Морощук Олександра Юріївна, вчитель хімії
За підручником О.В. Григорович
Тема. ПРАКТИЧНА РОБОТА № 1. «Реакції йонного обміну між розчинами
електролітів»
Мета уроку:
навчальна: розглянути реакції обміну між розчинами електролітів; закріпити знання
про процеси дисоціації електролітів;
розвивальна: удосконалити вміння складати рівняння хімічних реакцій у повному та
скороченому йонному; дотримуватись правил техніки безпеки при проведенні
хімічних дослідів;
виховна: виховувати інтерес до вивчення предмету.
Ключові компетентності:
Обладнання. Періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності.
Основні поняття: реакції йонного обміну, електроліти, неелектроліти, повне йонне рівняння, скорочене йонне рівняння.
Методи та прийоми: словесні (бесіда), наочні (періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності), практичні (виконання практичної роботи), фронтальне опитування.
Тип уроку. Практичне застосування знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І. Організація уроку
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань Учитель перевіряє домашнє завдання учнів.
Фронтальне опитування по домашньому матеріалу:
1. Які рівняння називаються йонні?
2. Електроліти – це…?
3. Неелектроліти – це…?
4. Електролітична дисоціація – це…?
5. Які умови повинні бути виконані, щоб реакції йонного обміну протікали повністю?
6. Що представляє собою повне йонне рівняння?
7. Що представляє собою скорочене йонне рівняння?
ІІІ. Виконання та оформлення практичної роботи
Первинний інструктаж із техніки безпеки, який проводиться вчителем хімії перед початком
кожної практичної роботи, обов ҆ язково реєструється в журналі.
Учні виконують практичну роботу за варіантами та оформлюють її у зошит.
Практична робота № 1. Інструктаж з техніки безпеки
Тема. Реакції йонного обміну між розчинами електролітів.
Мета. Розглянути реакції обміну між розчинами електролітів; закріпити знання про
процеси дисоціації електролітів; удосконалити вміння складати рівняння
хімічних реакцій у повному та скороченому йонному вигляді.
Обладнання: штатив із пробірками.
Реактиви: варіант І: розчини ферум (ІІІ) хлориду, натрій карбонату, натрій гідроксиду, хлоридної кислоти; варіант II: розчини купрум(ІІ) сульфату, барій хлориду, натрій карбонату, калій гідроксиду, сульфатної кислоти; варіант IIІ: розчини магній хлориду, натрій карбонату, натрій сульфіту, кальцій гідроксиду, хлоридної кислоти, сульфатної кислоти.
Варіант І
Варіант І |
Речовина А |
Речовина Б |
І. Реакції з утворенням осаду |
FeCl3 |
NaOH |
II. Реакції з утворенням газу |
Na2CO3 |
HCl |
III. Реакції з утворенням розчину слабкого електроліту |
KOH |
HCl |
Варіант ІІ
Варіант II |
Речовина А |
Речовина Б |
І. Реакції з утворенням осаду |
CuSO4 |
BaCl2 |
II. Реакції з утворенням газу |
Na2CO3 |
H2SO4 |
III. Реакції з утворенням розчину слабкого електроліту |
KOH |
H2SO4 |
Варіант IIІ
Варіант IIІ |
Речовина А |
Речовина Б |
І. Реакції з утворенням осаду |
MgCl |
Na2CO3 |
II. Реакції з утворенням газу |
Na2SO3 |
H2SO4 |
III. Реакції з утворенням розчину слабкого електроліту |
Ca(OH)2 |
HCl |
Хід роботи
І. Реакції з утворенням осаду. Записати рівняння хімічної реакції (у молекулярному, повному та скороченому йонному вигляді). Пояснити чому відбулася реакція до кінця.
II. Реакції з утворенням газу.
Записати рівняння хімічної реакції (у молекулярному, повному та скороченому йонному вигляді). Пояснити чому відбулася реакція до кінця.
III. Реакції з утворенням розчину слабкого електроліту.
Записати рівняння хімічної реакції (у молекулярному, повному та скороченому йонному вигляді). Пояснити чому відбулася реакція до кінця.
Висновок: зробити загальний висновок по роботі. Вказати за яких умов реакції електролітичної дисоціації відбуваються повністю до кінця.
IV. Підведення підсумків уроку
Рефлексія
- у мене вийшло……
- я зрозумів, що можу……
- мені сподобалося…….
V. Домашнє завдання
Повторити § 12 за підручником.
Користуючись таблицею розчинності підібрати по 2 пари речовин, між якими можна
провести йонні рівняння.
Список використаних джерел
1.О. Березан. Збірник задач з хімії.-Тернопіль: Підручники і посібники, 2006.
2.А.М. Бутенко. Хімія для загальноосвітніх навчальних закладів з поглибленим вивченням
хімії: підручник для 9-го класу загальноосвітніх навчальних закладів. Х.: Гімназія, 2017.
3. Хімія: підруч. для 9 класу загальноосвіт. навч. закл. / О.В. Григорович. – Х.: Вид-во
«Ранок», 2017.
4.Правила безпеки під час проведення навчально – виховного процесу в кабінетах фізики та
хімії загальноосвітніх навчальних закладів. (Наказ МНС від 16.07 2012 № 902 ).
5.М.М.Савчин. Збірник задач з неорганічної хімії. Для загальноосвітніх шкіл, ліцеїв і
гімназій. 8-10класи. - Львів: ВНТЛ - Класика, 2004.
6.О.Г.Ярошенко. Збірник задач і вправ з хімії: Навчальний посібник./ О.Г. Ярошенко.-К.:
Видавничий дім «Освіта»,2015.