Урок позакласного читання «Людина починається з добра». В. Сухомлинський «Розділена радість».

Про матеріал

Розробка уроку читання в 4-му класі на заявлену тему, мета якого - пробуджувати в учнів інтерес до читання книжок, підтримувати бажання бути активними читачами; удосконалювати навички виразного, швидкого, свідомого читання; формувати позитивні якості характеру; виховувати морально-етичні норми життя: чуйність, людяність, доброту. За допомогою використання інтерактивних технологій зацікавити учнів до читання книг, спільної співпраці, створення комфортної атмосфери та гарного настрою.

Перегляд файлу

Тема. Урок позакласного читання. «Людина починається з добра».

В. Сухомлинський «Розділена радість».

Мета: формування предметних компетентностей:пробуджувати в учнів інтерес до читання книжок, підтримувати бажання бути активними  читачами; удосконалювати навички виразного, швидкого, свідомого читання; формувати позитивні якості характеру; виховувати морально-етичні норми життя: чуйність, людяність, доброту;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися:формувати здатність сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні  дії,  контролювати та оцінювати свої результати;

комунікативної:удосконалювати володіння позитивними навичками спілкування, уміти налагоджувати взаємодію під час роботи в парі, будуючи відповідним чином свої висловлювання;

інформаційної: навчати здобувати з підручника та інших джерел необхідну інформацію.

Обладнання: вислови, прислів`я про добро,ілюстрації про добрі вчинки дітей; грамзапис пісні «Щастя вам», «Чаша настрою»,фото письменника.

Тип уроку: комбінований.

Форма проведення: урок – екскурс.

Хід уроку

I Організаційний  момент. Емоційне налаштування.

-Я всміхаюсь сонечку:

- Здрастуй, золоте!

Я всміхаюсь квіточці:

  • Хай вона цвіте!

Я всміхаюсь дощику:

  • Лийся, мов з відра!

Друзям усміхаюся,

Зичу їм добра!

Діти, поверніться один до одного, посміхніться. За виразом обличчя бачу, що у вас усе гаразд.

Я дуже хотіла, щоб гарний настрій не залишав вас упродовж усього уроку.

II Актуалізація опорних знань. Хвилинка  розчитування.

  1. Вправи для очей. Гра «Долаємо вершини». Ведемо за стрілкою очима.
  2. Гра «Насос» ( вдих - видих).
  3. Робота над скоромовкою «Сім братів».
  4. Читання на одному диханні ( разом, по черзі Iгрупа, IIгрупа).
  5. Доберіть до поданих слів якнайбільше прикметників.

   Татко…( красивий, сильний, надійний…).

 Робота…( відповідальна, важка, термінова).

 

  Проліски…(сині, ранні, красиві).

 

6.Гра «Назви предмет» (за таблицею приголосних букв учні називають предмети).

7.Читання тексту 3р по 1 хвилині.

III Перевірка домашнього завдання.

Читання смішинок - веселинок

- Чому твори Миколи і Семена подібні?

- Поясніть татову відповідь?

-В якому класі вчилися діти?

- Про що була суперечка?

- Яка відповідь видалася найсмішнішою?

- Над чим сміється автор у вірші?

III Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

- Поговоримо?

- Про що?

- Про різне? Про те, що добре й добре не дуже. Щось відоме вам, а щось, можливо, мені. Поговоримо про добро, добре серце, добрі вчинки. Чи все так добре в нашому житті, чи ні? І чому?

Ознайомлення з темою уроку.

IV Опрацювання нового матеріалу.

1.Технологія «Асоціативний кущ». Робота в малих групах.

Що виникає у вашій уяві, коли ви чуєте слово доброта?

 краса

 тепло  щирість

рідні Доброта        калина

 

любов  сонце 

     підтримка

- Якими б кольорами ви б зобразили добро? (Світлими).

-А зло?(Темними).

- Чи можна прожити без доброти?

- Кого ми називаємо добрими?

Отже, добрими ми називаємо  людей чесних,щедрих, чуйних, тих, хто робить гарні вчинки.

2.Розповідь вчителя.

Здавна на землі люди цінували правдиве життя - життя чесне, відкрите,щире. Треба утримуватись від поганих вчинків в. Зло , як відомо,довго не забувається і породжує зло. А от добро примножує добро.

       Щоб люди вас поважали, приязно ставились до вас,ніколи не забувайте і завжди  дотримуйтесь золотого правила вихованості: «Як ви хочете, щоб до вас ставились, так я ставтесь і до людей».

