Урок позакласного читання в 3 класі

Про матеріал
Урок з позакласного читання розроблений для третього класу. На уроці присутні моменти інсценізації, групової роботи, тестування.
Перегляд файлу

Урок  позакласного читання в 3 класі «Барви осені»

 

 МЕТА:  поглибити знання учнів про ознаки осені та художні засоби, які використовуються художниками, композиторами для їх зображення. Вчити груповим методам роботи. Розвивати естетичне сприймання навколишнього світу. Виховувати любов до природи, уважність, спостережливість.  

ОБЛАДНАННЯ: книжкова виставка на тему « Осінь», ілюстрації, малюнки, платівка   « Пори року»  П.І.Чайковського

 

ХІД УРОКУ

1.ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА

Знову день почався, діти!

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішити,

Кличе в подорож дзвінок!

     2. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ  УРОКУ

- Так, діти, у нас сьогодні незвичайний  урок. А урок -  подорож. І подорожувати ми будемо не самі, а з чарівною гостею. А  що це за гостя,  ви дізнаєтесь тоді, коли відгадаєте загадку.

 

Щедра гостя до нас прийшла,

Багаті врожаї нам принесла,

Фрукти щиро дарувала,

Золотом листя розфарбувала.

Хто вона?     ( Осінь )

 

Під музику « Пори року» П.І. Чайковського виходить дівчинка – Осінь. Вона тримає  кошик з овочами і фруктами. На голові віночок з листя, у руках гілочка  з горобини або калини. Ходячи по класу, розсипає листя і говорить: Ось я – за сосною,                                                                                                                  Ось  і листя в’яне…

Осінь я. За мною,

Йдуть густі тумани.

Осінь я. Осоння листям засипаю.

Осінь. Трави сонні,

Долу нагинаю.

Ранками імлиста.

Вдень – як позолота.

Обриваю листя- це моя робота!

 

Потім стає перед дітьми і говорить:

  - Добрий день, в добрий час!

Рада, діти, бачить вас.

Не сама до вас прийшла,

Я синочків привела.

В клас заходять  три хлопця в костюмах Вересня, Жовтня і Листопада. Осінь віддає  Вересню – кошик з плодами, Жовтню – вінок, Листопаду – гілочку горобини або калини.

- Як звати синочків Осені? Запишіть їх імена в клітинах кросворду після  того, як відгадаєте загадки.

 

  1. Кличуть нас ліси, поля, сади.

Назбирати осені плоди.

Із дерев спадає листя жовте,

То землею ходить місяць… ( Жовтень)

 

  1. У південний край землі,

Відлітають журавлі.

     Знов лункий шкільний дзвінок,

     Нас покликав на урок.

     Як цей місяць звати?

     Прошу відгадати.   ( Вересень)

 

  1. Краплі з неба, дахів, стріх.

Дощ холодний, перший сніг.

Почорнів без листя сад.

Що за місяць?   ( Листопад )

 

                   1.

 

 

                                                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вірно ви все відгадали! А тепер кожен місяць представить себе сам.

 

ВЕРЕСЕНЬ. Я – Вересень – місяць.

                       добре газдую.

                       Овоч смачненький,

                        дітям дарую.

(Ставить корзину з овочами на стіл)

 

ЖОВТЕНЬ. Я – місяць Жовтень.

                      Дощик вам дарую.

                      В містах і садочках,

                      Листя фарбую.

( Знімає віночок з голови і кладе до корзини).

 

ЛИСТОПАД. А  я – Листопад,

                        Жалю не маю.

                        З дерев я останнє

                        Листя зриваю.

( Кладе горобинову гілочку у корзину.)

 Місяці сідають за парти.

 

3.ІНРЕРАКТИВНА ТЕХНОЛОГІЯ « ПОШУК ІНФОРМАЦІЇ»

 

- А тепер ми попрацюємо у групах. Кожній творчій групі було попереднє домашнє завдання підібрати відповідний матеріал до назви творчої групи.

Перша група – « НАРОДОЗНАВЦІ» . Вона готувала прислів’я і приказки про осінь. Зачитують знайдені прислів’я і приказки  з книжкової виставки.

  1. Жовтень ходить по краю та виганяє птиць із гаю.
  2. Садок у вересні, що кожух у січні.
  3. Листопад вересню – онук, жовтню – син, а зимі – рідний брат.
  4. Вересень пахне яблуками, а жовтень – капустою.
  5. Жовтень як не з дощем, то зі снігом.
  6. Вересень струшує груші в садочку.
  7. Листопад зимі ворота відчиняє.
  8. Листопад уриває дні і доточує ночі.
  9. Осінь на рябому коні їздить.
  10. Осінь усьому рахунок веде.

( На вибір вчителя охарактеризувати декілька прислів’їв).

 

Друга група -  « ЗНАВЦІ  ЗАГАДОК» займалась пошуком загадок про  осінь.

  1. Спустіли поля,

Мокне земля,

Дощ поливає,

Коли це буває? ( Восени)

 

  1. Часто мене кличуть, ждуть,

А покажусь – ховатись почнуть. ( Дощ)

 

     3.  Летіла птиця по синьому небу,

          Розпустила крила і сонце закрила. ( Хмара)

 

  1. Крила сизі розпустила,

сонце ясне заступила.

