Конспект уроку
з історії України
для 7-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Практична робота: внести в синхронізовану хронологічну таблицю відомості про об’єднання Галицького та Волинського князівства в єдину державу, битву на р. Калці, вторгнення монголів на Русь, оборону Києва від монголів, коронування Данила Романовича та інше
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про Королівство Руське (Галицько-Волинську державу); внести хронологічні дані теми до синхронізованої хронологічної таблиці; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи з історичними картами, вміння співпрацювати в малих групах; формувати інтерес до вивчення теми.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
розташовувати в хронологічній послідовності події Королівства Руського;
-
показувати на карті територіальні зміни Галицько-Волинської держави;
-
укладати синхронізовану хронологічну таблицю.
Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.
Форма уроку: робота в групах.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, ілюстрації до теми.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Тестування у форматі «Так – ні».
-
В школах Галицько-Волинського князівства навчали читання, письма та математики. –
-
Осередками освіти існували лише при дворах князів. –
-
В Галицько-Волинській державі вміли писати лише заможні люди. –
-
Писали на пергаменті. –
-
Галицько-Волинський літопис розповідає про життя та діяльність Романа Мстиславовича. –
-
В Галицькій землі спиралися на досягнення готичної архітектури. –
-
Розквіту архітектура Галицької землі досягла за правління Ростиславовичів. +
-
Успенський собор у Галичі був побудований за Ярослава Осмомисла. +
-
У 13 ст. архітектурним центром був Холм. +
-
У 13 ст. на Західній Волині з’явилися кам’яні оборонні башти. +
-
На верхньому ярусі Вежі в Стовпі розташовано каплицю. +
-
Перші ікони привозили на Русь із Візантії. +
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
-
Основна частина.
-
Анаграми.
АКСИКАБ – баскаки
СУУЛ – улус
ДОРА – орда
КИЯРА – ярлик
СФЕРАК – фреска
-
Числобус.
-
Битва на р. Калці. (1223 р.)
-
Вторгнення монголів у Галицько-Волинське князівство. (1241 р.)
-
Утвердження Данила Романовича у Галичі. (1238 р.)
-
Напад Казимира ІІІ на Львів. (1340)
-
Об’єднання Галицького та Волинського князівств. (1199)
-
Польський король Казимир ІІІ Великий заволодів Галичиною та частиною Волині. (1349)
-
Коронація Данила Романовича. (1253)
-
Смерть Романа Мстиславовича. (1205)
-
Останній рік правління Данила Галицького. (1264)
-
Візит Данила Романовича до хана Батия. (1245)
-
Облога монголами Києва. (1240)
-
Вправа «Плакат думок».
-
Роздивіться ілюстрації.
-
Створіть плакат думок, відповідаючи на питання:
-
Які події доби зображено на них?
-
Що на це вказує?
-
Коли відбулися події?
-
Які події передували їм?
-
Розташуйте зображені події у хронологічній послідовності.
-
Історична постать.
-
Опрацюйте уривки з джерел та визначте про кого з історичних діячів йдеться.
А. «Був він самодержцем усієї Руської землі, …кидався був на поганих, як той лев… і переходив землю їх, як той орел, а хоробрий був, як той тур, бо він ревно наслідував предка свого Мономаха». (Роман Мстиславович)
Б. «Кріпко боровся, побиваючи татар. Був він сміливий і хоробрий, од голови й до ніг його не було на нім вади. Був князем добрим, хоробрим, мудрим, який спорудив городи многі й церкви поставив, і оздобив їх різноманітними прикрасами, та братолюбством він світився був із братом своїм Васильком…». (Данило Галицький)
В. «Сей же благовірний князь на зріст був високий, у плечах великий, з лиця гарний, волосся мав жовте кучеряве, бороду стриг, і руки мав гарні, і ноги… Говорив він ясно словами зі Святих книг, тому що був філософ великий. Особливо ж дбав він про милостиню, і про монастирі подбав, ченців піддержуючи і всіх ігуменів з Любов’ю приймаючи, і монастирі многі він спорудив…». (Володимир Василькович)
Г. «…Став розмножати число латинників і їх віру», «принаджував з різних країв католицьких священників і богословів, бажаючи защепити їхню віру в русинів…». (Юрій ІІ Болеслав)
-
Історична карта.
-
Виконайте завдання до картосхем.
-
Якими цифрами позначено князівства, об’єднані під владою Романа Мстиславовича в 1199 р.? (картосхема 1)
-
Доповніть твердження. За картосхемою «Галицько-Волинська держава в першій половині 14 ст.» можна назвати/визначити, пояснити… (картосхема 2)
-
У які роки відбувалися позначені на картосхемах походи монголів на Русь? (картосхеми 3, 4)
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Практична робота.
-
Внесіть усі згадані події та інші, відомі вам події Королівства Руського до синхронізованої хронологічної таблиці.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Анекта».
На уроці я працював
Своєю працею на уроці я
Урок для мене видався
За урок я
Мій настрій
Матеріал уроку для мене був
Домашнє завдання мені здається
|
Активно/пасивно
Задоволений/незадоволений
Коротким/довгим
Стомився/не стомився
Зрозумілий/незрозумілий
Корисний/некорисний
Цікавий/нудний
Легкий/важкий
Цікавий/нецікавий
|
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Підготуватися до тематичного оцінювання за розділом.