План конспект уроку з української мови
3-ій клас
Тема 1. Закріплення вивченого про речення в 1-2 класах.
Мета. Закріплювати знання учнів про основні ознаки речення та його оформлення на письмі; розвивати увагу, вміння зіставляти мовні явища, робити висновки, доводити власну думку, будувати міркування, інтонаційну виразність; виховувати любов до природи, до рідного краю.
Обладнання. Назви зупинок, загадки, осіннє листя ,картки , сигнальні листочки, таблиці,ноутбук ,проектор.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
Дзвенить дзвінок,
Починається урок.
Будем гарно працювати,
Щоб мову рідну добре знати.
II. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні ми вирушаємо в цікаву мандрівку Країною Граматики.Зокрема, їдемо до містечка Речення.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Зупинка» «Площа повторення»
а) Гра «Мозковий штурм»
- З чого складається мовлення? (З речень)
- Як пишуться слова в реченні? (Окремо)
- З чого складаються речення? (Із слів)
- Скільки слів може бути в реченні? (1 і більше)
- Що виражає речення? (Закінчену думку)
- Які є речення за метою висловлення?(Розповідні, питальні, спонукальні)
- Що таке основа речення?(Підмет і присудок)
2.Розминка.
- До нашого міста завітала гостя. Відгадайте, хто вона?
У садах, гаях блукає,
Жовті шати одягає,
Золотисту стелить постіль,
Жде сестрицю білу в гості.
(Осінь)
- Назвіть осінні місяці. (Вересень, жовтень, листопад)
- Чому вересень назвали вереснем? Жовтень - жовтнем? Листопад -листопадом?
(Учні висловлюють свої думки.)
2. Зупинка «Каліграфічна».
(Під час каліграфічної хвилинки звучить «Осіння пісенька» П.І. Чайковського із циклу «Пори року».)
О О оо ос сі ін нь осінь
Осінь вишила золотом дорогу в сад.
- Що це ми записали? (Речення). Доведіть.
- Звуко - буквений аналіз слова «осінь»
- Які слова у реченні каліграфічної хвилинки не можна перенести з рядка на рядок? Чому?
3. Зупинка «Поетична».
Робота над віршем.
а) Слухання вірша.
Осінь. Осінь. Листопад.
Жовте листя стелить сад.
За моря , в краї далекі,
Відлетіли вже лелеки.
б) Бесіда за текстом вірша.
- Скільки в тексті речень?
- Із скількох слів складається перше речення?
(Звернути увагу учнів на те, що речення може складатися і з одного слова.
Осінь . Листопад.)
ІV.Вичення нового матеіалу.
Закріплення знань про основну ознаку речення.
- Покидаючи наше місто, Осінь розгубила свої листочки. (Деформовані речення записані на листочках)
- Прочитайте всі слова.Складіть з них речення.
- Записати речення. Підкреслити головні слова.Розібрати за частинами мови.
V. Фізкультхвилинка.
Бачу,ви стомились,діти,
Час нам трішки відпочити.
Вітер дерево гойдає,
Листя землю покриває.
Ми листочки позбираєм
І в таночку закружляєм.
(Діти танцюють під музику.)
6. Зупинка “Книжкова”
1) Робота з підручником. Вправа 76.
а) - Прочитайте і визначте скільки тут речень.
(Кінець кожного речення позначаємо підняттям сигнальних листочків.)
б) - Спишіть, в кінці кожного речення поставте крапку.
в) - Визначити головні члени речень.
г) Перевірка завдання.
2) Показ слайд – шоу “Осінь”
-Які ви бачите барви, кольори?(Золотий, оранжевий,багряний.)
-Якого кольору найбільше? (Жовтого.)
-Які слова можете дібрати, щоб описати осінь?(Барвиста,строката, святкова,яскрава, сонячна.)
- Складіть речення про осінь.
- Запишіть це речення.
7. Зупинка “Інтонаційна”
Вправа 77.
Прочитайте виразно текст, правильно інтонуючи кожне речення.
В кінці абзацу робіть довшу паузу.
8. Зупинка “Домашнє завдання”
Вправа 79.
IV.Підсумок уроку.
Зупинка “Підсумкова”
(Сигналізуємо осінніми листочкоми – картками.)
Речення складається з окремих слів. (Ні)
Речення складається зі слів, зв’язаних між собою. (Так)
Речення виражає завершену думку. (Так)
На письмі речення виділяється паузою. (Ні)
В усному мовленні речення виділяємо інтонаційно. (Так.)
- Уроку нашому - кінець,
А хто трудився –МОЛОДЕЦЬ!
-