Проведення практичного заняття на уроці історії України із застосуванням компетентнісного підходу, щоб сформувати в учнів просторові, хронологічні, інформаційні, логічні, мовленнєві та аксіологічні компетенції.
Практична робота «Особливості культурницького та політичного етапів національного відродження на західноукраїнських землях»
Перед вами перелік подій, який увійшов в історію як «нова ера» у відносинах народовців з урядом і польською шляхтою. Даний перелік подій розставлений неправильно. За допомогою хронологічної схеми вибудуй хід подій.
Дане завдання передбачає роботу у групах чи парах. Підготуйте тезисні виступи на засідання круглого столу на тему: «Розвиток українських земель» від імені народовців та москвофілів. Оформіть записи у порівняльну таблицю.
Ідеї народовців |
Ідеї москвофілів |
|
|
Для порівняння використайте подані історичні документи.
Документ 1
М. Грушевський про «москвофілів»
«Коли ж австрійське правительство зовсім перейшло на польський бік і віддавало польській шляхті Галичину в повне володіння, то консервативні елементи галицької суспільності стали спасеніє своє покладати в Росії. Сподівалися, що російський цар скоро забере Галичину від Австрії, і в сих надіях проповідували зближення до російської культури і мови. …Львівська газета «Слово» - орган отсих консерватистів, «москвофілів», як їх названо, виступило відкрито з сим новим політичним сповіданням. Доводило, що галицькі русини один народ з великоросами, українська мова - незначна відміна «Русского языка», що ріжниться тільки вимовою: знаючи, як треба вимовляти слова по-великоруському, галицький русин може за одну годину навчитися говорити по-великоруському; та й ніяких русинів нема - є тільки оден «русскій народ», від Карпатів до Камчатки; тому й нема чого заходитися коло творення народної української літератури: є готова література російська (великоруська)». (Грушевський М. Ілюстрована історія України. - К.: Наукова думка, 1992. - С. 468-469)
Документ 2
М. Грушевський про народовців
«…Другою дорогою пішли більш енергійні елементи з тодішньої галицької молодіжі, а з нею - і деякі представники старших поколінь. Вони чули себе безмірно ближчими до демократичного, народолюбного українського руху… Прояви тодішнього українського відродження в Росії наповняли сю галицьку молодіж радістю і надією. Жадібно ловила вона огненні слова Шевченка. «Кобзарь» стає для них святою книгою, Україна - святою землею. Кохаються в пам’ятках козацької слави - між молодіжжю входить в моду вбиратися «по-козацьки»; з молодечим завзяттям виганяють з уживання галицької інтеліґенції польську мову. Пильнують якомога наблизитися до української мови й українського життя і своїми виданнями («Вечерниці», «Мета», «Нива», «Русалка», «Правда») будять в громадянстві любов і прив’язання до свого народу - простонародної маси і гарячі бажання піднести її культурно, економічно і політично». (Грушевський М. Ілюстрована історія України. - К.: Наукова думка, 1992. - С. 469-470)
Починаючи з 90 – х років суспільний рух на західноукраїнських землях вступає в новий етап розвитку – політичний. Вже у жовтні 1890 року в Галичині виникає перша політична партія.
Перед вами три програмових документи трьох партій. Але назви партій та програми переплуталися. Встановіть правильну відповідність. Оформіть результати у таблицю.
Назва партії |
Діячі |
Програмні ідеї (головні ідеї) |
|
|
|
Назва партії:
Діячі:
Програмні документи:
А) «Програма максимальна
У справах суспільно-економічних змагаємо до переміни способу продукції згідно зі здобутками наукового соціалізму, т. ч. хочемо колективного устрою праці і колективної власності средств продукційних.
У справах політичних хочемо повної волі особи, слова, сходин і товариств, печаті і сумління, забезпечення кожній одиниці, без ріжниці пола, якнайповнішого впливу на рішення всіх питань політичного життя; автономії громад, повітів, крайів, у справах, котрі тілько йіх дотикають; уділення каждому народови можности як найповнішого розвою культурного. У справах культурних стоїмо на грунті позитивної науки, за раціоналізмом в справах віри і реалізмом в штуці, і домагаємося, щоби всі здобутки культури і науки сталися власністю всего народа».
Б) «Будемо підтримувати, скріпляти та розвивати почуття національної єдності з російськими українцями та змагати до витворення разом з ними культурної одноцільності; будемо серед російських українців підтримувати такі змагання, що ведуть до перетворення абсолютної Російської держави в конституційно-федералістичну, оперту на автономії національностей». «…Змагати, щоб серед угорських українців викликати подібний національний рух, який є між галицькими й буковинськими українцями, щоб загріти їх до вживання, плекання рідної мови, до боротьби проти денаціоналізації та до культурної, економічної й політичної праці в користь українського народу Закарпаття». «Нашим ідеалом повинна бути незалежна Русь-Україна, в якій би всі частини нашої нації об’єдналися в одну новочасну, культурну державу».
В) «Наша програмова ціль ясна. Повна воля політична, самодержавність люду, демократія; перехід землі і фабрик на власність загалу, спільна господарка на користь загалу; визволення люду з темноти, доступ для кожного до науки, до світла… Боротьба в ім’я ідеалів соціалізму проти гнобителів люду, се також боротьба за визволення національне. «На те, щоби єдність міжнародна пролетаріату розвивалась вповні, треба щоби кожен народ був паном у своїй хаті». …Ми змагаємо до того, щоби цілий народ український виборов собі національну волю та самостійність політичну; наша ціль - вільна держава українського народу, українська республіка. …Ми далекі від національної ненависті до чужинців; ми є ворогами шовінізму… Любов до нашого народу зливається в нас в одно з любов’ю до всіх визискуваних, неволених і гноблених, до всіх тих, що разом з нами готові йти «на стрічу сонцю золотому…»
Напиши статтю у газету на тему: «Значення діяльності товариства «Просвіта» та «Літературно-наукового товариства ім. Грушевського для українського національно-визвольного руху».