Українська література
Урок позакласного читання
Тема: Леонід Глібов. «Квіткове весілля». Алегоричність образів поезії.
Особливості поетичної мови письменника.
Мета: вчити сприймати поетичне слово, формувати почуття єдності
людини і природи; вміння аргументувати алегоричність твору;
розвивати творчу уяву; виховувати інтерес до письменницької
спадщини Л. Глібова, виховувати дбайливе ставлення до природи,
Обладнання: запис «Танець квітів» П.І.Чайковського, репродукція картини К. Білокур «Квіти за тином», фрагмент весілля з мультиплікаційного фільму «Жив-був пес».
Теорія літератури: алегорія, алегоричний твір.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво, музичне мистецтво, українська мова.
Хід уроку
Йду й відчуваю вселенську гармонію,
Молюся до сонця, дерев і квіток…
Д. Білоус
І. Організаційна частина
Сьогодні в нас, діти, урок незвичайний,
Стільки багато «гостей».
То прошу вас дуже в процесі навчання
Уважними бути урок увесь цей
Запишіть у зошит сьогоднішню дату,
Та «класна робота» каліграфічно пишіть.
- Пригадайте девіз уроку:
Зошит змалку бережи,
Букви та слова пиши
Завше знай: на усі днини,
Зошит - дзеркало дитини
ІІ. Оголошення теми й мети уроку.
- Сьогодні ми продовжуємо знайомство з творчістю Л. Глібова
Визначте задачі уроку
- А тепер порівняйте ваші задачі з моїми, які знаходяться в цій чарівній скриньці.
- Діти, а ви мультфільми любите? Тоді відгадайте, з якого це мультфільму?
(Звучить фрагмент із мультфільму «Жив-був пес»)
Бесіда.
- Передайте коротко сюжет. Де це відбувається?
- На весіллі.
- А що таке «весілля»?
- Весілля - це обряд українського народу.
- Назвіть складові частини обряду.
- Це: заручини, розглядини, сватання, запросини, коровай, гільце, дівич-вечір, комора, покриття, перезва, циганщина.
- Весілля – велична народна опера – у ньому завжди були три жіночі хори (дружок, світилок, свах), у далеких місцевостях – один парубоцький. У хорових піснях пояснювався зміст і значення кожного обряду, величалися молодята. Між весільними обрядами хори співали народні пісні різного змісту: застольні, жартівливі. Обов’язковими учасниками були також музики – невеликі оркестри з двох чи трьох інструментів (скрипка, бубон, кларнет або цимбали). Весільне дійство поділялося на акти.
ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями нового матеріалу.
- Записати гостей, які були на весіллі.
Теорія.
- Алегорія – змалювання людей у образах тварин, рослин, предметів, явищ.
- Алегоричний жарт – твір, написаний із використанням алегоричних образів.
Фізхвилинка.
У кого гарна є постава,
Про того кажуть: «Йде, як пава!».
Бо йде він легкою ходою
Із піднятою головою.
А для цього усім дітям
Треба правильно сидіти.
Спину рівненько тримати
Й голову не нахиляти.
Слово вчителя.
- Не тільки Глібов писав про квіти, а й Ліна Костенко - у вірші «Бузиновий цар».
(Звучить музика сопілки)
У садочку-зеленочку
Ходить вишня у віночку.
Хтось їй грає на дуду,
Подивлюся я піду.
Виявляється: там, де вітер шарудить,
Бузиновий цар сидить.
На пеньочку, як на троні,
Він сидить собі в короні,
А навколо ходять в танці
Квіти – всі його підданці.
- Прослухайте уривок П.І.Чайковського «Вальс квітів» і дайте відповідь на запитання «Які музичні інструменти звучать?» (Скрипка, саксофон, клавесин, флейта).
А ще багато є картин із зображенням квітів. Це картини Катерини Василівни Білокур. Вона – майстер українського декоративного живопису, народний художник України з 1956 року. Народилася в селі Богданівка на Київщині в сім'ї селянина-бідняка. Грамоти навчилася самотужки, брала участь у художній самодіяльності, де хист до малювання набув справжнього розквіту.
Чому стільки цікавого про квіти ми маємо? Тому що квіти – це частина нашої природи, і її треба охороняти.
- Які квіти занесені до Червоної книги?
ІV. Перевірка домашнього завдання.
Зачитування учнями легенд про квіти, які вони підготували вдома.
V. Підсумок уроку.
Повернемося до задач уроку, чи справилися ми з ними?
Поетична хвилинка.
Моя Вкраїнонько квітчата,
В любистку, мальвах, нагідках.
В ромашках, маках, руті-м'яті,
У чорнобривцях, васильках.
Боротись буду повсякчас,
Щоб більше ти не знала болю,
Нехай барвінок, білий ряст
Квітчають твою світлу долю.
Грай, кобзо! Й ти, сопілко, тни.
Гопак танцюють українці!
Нехай позаздрять нам чужинці
На вроду нашу та пісні.
Софійка Демчук
Інсценівка.
- Уявіть, що ви на весіллі квітів. У ролі фіалочки - …, в ролі хрещатого барвіночка - …
А ваше завдання – скласти побажання нареченим.
Висновок.
Як буде сад, і буде море квітів,
Красою дивною окрашене життя –
Тоді поменшає на світі паразитів,
І менше буде наглості й сміття.
VІ. Домашнє завдання.
Прочитати вірш «Квіткове весілля», намалювати ілюстрацію до цього твору та скласти вірш про улюблену квітку.
Заключне слово вчителя.
Ну що ж… всьому в житті є час.
Дзвін кличе на перерву вас.
Та хочу щиро побажати
Вам, любі хлопчики й дівчатка.
Щоб добрими ви всі зростали,
Батьків і ближніх поважали,
Щоб мудрість у житті знайшли
І ви щасливими були!
1