Урок позакласного читання з розвитку позитивного мислення за книгою Е. Портер « Поліанна»

Про матеріал
Урок позакласного читання з розвитку позитивного мислення за книгою Е. Портер « Поліанна»
Перегляд файлу

Урок позакласного читання з розвитку позитивного мислення  за книгою Е. Портер « Поліанна»

Тема. Роль Поліанни в житті жителів міста Белдінгсвіля.

Мета. Розширювати і доповнювати знання учнів про творчість зарубіжних письменників, активізувати читацьку пам’ять, формувати в учнів уміння робити висновки і висловлювати судження на основі прочитаного і посилатися під час відповіді на текст книжки, сприяти усвідомленню значимості в житті людини віри в позитив, виховувати доброзичливість, розвивати позитивне мислення.

Обладнання: книги Е. Портер « Поліанна»,виставка ілюстрацій до сюжетів з книги, портретів головного героя- Поліанни, індивідуальні картки досліджень « Роль Поліанни в житті жителів міста Белдінгсвіля», набір рис характеру.

Хід уроку

І. Організація класу.

- Я дуже рада, що ви, діти, прочитали світовий бестселер  Елеонор  Портер«Поліанна»,намалювали ілюстрації до улюблених епізодів твору,працювали в групах, готуючись до уроку,розмірковуючи над змістом та головною думкою книги. Вірю, що ми з радістю попрацюємо.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

-Дізнавшись, що наш клас прочитав « Поліанну», до нас на урок попросився кореспондент міської газети « Новачок» , щоб взяти у вас інтерв’ю. Проходьте, будь ласка, Богдане Михайловичу.(Учень вітається, представляється і розпочинає опитування)

- Що ви можете розповісти про історію написання книги?

- Скільки років тому вийшов у світ роман?

- Яка доля роману після першого видання?

- Чому книга така популярна? Що саме захопило читачів?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Прогнозування.

  • Шановний кореспонденте, якраз темою нашого уроку і є дослідження ролі Поліанни в житті жителів міста Белдінгсвіля.
  • Діти, як ви думаєте, чому навчить вас сьогоднішній урок?

( Більшість учнів прогнозували, що вони навчаться радіти так, як головна героїня або ж навчаться грати в гру « Радість»)

ІV. Робота над темою уроку.

  1. Стислий переказ твору за планом. ( План заздалегідь написаний на дошці і складений учителем, так як твір об’ємний, близько 200 сторінок. Пункти плану можуть бути проілюстровані дитячими малюнками, які діти готували до уроку.)

1.Лист.

2.Обов’язок.

3.Приїзд Поліанни.

4.Режим дня.

5.Гра в радість.

6.Школярка.

7.Нещастя.

8.Знову радість.

Стислий переказ твору

      На початку літа міс Полі Гарінгтон отримала лист, в якому повідомлялось, що її племінниця, Поліанна, залишилась сиротою, так як у неї померла мама, сестра міс Поллі, а потім тато, священик Джон Вітьєр, і просили взяти дівчинку на виховання.

      Міс Поллі вважала своїм обов’язком забрати дівчинку до себе. Вона наказала своїй служниці Ненсі приготувати кімнату на горищі для Поліанни і зустріти дівчинку на станції.

      Ненсі так і зробила, хоча була дуже невдоволена тим, що дівчинку поселяють у кімнату на горищі, де було лише ліжко, стіл, стілець, голі стіни, підлога і вікна, а не в одній з розкішних кімнат великого будинку. На станції вона побачила Поліанну.( ст.. 17)

       Поліанна дуже зраділа зустрічі, думаючи, що це її тітонька, але їх зустріч відбулася пізніше у великому будинку. Ця зустріч була стриманою, холодною з боку тітки. Поліанні довелося  прикласти багато зусиль, щоб своєю дитячою безпосередністю розігріти холодні стосунки з тіткою.

