Українська література 6-А клас
Тема: Урок позакласного читання. Оксана Іваненко «Друкар книжок небачених»
Мета: -ознайомити учнів із життям і творчістю письменниці; досягти засвоєння учнями змісту твору; охарактеризувати історичну добу , описану у творі; усвідомлювати важливість історичної спадщини, причетності кожної людини до історії України та культури
- розвивати вміння учнів характеризувати літературні персонажі; обговорювати прочитане; виділяти головні думки та їх відтворювати.
- виховувати повагу до талановитої особистості, любов до книги, читання.
Обладнання: портрет письменниці, презентація, малюнки дітей, картки з фрагментами твору;
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу
Вид уроку: інтегрований урок (українська література-історія-географія).
Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, робота в групах, бесіда.
Методи та прийоми: слово вчителя, евристична бесіда, інтерактивна вправа „Асоціативний кущ”, синтез думок, коло проблем, мозковий штурм, розповідь, робота в малих творчих групах, коментоване читання, «Незакінчені речення», порівняльний аналіз.
Випереджувальне завдання:
Хід уроку:
Епіграф уроку: Книги - кораблі думки, які плавають хвилями часу і несуть свій дорогоцінний вантаж від покоління до покоління….
Ф.Бекон
І. Організаційно-мотиваційний етап
1.Забезпечення емоційної готовності до уроку.
Вчитель: Діти, доброго дня! Я щиро вітаю Вас на уроці літератури, де ми будемо говорити сьогодні про прекрасне…Прекрасне завжди викликає посмішку, тож давайте я посміхнусь вам, а ви –мені! Бачите, тепер на уроці у всіх буде хороших настрій…хоча й говоритимемо ми про серйозні речі.
2.Оголошення теми і мети уроку
Вступне слово вчителя.
Перед вами на столі — книжка. Звичайна книжка, підручник, яким ви користуєтесь щодня, можливо, деякі з любов’ю , деякі- з байдужістю, іноді з непошаною, і мало хто замислиться над тим, що це дорогоцінний скарб, який подарувала йому сучасна епоха.
Скажіть, хто з вас читає книги не тому, що того вимагають вчителі, а тому що подобається?
Люди, які читають більше 30 хвилин у день, живуть довше ніж, ті хто цього не робить.Такі висновки зробили фахівці Єльського університету.
Статистика свідчить про те, що в Україні кожна 5 людина віком до 29 років взагалі не читає книжок.
Я не даремно вам це розповідаю. Як ви думаєте що сьогодні буде в центрі нашої уваги? (Книга)
Так. А от хто перший придумав друкувати книжку, а не писати її від руки? Чи просто було її виготовити? Хто був першодрукарем і якими були перші друковані видання? Про це ми дізнаємось на сьогоднішньому уроці.
Запишіть, будь ласка, число, класна робота та тему нашого сьогоднішнього уроку.
До речі, 24 січня за народним календарем день Федота (Федора), «Якщо в січні – березень, то в березні січня чекай», -говорили старі люди. Тож, поживемо - побачимо.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
А ми пригадаємо, що вам відомо про письменницю.
Фронтальна робота
ІІІ . Сприйняття і відтворення навчального матеріалу.
Метод «Синтез думок»
Вчитель: Давайте зараз подумаємо і скажемо , про що ця книжка. Кожну думку запишіть на папері і прикріпіть до дошки.
Діти прикріплюють до дошки листки з написами. Роздаю листки за бажанням.
«Друкар книжок небачених»
**історію створення книги.
*** про тяжке життя Івана Федорова.
**** про пригоди книги у давні часи.
*****про появу друкованої книги на Україні..
******про гоніння Івана Федорова через його мрію .
*******про долю першодрукаря і роль виданих ним книг в історії України.
Вчитель. Тож як в літературі називають те, про що розповідається у творі (не для чого)-ТЕМА.
Тема повісті- розповідь про початок книгодрукування в Україні, сподвижників друкарської справи, що долали перешкоди на шляху до популяризації книги, її доступності для звичайних людей. (Запис)
1.Робота в групах:
Як же створювалась книга і який шлях пройшла до сучасності, про це нам розповість група культурологів, яка попередньо досліджувала це питання (Виступ Бакальцева К., Бокій М.)
2. Евристична бесіда:
1. Який час описано у повісті? (XVІ ст) Група «Історики»
Складання словника історичних постатей , які зустрічаються у творі (усно з подальшим записом)
Іван Грозний
Петро Мстиславець
Костянтин Острозький
Іван Федоров
2. Хто є центральним персонажем твору? (Іван Федоров)
3. Хто він є? Ким працює? (Диякон) Хто такий диякон?
4. Яке ремесло стало справою його життя? (Книгодрукування)
5. Назвіть другорядних персонажів твору.