3. Технологія «Займи позицію».

Перед вами три вислови. Займіть позицію біля одного із них, який на вашу думку, відображає поняття «бути добрим» і приклейте папірці.

4. Розповідь про письменника.

Інформація «Довідкова служба».

А)Народився В. О. Сухомлинський в незаможній сім`ї, батько був столярем, теслярем, а мати працювала в колгоспі. Зимовими вечорами розказувала дітям казки. Змалку в дітей батьки виховували любов до книги.

Б) Одного разу Василько допоміг дітям 3-7 років зліпити снігову бабу. Усі веселилися, наступного дня малюки чекали на свого друга. А він хотів їх зацікавити. Мабуть, це й був початок учительського шляху.

В) Пише багато оповідань, казок, легенд, притч, новел, які є повчальними. Одна з книг «Чиста криниця».

5. Словникова робота.

Радість                                         клубок

бадьорий  ганяли

прокинеться мовчазного

однокласники розділена

 

(читання повільно,потім на одному диханні,пояснення незрозумілих слів).

6.Робота над оповіданням.

А) Читання сильними учнями

- Яка була у Катрусі радість?

Б  ) Читання за абзацами

              - Скільки часу хворів татко?

В)  Робота над змістом

- Скільки переніс операцій?

- Від чого сяяли очі у Катрусі?

- Як було мамі і Катрусі, коли татко хворів?

- Хто з дітей розділив з дівчинкою радість?

Г) Вибіркове читання

- Кого зустріла спочатку дівчинка у дворі, прийшовши із школи?

- Біля якого дерева заплакала Катруся?

- Що сказав Костик про одужання Катрусиного татка?

 - Що хлопчик  запропонував віднести йому?

7.Фізпауза.

Добре те, що сонце світить,

Добре те, що віє вітер,

Добре те, що цей ось ліс,

Разом з нами ріс і ріс!

Добре те, що в нашій річці

Синя, не брудна вода

І мене матуся рідна

Після школи зустріча.

Добре гратися на дворі,

Добре вчитися у школі

Добре плавати в ставку,

Добре те, що я живу!

VЗакріплення вивченого матеріалу.

  1.  Вироблення навичок виразного читання

 

Гра «Хвиля» ( читання за таблицею пошепки, повільно,скоромовкою, швидко, очима).

 

Гра «Дослідники – розвідники» 

 

а) робота із словниковими словами

- Знайдіть і зачитайте речення із словами радість, ганяли, однокласники.

- Скільки разів у 1 абзаці зустрічається слово Катруся?

- Скільки разів у 5 абзаці  слів із буквою о?

Гра « Настрій»(картка настрою)

  • Яке речення прочитаєте весело? Радісно? Сумно?Чому?
  •  

Гра «Вовк і Заєць»( один учень починає читати, інший наздоганяє).

2.Робота над головною думкою  оповідання

Технологія «Займи позицію»

  • Діти, ви обирали позицію біля одного із висловів. Хочу запитати чи не змінили ви своє рішення. Чому?

     3.Аналіз слова добро за першими літерами.

4. Тест «Мої риси»( я зачитую риси характеру,а ви «ловите», ті риси, які властиві вам).

Добрий, злий, щедрий,скромний, вередливий,брехливий,ввічливий, хвалькуватий, вольовий,лінивий, хитрий,товариський, байдужий,чуйний).

  1. Гра «Доповни речення»

Найбільш мені подобається в собі…

Мені хотілося б бути людиною…

Я радію, коли…

Я сумую тоді, коли…

Моя улюблена гра…

Я не можу лінуватися, бо…

Я ціную у людях…

Понад усе я люблю…

VI Домашнє завдання.

Переказ оповідання.

Iгрупа – продовжити оповідання

II група – скласти твір – мініатюру «Якщо добрий ти»(4-5 речень).

VII Рефлексія уроку.

  1. Рекомендації щодо читання додаткової літератури, газет.
  2. Доповни речення

Я дізнався…

Зрозумів…

Вчився…

Хотів би…

  1. Гра « Чаша настрою»

У світі є добро і зло . Добро завжди перемагає. Чим більше робимо добра, тим його більше буде. Перед вами чаша настрою . Обличчя якої має вираз задоволення. А щоб вона ще більше сяяла подаруйте теплоту, свої усмішки.

4.Пісня «Щастя вам». Учні співають і « дарують» всім присутнім усмішки.

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1.  Alex_Rom
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
10 січня 2018
Переглядів
1768
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку