Конспект виховної години в 4-Б та 5-х класах
ТЕМА. «Людина починається з добра» (за оповіданнями В.О.Сухомлинського)
МЕТА. Поглибити знання учнів про загальнолюдські моральні якості, учити аналізувати та оцінювати поведінку дійових осіб , визначати головну думку твору; розвивати увагу, образне мислення, комунікативні вміння, удосконалювати читацькі навички; виховувати людяність, милосердя, доброту, бажання читати.
ОБЛАДНАННЯ. Презентація, виставка творів В.О.Сухомлинського, музичний супровід, малюнок сонця Доброти, моделі квітів.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Привітання: Любі діти ! У наш клас завітали гості щирі,
Привітаймо в добрий час гостей посмішкою й миром.
Сьогодні у нас не звичайне заняття. Ми його проведемо у формі перегляду альбому «Людина починається з добра». Сл. 1
- Девізом нашого уроку стануть слова письменника, вченого Павла Білецького – Носенка :
Думай добре !
Роби добре !
І буде добро !
(Вчитель на фоні музики П.І. Чайковського «Вальс квітів» читає вірш)
Дорогою добра в житті ступай,
Образи вмій прощать і люте зло.
Бо ти – людина, завжди пам’ятай,
Роби добро, щоб менше зла було.
О, пам’ятай, Людино, не забудь,
Що кожне серце має добрим буть!
3. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ
- Сьогодні ми пропонуємо вам поговорити про добро, добре серце , добрі справи, про вміння дарувати добро іншим. Сл.3
- Дуже мудро говорить народ: роби добро - і воно повернеться до тебе. Будеш робити зло - зло і повернеться до тебе. Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла мають дуже велику силу. І на сьогоднішньому уроці вони допоможуть нам пройти дорогою добра за мудрими і вічними казками Василя Сухомлинського. Тема нашого заняття звучить так: «Людина починається з добра»
- Людина приходить у світ для добра. А що ж таке добро?
СЛОВНИК
Добро - корисна справа.
Доброта - чутливе , дружнє ставлення до людей.
( Привітність, ласка, прихильність)
-У народі кажуть , що добрий чоловік надійніше кам’ яного мосту.
Знайте про це і будьте надійними і добрими!
Таким був Василь Олександрович Сухомлинський. Сл.5
Перегортаємо наступну сторінку нашого уроку
ПРЕЗЕНТАЦІЯ БІОГРАФІЇ В.О. СУХОМЛИНСЬКОГО
- З деякими творами В.О.Сухомлинського ми вже знайомилися. Сл.8
( Виставка книг та рекомендації)
4.ОПРАЦЮВАННЯ ТВОРІВ В. СУХОМЛИНСЬКОГО.
А) Опрацювання твору «Всі добрі люди - одна сім’я»
- читання сильними учнями;
- аналіз прочитаного тексту.
5.ХВИЛИНКА ВІДПОЧИНКУ Сл.10
Б) Самостійне опрацювання творів В.О.Сухомлинського
-А тепер попрацюємо в групах. Сл.11
РОБОТА В ГРУПАХ
* 1 група «Як ми знайшли гніздечко»
- Читання та переказ тексту
- Яка головна думка твору?( бережливе відношення до тварин)
* 2група «Мишків велосипед»
- Чому мама була рада за сина?( щедрість, подільчивість)
* 3 група « Бабусин борщ»
- Чи сподобалася вам поведінка дівчаток? Адже вони сказали неправду?
( вони сказали неправду, але вчинили це по – доброму проявили повагу до старшої людини)
- Що спільного в цих творах? ( доброта)
6.ГІМНАСТИКА ДЛЯ ОЧЕЙ
Сплять маленькі кошенята
Заплющили оченята.
Прокидайтесь ! Мишки тут !
Очі в правий , в лівий кут !
Гляньте вгору і додолу ,
Ще зробіть очима коло.
Поводіть очима трішки.
Де ж ті мишки?
Де ж ті мишки?
- Перегортаємо наступну сторінку нашого заняття. Сл.12
- Про доброту, добро існує багато висловів видатних людей, прислів’ їв.
От і ми поповнимо сьогодні нашу скарбничку мудрості новими прислів’ ями.
7. ГРА «ПОПОВНИ СКАРБНИЧКУ МУДРОСТІ»
Вам треба з’ єднати частини прислів’ я.
-І давайте разом прочитаємо нові прислів’я.
Від теплого слова і лід розмерзає .
Перший крок до добра – не робити зла.
Все красиве на землі- від сонця, все добре-від людини.
8. ВПРАВА «АСОЦІАТИВНИЙ КУЩ» Сл.14
Милосердя і доброта – це крила, на яких тримається людство.
Добро є добро. Все зрозуміло, але в той же час складно пояснити
Чи зрозуміли ж ви, що таке добро?
Спробуємо це зробити в групах, але по - різному.
* 1гр. «Що нас зігріває?» (на дошці на промінцях сонечка)
- На промінчиках сонечка напишіть , що таке ДОБРО.
* 2гр. «Вправа « Рюкзачок »
-Вибрати людські чесноти, скласти їх в рюкзак і взяти в життєву дорогу.
*3гр. Негативні риси скласти у сміттєвий мішечок, зав’язати, Нехай вони ніколи не торкнуться вашого серця.
9. ПІДСУМОК УРОКУ
На цьому перегляд нашого альбому закінчуємо.
У кожного на парті лежать квіти різного кольору. На зворотньому боці записані людські чесноти. Виберіть ту, яку ви вважаєте найголовнішою. Створимо ГАЛЯВИНУ ДОБРОТИ.
І нехай завжди над нею світить яскраве сонечко і зігріває своїми промінцями.
Пам’ятайте, любі діти,
Істина така проста!
Найцінніше в цілім світі –
Це любов і доброта
І старайтесь так прожити,
Щоб, як сонечко світити!
І в душі завжди неси .
Теплий промінь доброти.
10. ВПРАВА «ГАЛЯВИНА ДОБРОТИ»
11. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: Сл.15
Сл.16