А як гримне тая  птиця-

Всюди крешуть блискавиці. ( Хмара)

 

  1. Коли немає – чекають,

Коли прийду – тікають. ( Дощ)

  1. Малина, абрикоси, виноград,

Горіхи, сливи, яблуні і груші…

А  все це разом зветься просто…( Сад)

 

     7.  Літає часто він довкола,

          Дерев чимало поламав,

          Але ніде, ніхто, ніколи,

          Його не бачив, не тримав.( Вітер)

 

  1. Коли ішла , я, Гено, в сад,

То з неба падав … виноград.

Ти помилилась  каже брат,-

То, Галю, падав з неба … ( град)

                        

     9. Відгадайте ребус       +  ОПАД

 

Третя творча група - « ЛІТЕРАТУРОЗНАВЦІ» підібрали вірші до репродукцій картин.

 

До  репродукції Ісака Левітана « ЗОЛОТА ОСІНЬ»  вірш Катерини Перелісної  « ЗОЛОТА ОСІНЬ»

В парках і садочках,

На доріжки й трави.

Падають листочки,

Буро - золотаві.

Де не глянь, навколо,

Килим кольористий,

Віти напівголі,

Й небо синє, чисте.

Метушні немає -

Тиша й прохолода.

Осінь золотава,

Тихо-ніжно ходить.

 

До репродукції Івана Шишкіна « ПАРК У ПАВЛОВСЬКУ. ОСІНЬ» вірш Н.Приходько « ЖОВТЕНЬ »

Тихо осінь ходить гаєм.

Ліс довкола аж горить.

Ясен листя осипає,

Дуб нахмурений стоїть.

І берізка над потоком,

Стала наче молода.

Вітер, мовби ненароком,

Їй косиці розпліта…

 

До репродукції Василя Полєнова « ЗОЛОТА ОСІНЬ »

вірш Іванни Савицької « ОСІНЬ »

Летять листки пожовклі і зів ялі,

Летять до ніг і сумно шелестять.

Затих гайок, і верби кучеряві,

Пташиним співом вже не гомонять.

А ниточки ясні срібноволосі,

Шепочуть: осінь, осінь, осінь…

Летять листки, і скрізь так непривітно…

Заснув ставок, і нивка вже не та.

Колишеться вітрець одноманітно,

І між стернею блудить самота.

А ниточки ясні срібноволосі,

Шепочуть: осінь, осінь, осінь…

Летять листки, замовкли птахів хори,

А сонце вже біжить кудись, біжить.

Ах,  літечко!  Вернись до дітвори,

Хоч на якусь годинку, хоч на мить.

А ниточки ясні срібноволосі,

Шепочуть: осінь, осінь, осінь…

 

До фотокартки вірш Марії Познанської « ВСЬОМУ СВІЙ ЧАС »

… Більше й більше листя з кленів,

     Облітає з кожним днем!

     По траві, іще зеленій,

     Між дерев в саду ідем.

     Йдем по місту золотому,

     Мов по килиму м якому,

     Що на весь послався сад,-

     Здрастуй, місяць листопад!

      

4.ФІЗХВИЛИНКА       

 

5.РОБОТА НАД ТЕКСТОМ

 

1.Словникова робота. Тлумачення незрозумілих слів.

МОЛЬБЕРТ – підставка  для підрамника з полотном, на якому художник малює  картину. ( Зі словника рос. мови  С.І.Ожогова)

 

2.Читання тексту  В. Нагорняка « СЕРДЕШНА ОСІНЬ »)

.

3.Робота над текстом.

а) Вибіркове читання

- Яка за роками і характером була Осінь?

- Що побачила мати, коли зайшла на подвір я до Вересня?

- Що побачила старенька, коли йшла в гості до Жовтня?

- Що зробила Осінь для того, щоб Жовтень приділив їй увагу?

- Як зустрів матусю Листопад?

- Коли прийшла Осінь до своєї домівки, що вона відчувала?

б) Гра « Найшвидший шукач»

- Знайдіть і прочитайте речення з такими словосполученнями.

( Яблука та груші; такий добрий; дороги не видно, прибирає старенька; байдужа, нежива; різнокольорові кущі; звісно Морозенків.)

в) Тестування

1. Кого з синів вирішила відвідати Осінь найпершим7

а) Жовтня;

б) Вересня;

в) Листопада.

2.Чим займався Вересень, коли прийшла мати?

а) спав;

б) малював картини;

в) збирав врожай;

г) збирав у вирій пташок.

3. З яким предметом у руках ходив Жовтень?

а) з фарбами;

б) з пензлями;

в) з мольбертом.

4. Яким за характером був Листопад?

а) безсердешний;

б) безвідповідальний.

( Перевірка тестування)

 

-А яка головна думка цього твору?

 

6.ПІДСУМОК УРОКУ

 

Діти отримують завдання швидко написати на намальованих листочках, що їм сподобалось на уроці, що було цікавого. Потім вони виходять по черзі, чіпляють ці листочки на дошку і кажуть те, що написали. Вчитель підводить підсумки роботи дітей на уроці.

 

 

 

 

 

doc
Додано
9 жовтня 2021
Переглядів
669
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку