «Прес»
- Яке враження справила на вас поезія Ліни Костенко, що ви взяли для себе?
7. Перевірка домашнього завдання
Зачитують крилаті вислови Ліни Костенко
8 Підбиття підсумків уроку
Вчитель: Нині ви, молоді люди, на порозі нового етапу життя. До когось у сердечко вже постукало кохання, чиєсь ще в дорозі, але обов`язково воно досягне вас, нехай тоді вірші Ліни Костенко стануть вам у пригоді – дадуть життєву пораду, піднімуть настрій, допоможуть знайти потрібні слова, щоб признатися у своїх почуттях.