Загальноосвітня І-ІІІ ступенів школа № 7
Інтегрований урок
української мови та народознавства
Практичне вправляння зі
спільнокореневими словами
Вчитель: Климанова В.М.
м.Новоград-Волинський
Тема. Практичне вправляння зі спільнокореневими словами
Мета. Вчити школярів спостерігати за однаковим написанням коренів у спільнокореневих словах; уміння виділяти у споріднених словах корінь, формувати вміння розпізнавати споріднені слова; розвивати навички спостереження, аналізу; розвивати зв’язне мовлення учнів; відроджувати календарно-обрядові звичаї українського народу; примножувати його традиції, розширювати духовний світ дітей.
Тип уроку. Інтегрований.
Обладнання. Ноутбук, екран, таблиці зі звуковими моделями, картки зі спільнокореневими словами, будинки для слів.
Форми та методи. Індивідуальні, парні, групові.
Структура уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів, повідомлення теми і мети уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
ІV. Фізкультхвилинка.
V. Закріплення матеріалу.
VІ. Підсумок уроку.
1
І. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Організаційний момент
– Всі веселі і здорові? (Так!)
До уроку всі готові? (Так!)
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів, повідомлення теми і мети уроку.
– Урок у нас сьогодні буде незвичайний, тому, що ми будемо зустрічати гостю. А яку, ви дізнаєтесь із загадки.
Привітанням журавля
Я пробуджую поля,
Небеса і ручаї
І усякий мене зна….
Відгадали, хто вона,
Ця красуня чарівна? (Весна)
(Входить Весна)
Діти: Ой весна, весна, днем красна,
Що ж ти, весно, принесла?
Весна: Принесла я вам, „чарівний кошикˮ. Що в ньому? А в ньому квіточки з завданнями.
(Діти висловлюють свої очікування)
Учитель: Я очікую від вас уваги, працьовитості й плідної роботи.
Перевірка домашнього завдання
(Впр. 387, с. 146)
2
(Відповіді учнів)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Учитель: Урок продовжимо ми без зупинки
З каліграфічної хвилинки!
Діти: Зошит свій я відкриваю
Та під нахилом кладу.
І від вас не потаю –
Ручку я ось так тримаю.
Сяду рівно не зігнусь.
За роботу враз візьмусь.
(Запис у зошитах)
В в вв ве сн весна
(Ненаголошені голосні)
(Словом „весниˮ)
– Які спільнокореневі слова?
(Веснянки, весняний)
– Виділяєм корінь.
Гра „Компліментиˮ
3
(Веснянки)
Слайд 1. Увага на екран!
Гарними квітами, ніжними вітами,
Співом пташиним нас забавляє.
(Діти читають)
(Коли ще лежить сніг, коли надворі холодно)
Дівчата: Благослови, мати,
Весну закликати!
Весну закликати,
Зиму проводжати!
Зимоньку в візочку,
Літечко в човночку.
Учитель: Ми продовжимо знайомитися з обрядом. Дівчата йшли на високу гору за село, до річки чи до лісу, - викликали птахів із вирію. Для цього дівчата випікали печиво у формі жайворонків, голубів.
Слайд 2.
Весна приходить в рідний край.
Живе все оживає.
Пташки здалеку знов летять
Й пісні свої співають.
4
живе оживає
Розуміти – розум, розумний.
Теплішати – тепло, теплий.
Світити – світло, світлий.
Зеленіти – зелень, зелений.
Заміна одних слів і словосполучень іншими. Виконується на матеріалі вправи 389.
а) Учні записують продиктоване вчителем словосполучення, а через тире утворені конструкції з прикметником.
Варення з вишні – вишневе варення.
Каша з рису –
Стіл з дуба –
Сік із берези –
б) У кожній парі словосполучень знайти і прочитати спільнокореневі слова, поставити до них запитання, визначити якою частиною мови виступає, позначити корінь.
в) Оголошення конкурсу на „Краще реченняˮ з використанням одного із утворених словосполучень.
3) Самостійна робота (диференційована) вправа 390.
Для сильних учнів – виписати парами спільнокореневі слова, позначити корені, для слабших учнів – списати вірш, знайти хоч одну пару спільнокореневих слів, позначити в них корені.
Березень ______ _______ , а _______ ________.
ІV. Фізкультхвилинка
5
Весна надихнула поета Є. Білокура і композитора В. Грибенюка скласти пісню „Весна ідеˮ, яку ми разом заспіваємо і потанцюємо.
V. Закріплення матеріалу
Налетів на будинки вітер і зруйнував їх, розлетілись слова – родичі в різні боки. Допоможіть їм знову зібратися разом.
Ліс Дуб Гриб (будинки для слів)
Слайд 3. Увага на екран!
(ліси, дуби, гриби, лісок, дубок, грибок, лісник, дубовий, грибний, лісочок, дубочок, піддубник, лісовик)
Слайд 4. Перевіряємо
Прилетіли шпаки,
Дорогі співаки.
Прилетіли весну зустрічати,
У шпаківнях нових
Скоро будуть у них
Жовтороті малі шпаченятя.
Кожна група має показати слово, яким можна завершити речення, воно має бути спільнокореневим до одного зі слів у реченні.
(Роздаються групам картки)
6
На дідове полечко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір’ячко,
На весняні квіточки
На маленькі діточки. (Сонечко вийшло)
Слайд 5. Малюнок із зображенням Сонечка.
(Скласти казку)
Презентація. Вправа „Крісло автораˮ
Весна
VI. Підсумок уроку.
(Відповіді учнів)
(Кожна група має 1 конверт)
7
(Кожна група має шаблони великої і маленької сніжинки, папір, ножиці)
Сніговичок дякує і дарує сніжинку з буквою „Цˮ
Ніколи не зробимо шкоди
Тварині ми в ріднім краю.
Нехай звеселяють природу
Співають пташка у гаю.
Ми друзі і вірні і щирі,
Бо ми бережем повсякчас
Пташок, що літають у вирій.
І всіх, хто зимує у нас.