      Міс Поллі розповіла Поліанні про її режим дня.( ст.. 47)Крім усіх цих обов’язкових справ Поліанна відвідувала хвору місіс Сноу, носила їй їсти, познайомилась з багатьма жителями міста, подружилась з ними і навчила грати в гру « Радість». ( ст.. 36)

      Так пройшло літо, а восени Поліанна пішла до школи. ( ст..139)

       Одного дня з нею трапилось нещастя, коли поспішала зі школи додому,потрапила під колеса автомобіля, який швидко їхав. Поліанна отримала травму ніг і не змогла ходити, тому розучилася грати в свою улюблену гру в радість. Тепер, навпаки, жителі міста почали вчити Поліанну грати в радість, розповідаючи про свої досягнення у грі. Дівчинка знову почала радіти, а пізніше і ходити, З лікарні вона написала: ( ст.. 219)

  1. Гронування.
  • Діти, які асоціації виникають у вас зі словом « Поліанна» ?( На дошці діти утворюють асоціативний кущ)

СОНЦЕ

                    ПОСМІШКА                                                                                                          РАДІСТЬ

 

                  ЛЮБОВ                                      ПОЛІАННА                   ДОБРО

                                               ВИНАХІДЛИВІСТЬ                                               ОПТИМІЗМ

                                                                                           СПРАВЖНІЙ ДРУГ

  1. Дослідження ролі Поліанни в житті мешканців міста Белдінгсвіля.
  • Хто нагадає , яке завдання стояло перед кожною групою ? ( Діти  згадують, що їм потрібно було дослідити і записати, яким їх досліджуваний герой був до зістрічі з Поліанною, і яким став після спілкування з нею. Зробити висновок, які зміни відбулися в житті певного героя твору завдяки цій неймовірній дівчинці.)
  • Діти, завдання кожного з вас полягає в тому, що після виступу представників кожної групи, ви записуєте висновки до індивідуальної карти досліджень:

Роль Поліанни в житті жителів міста Белдінгсвіля

  1. Які зміни в житті героїв твору відбулися з появою Поліанни?

Тітка Поллі

 

Лікар Чилтон________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Джиммі___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Джон Пендлтон_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Місіс Сноу__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ненсі________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Священик Пол Форд________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1. Ким стала Поліанна для жителів міста?

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1. Обери риси Характеру, притаманні Поліанні.

Жадібність, цікавість, сила волі,стриманість, обережність,розсудливість, працелюбність, заздрісність, оптимізм, люб’язність, скромність, щедрість, доброта, егоїзм, чемність, щирість, хитрість, балакучість, терпимість, винахідливість, турботливість, рішучість, відкритість, старанність, байдужість, запальність, енергійність, душевність, простота, правдивість, сміливість, відданість.

  1. Девіз життя головної героїні-______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  2. Чому ти навчився у Поліанни?_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
  3. Як змінилося б наше місто ( країна, планета), якби в ньому жила Поліанна або багато « Поліанн»?

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Результати досліджень:

Тітка Поллі- строга, холодна, стримана, з почуттям обов’язку, пунктуальна,нещасна, сумна, одинока. Завдяки спілкуванню з Поліанною стала турботливою, доброю, чуйною тіткою, яка дозволяла собі розпускати довге волосся, чепуритися, плакати, грати в гру « Радість»і бути щасливою заміжньою жінкою.

Лікар Чилтон- завжди привітний, добрий, чуйний,але одинокий і нещасний , бо любив тітоньку Поллі,з якою їх розділяло давнє непорозуміння. Завдяки Поліанні лікар зумів порозумітися з коханою жінкою і одружитися, стати щасливим чоловіком.

Джон Пендлтон- замкнутий, похмурий, мовчазний, одинокий. Став люблячим, турботливим батьком усиновленого хлопчика Джиммі. Його життя стало яскравим, веселим,повноцінним.

Джиммі- був сумним, зневіреним, бездомним, хотів мати батьків, сім’ю і будинок. Завдяки Поліанні у нього з’явились і сім’я, і названий батько , і будинок. Хлопець став щасливим.

Місіс Сноу- дратівлива, вразлива, сердита,хвора жінка, яка лежала в темній кімнаті і не дозволяла відчиняти вікна. Стала терпимою, уважнішою до оточуючих, дозволяла відчиняти вікна і пускати сонячне проміння в оселю, розчісувати своє кучеряве волосся, робити всілякі зачіски,прикрашені свіжими трояндами. Хвора почала навіть працювати. Вона в’язала одяг для дітей з притулку і раділа тому, що у неї здорові умілі руки.

