7 клас
Тема. Складання формул бінарних сполук за валентністю
Цілі уроку
дидактичні:
розвивальні:
виховні:
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: роздатковий дидактичний матеріал, кольорові кульки, опорні схеми, кольрові наліпки, презентація до уроку, медіафільм.
Методи та методичні прийоми:
Хід уроку
І. Організаційний момент
Девіз уроку
«Зробимо усе, що можемо, застосуємо те, що знаємо,знаходячись там, де ми є»
Теодор Рузвельт
На столах у кожного учня знаходяться: сигнальні картки (жовта – потрібна допомога, синя – я готовий відповідати); наліпки для оцінки своїх знань (кольорові смужки – робота в групі, смайлики – індивідуальна робота); бланки самооцінки на які учні прикріплюють наліпки; таблиця «Бінарні сполуки».
На дошці прикріплена західна частина карти України. Увага учнів звертається на те, що протягом уроку вході виконання певного роду завдань будуть приєднуватись інші частини України. Завдання полягає в тому, що працювати слід ефективно, щоб хоча б у мріях з’єднати Україну у єдине ціле.
Перед початком уроку проводиться психологічна вправа для підняття дитячого настрою.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
«Чорний ящик»
В чорному ящику знаходиться річ, якою полюбляють гратися і дорослі, і діти. Вона буває різного розміру залежно від величини складності. Кінцевим результатом цієї гри завжди є картинка. Ваші батьки в дитинстві називали її мозаїкою. Що знаходиться в чорному ящику? (Puzzle)
Оголошення теми та завдань уроку
Вчитель запрошує дітей на фабрику формул
Головні завдання роботи на фабриці
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Робота в малих групах
Для того щоб працювати на фабриці слід пройти стажування.
Теоретична база
Кожна група обирає собі кульку. На кульках прикріплені запитання на які потрібно дати відповіді.
Запитання
Що таке валентність?
Хімічна формула – це…?
Що показує індекс у хімічній формулі?
Назвіть не менше двох елементів, що мають змінну валентність
Коефіцієнтом називається?
Для чого використовують верхній індекс?
Назвіть не менше двох елементів, що мають сталу валентність
Індекс – це…?
Що показує коефіцієнт?
Чи можна визначити валентність за місцем елемента у періодичній системі?
Валентність якого атома взято за одиницю валентності?
Яке найвище значення валентності хімічного елемента?
Практична база
Робота у великих групах
Завдання
PH3, Au2O3, SiH4, Ag2O
K, Ca, Cl, Cu, F, S, O, Fe
K, Ca, Cl, Cu, F, S, O, Fe
IV. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
Робота з таблицею «Бінарні сполуки»
Загальна формула |
Назва другого елемента |
Тип сполуки |
Приклади |
n I ЕCln |
Хлор |
Хлорид |
CaCl2,AlCl3 |
n I ЕFn |
Флор |
Фторид |
KF,SF4 |
n I ЕBrn |
Бром |
Бромід |
NaBr,ZnBr2 |
n I ЕIn |
Іод |
Йодид |
KI,CaI2 |
n I ЕHn |
Гідроген |
Гідрид |
NaH, CaH2 |
n II Е2Оn |
Оксиген |
Оксид |
H2O,CO2 |
n II Е2Sn |
Сульфур |
Сульфід |
Na2S,H2S |
n III Е3Nn |
Нітроген |
Нітрид |
Li3N, Ca3N2 |
n IIІ Е3Рn |
Фосфор |
Фосфід |
Li3Р, Ca3Р2 |
Алгоритм складання формул бінарних сполук
Робота з підручником(ст. 91-92)
V. Узагальнення та систематизація знань
Робота в малих групах
Замовлення 1
Складіть формули сполук
Al…O… |
Al…S… |
Na…O… |
V P…O… |
F…O… |
VI W…O… |
Ca…H…
|
Zn…Br… |
Zn…H… |
Ca…I… |
Ba…F… |
IV S…O… |
Замовлення 2
Напишіть формули сполук з Оксигеном таких елементів
Li, Mg, Os(IV), Os(VIII), Cl(VII), N(V)
Хвилина відпочинку
«Заморочки із бочки»
Потрібно перекласти прислів’я з «хімічної» мови на українську
Виховний момент
Мультфільм «А ти економиш електроенергію?»
Замовлення 3
На фабриці виявлено брак. Потрібно виправити помилки.
IIIIVVIIV
N3O2, CF4, Mn2O5, Al3S2, LiP, P3N
Замовлення 4
Індивідуальна робота
Скласти формули бінарних сполук. Номер за яким сидить учень відповідає номеру формули у таблиці «Бінарні сполуки».
1 ряр– Na,
2 ряд – Zn,
3 ряд – Al.
VI. Домашнє завдання
Опрацювати текст §12.
Оголошується конкурс шпаргалок
VII. Підбиття підсумків уроку
Оцінка діяльності учнів на уроці.
Рефлексія.
Відеоролик «А у нас на Україні».