Складання «Грона»
Отже, Іван Федоров пройшов складний тернистий шлях до сповнення своєї мрії, якими країнами, містами він подорожував , щоб віднайти місце, де його сподівання здійсняться. Про це нам розкаже група «Географи»
Складання карти географічних назв, що зустрічаються у повісті.
Москва
Литва
Львів
Острог
Львів
Зараз ми проведемо гру.
Завдання. Записати в правильній послідовності назви розділів твору.
«Ганза» 1
«Борець і сіяч» 2
«Максим Грек» 3
«Єретики» 4
«Печатний дім» 5
«Гість із Данії» 6
« Свято книги» 7
«Ганза» 2
«Борець і сіяч» 7
«Максим Грек» 1
«Єретики» 6
«Печатний дім» 4
«Гість із Данії» 3
«Свято книги» 5
Вчитель: Я бачу , що не всі уважно читали і знають послідовність розміщення розділів. Твір складається із 11 розділів. Хто може визначити до якого жанру належить твір? За жанром це повість.
Хто пам’ятає визначення цього літературного терміну з ТЛ?
Повість- це прозовий розповідний твір, за обсягом більший, ніж оповідання, у якому розповідається про одну або кілька подій одного чи кількох головних героїв протягом досить тривалого часу. (Який твір цього жанру ми вивчали у 5 класі?) «Пригоди Алі в країні Недоладії» Галини Малик
Запис у зошит ТЛ
«Друкар книжок не бачених» також повість , але повість історична.
(Тому що в ній зображено історичні постаті, відтворено історію книгодрукування на Україні)
Робота з текстом.
На гілочці грона ми зазначили ім’я Максима Грека
1.Як вплинув світогляд Максима Грека на становлення Івана Федорова?
2. Чому цар не дав згоду на пропозицію короля Данії?
(«Царю Івану потрібно друкувати книги, щоб ще більше зміцнити свою владу, об’єднати народ навколо Москви»)ст.92
3. Чому Німці боялись, що в Росії будуть друкувати книжки?
(«НЕ можна допустити, щоб їхали майстри до Московії,…яка рація нам у тому, щоб Московія була ще дужчою та могутнішою? Хай вона буде залежною від нас»
«Ганза»-спілка німецьких купців) ст.91
4.Чому Іван Федоров змушений був тікати з Москви?
( Обурення бояр і вищих церковників, які були проти книгодрукування, підбурення ними народу і неписемних) ст.95-96
5. Відшукайте і прочитайте рядки, в яких відображено душевну боротьбу Івана Федорова із самим собою, переломний момент, коли він стоїть на шляху вибору: залишити улюблену справу і жити в багатстві, чи йти за мрією у бідності й у невідоме, коли на руках малий син. Ст. 100-101.
Колективне визначення проблематики твору.
Вчитель: Давайте разом назвемо проблеми , які піднято у творі.
Проблеми:
*проблема вибору
*початок видавничої справи в Україні;
*батьків і дітей;
*віри та відступництва;
Постановка проблемного завдання.
Кожна людина обирає свій шлях у житті, свою стежку. Хтось іде
уторованим шляхом, хтось навпаки. І дуже добре, що є люди, які живуть за покликанням, в ім’я великої справи. Серед них був і Іван Федоров.
Прийом «Фішбоун» (рибний скелет)
2. Інтерактивна вправа „Асоціативний кущ”.
(Індивідуальна робота) Робота з картками
Складіть асоціативний ряд до поняття „Книга в житті людини”. З чим у вас асоціюється поняття книга: мудрість, досвід, розум, естетичне задоволення, почуття, приклад, кругозір та ін.
А що говорить народна мудрість про книги? Можливо, це буде цитата якоїсь відомої людини?
IV. Закріплення знань, умінь і навичок
1)За допомогою методу ”Сходинки книги ”.
-Весна 1564 року-надруковано книгу „Апостол” у Москві;
-Березень1569року-вийшла з друку перша руська книга в Литві”Учительне Євангеліє”;
-Лютий 1574 року-вийшлав Львові перша друкована книжка Україні ”Апостол”, «Буквар».
V. Контрольно-корекційний етап
1.Підбиття підсумків. Оцінювання.
Вчитель вказує тих учнів , чиєю роботою на уроці задоволений. Також учням , які не досягли бажаного, визначає те , над чим потрібно працювати.
2.Рефлексія.
-Що пізнавального для вас було на уроці? Який вид роботи був найцікавішим? Що видалося важким, нецікавим?
VI. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа „Мікрофон”.
Продовжити речення
- Людина народжується для того, щоб… (на прикладі життя Івана Федорова).
- Історія книги змусила мене замислитися над тим...
VII. Домашнє завдання
Обов’язкове: Підготуватись до наступного уроку позакласного читання. Емма Андієвська «Казка про двох пальців»
За бажанням: Написати лист-подяку Івану Федорову за кропітку й невтомну працю – створення книги.