Ненсі- завжди привітна, турботлива, чуйна, люб’язна, але не любила свого імені. Завдяки Поліанні вона полюбила своє ім’я.

Священик Пол Форд- був засмученим, в розпачі, писав проповіді, розпочинаючи словами « Горе вам…». Усвідомив свою місію, роль в житті мешканців міста і починав проповіді так: « Радійте, люди, …»

В результаті досліджень діти приходять до висновку, що Поліанна стала для жителів міста путівником, рятівником, ангелом, який розбудив у них позитивне, навчив бачити хороше абсолютно в усьому, навіть і в поганому. Вона навчила їх радіти життю!

  1. Характеристика головного героя.
  • Пропоную дослідити, завдяки яким рисам характеру Поліанні вдалося змінити життя людей. ( Двоє учнів працюють біля дошки: вибирають риси і фіксують їх на магнітній дошці у вигляді промінців сонця від портрету Поліанни. Ці промінці з ’єднують головного героя з зображеннями інших героїв твору,яких малювали учні з кожної групи. Решта учнів підкреслюють риси в завданні № 3 індивідуальної картки).
  • У кого є доповнення? Заперечення?( Діти доповнюють вибраний перелік рис, або забирають зайві)
  • Узагальніть, завдяки чому Поліанна змінювала світ навколо себе?(Завдяки позитиву і оптимізму, позитивному ставленню до всіх людей, умінню грати в « Радість», тобто бачити тільки хороше).
  1. Гра в « Радість». Робота в групах.
  • Багато хто з вас говорив, що хоче навчитись грати в цю гру теж. Давайте спробуємо.
  • Пропоную попрацювати в групах: придумати нерадісну ситуацію, озвучити її, а решта груп знайдуть, чому тут можна порадіти.

V.  Рефлексія.

- Пропоную не менш цікаві завдання за вибором:  написати або «Сенкан», або девіз життя Поліанни, або есе про прочитаний твір( в парі, в групі або індивідуально).

Сенкан

Поліанна

Мудра і весела.

Живе, радіє та допомагає

Усім у радість грати.

Оптиміст!

Девіз: « Жити- життю радіти!», « Радієш ти, радію я – радіє вся наша Земля!», « Придивись, навколо так багато РАДОСТІ! Живи і радій!».

Есе : ця книга- гімн оптимістів. Е. Портер написала її для песимістів, щоб ті подивились на світ іншими очима, наповненими радості, почали радіти і творити прекрасне з радістю.( Думка дитини)

- У кого справдився прогноз уроку? Хто навчився грати в « Радість»?

VІ.  Підсумок уроку.

  • Вже 10 років ця книга надихає мене і допомагає жити, боротися з труднощами, перемагати відчай. Я завжди з четвертокласниками перечитую її ще раз і проводжу урок позакласного читання, малюємо ілюстрації, пишемо відгуки, вірші. Ви ділились сьогодні зі мною своїми враженнями,творчістю,а я хочу поділитись з вами своїм віршем:

Поліанно, Поліанно,

Хто ти, дівчинко моя?

Совість, ангел чи спасіння

Наших душ від забуття.

Ти, як промінь сонця, світиш,

Як послання із небес.

Ти, як ангел мій, дитино,

Світлу радість нам несеш.

Дай же , Боже,нам щоднини

Вчитись жити так, як ти-

Сумувати лиш хвилини,

А радіти цілий вік!

  • Діти, дякую вам за роботу на уроці і за підготовку до уроку. Нехай в кожному з вас живе Поліанна.І як говорила наша героїня : «Треба любити все, що є справжнім життям. Життю не можна навчитися, треба просто жити і РАДІТИ!».

VІІ. Домашнє завдання.

  • Пропоную подумати над п’ятим та шостим запитанням індивідуальної картки досліджень: Чому ти навчився у Поліанни? Та як змінилося б наше місто або країна чи , навіть, планета, якби в ньому жила Поліанна або багато «Поліанн» ?Свої роздуми запишіть.
doc
Додано
27 березня 2020
Переглядів
773
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку